Vstupenka do 'ráje' zn. USA

  11:48
Znovu se mluví o zrušení vízové povinnosti se Spojenými státy. Pro Čechy je to svým způsobem i otázka národní hrdosti. Požadavky pro získání víz vypadají děsivě. Redaktor MF DNES si vyzkoušel, jak moc složité je získat tuto vstupenku do 'ráje'.
Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto

Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto - Spojené státy americké, USA, vlajka - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V pražské ulici Tržiště na Malé Straně stojí policisté a kontrolují každé auto, které chce projet. Mrznoucí se zařazuji do fronty, na jejímž konci má být vytoužené vízum do Spojených států. Ochranka si odškrtává mé jméno a vstupuji do budovy velvyslanectví na pohovor, kterého se bojím asi jako státních zkoušek na univerzitě.

O vízum mám zájem nejenom kvůli reportáži. Do USA se chci skutečně podívat. Mé "plusy" jsou stálý příjem, vlastní byt, "minusem" věk do 35 let a to, že nejsem ženatý. Zároveň je třeba přiznat nezpochybnitelnou výhodu, kterou je povolání novináře - na to Američané slyší.

Zbytek železné opony

Posledním zbytkem železné opony nazval jeden kolega v komentáři nutnost žádat o víza do Spojených států amerických. Pro cestovatele z Česka je to nepříjemná procedura. Američané se vízy chrání před terorismem a lidmi, kteří chtějí v USA pracovat načerno.

"Devadesát procent žadatelů však víza dostane,“ říká Petr Doležel z americké ambasády.

Mým prvním kontaktem s americkým velvyslanectvím byla cesta pro složenky na zaplacení víza ještě před Vánocemi. Asertivita se tady nenosí. Zeptal jsem se ochranky, kde lze složenky sehnat. Řekli mi, že v chodbě za dveřmi. Šel jsem si je vyzvednout, ale další muž z ochranky okamžitě zbystřil a důrazně mě vyvedl s tím, že mi složenku přinese.

Internetová stránka velvyslanectví shrnuje celou proceduru do čtyř kroků. Tím prvním je vyplnění dvou dotazníků. Ženy mají o jeden méně.

Jste terorista?Ano/Ne

Vízové dotazníky nazvané DS 156 a DS 157 jsou pověstné svými na první pohled naivními otázkami jako "Máte v úmyslu navštívit USA za účelem podněcování k teroru? Zaškrtněte ANO/NE".

Člověk by měl také uvést, ze kterého pochází kmene nebo klanu. Tato kolonka je určena hlavně pro zájemce z jiných kontinentů.

Dále mám jmenovat všechny země, které jsem navštívil v průběhu posledních deseti let. Do řádku velkého asi 7 krát 2 centimetry se musím vejít i s daty. Marně přemítám, které země jsem v uplynulých deseti letech navštívil a kdy to přesně bylo.

Další nesnáz objevím vzápětí. Američané chtějí, abych vyplnil co nejpřesnější údaje o své cestě do Spojených států včetně čísla letu. Jenže jak to mám vědět, když nevím, zda vízum dostanu? Nakonec se s tímto problémem vyrovnávám. Píšu, že chci letět v srpnu do New Yorku a Filadelfie.

Další kolonky člověka nepřímo vybízejí k tomu, aby si sehnal nějaké pozvání. Žádám o pomoc kolegy a přátele, kteří s cestováním do Ameriky mají zkušenosti.
Někteří mi skutečně radí, abych si nějakého "kamaráda“ narychlo opatřil. Tuto možnost nakonec vylučuji. Musel bych se uchýlit k nepoctivosti, což by se mi mohlo vymstít.

Nežádáte moc brzy?

Když jsem měl všechny dokumenty pohromadě, odeslal jsem je faxem a následující den zavolal na informační linku. Úřednice vše zkontrolovala. Jen ji zarazilo, že o vízum žádám s půlročním předstihem (jenže když si chci trochu s rozmyslem plánovat a koupit levnou letenku s předstihem, zase tak nepochopitelné to není).

"Nežádáte moc brzy? Aby se vám nestalo, že vám pak vízum dá pan konzul jen na pár měsíců," děsila mě.

Pak mi ještě mateřským tónem připomenula, abych si opatřil "podpůrné dokumenty". Následující den přišlo potvrzení data pohovoru mailem. To mě trochu uklidnilo.

Až poté, co jsem dotazník odeslal, mi došlo, že na něm mám nalepenou fotografii nesprávné velikosti (tedy tu klasickou českou pasovou), zatímco je potřeba neobvyklý formát 5 krát 5 centimetrů. Hned další den jsem se šel vyfotit.

Když jsem dostal hotové snímky, znejistěl jsem, protože rozměr opět neodpovídal čtverci. "Oni si to seříznou, ale vzali by vám i tu normální," usmála se fotografka a já žasnul, jak je o vízovém režimu USA informovaná.

Navštivte i Boston

Přišel 17. leden, kdy jsem byl pozván na ambasádu. Už dlouho jsem nikam nevstával s takovým předstihem. I když se často mluví o frontě před velvyslanectvím, teď v zimě ochranka pouštěla lidi dovnitř i před stanovenou hodinou jejich pohovoru.

Prohlídka se nijak nelišila od toho, co musí člověk absolvovat cestou k soudu. Šel jsem se zaregistrovat a asi půl hodiny čekal.

Největší strach jsem měl najednou z toho, že prošvihnu chvíli, kdy mě americký úředník zavolá k okénku. Hlavně ten u přepážky číslo 6 ještě neuměl moc vyslovit česká jména. Bál jsem se, že se "přeslechnu“ a druhou šanci už nedostanu. Nevěděl jsem také, jestli mám mluvit česky, nebo anglicky.

Nakonec úředník začal češtinou a vyzval mě, abych otiskl na skener dva ukazováčky. Vlastní pohovor trval asi 5 minut. Dostal jsem tři otázky: Jak dlouho jsem zaměstnán u MF DNES, jestli chci jet na turistickou cestu a co mám v plánu navštívit. Když jsem "vysypal“ své cíle, úředník se usmál: "A když budete mít čas, navštivte ještě Boston."

Haldu dokumentů, kterou jsem se mu snažil podsunout úzkým prostorem pod okénkem, nepotřeboval.

Délku platnosti víza jsem se dozvěděl asi po třech dnech, kdy jsem dostal pas. Byl jsem po tom všem opravdu upřímně překvapen, že mám vízum do roku 2017.

Vízum do USA

Zároveň mě zarazilo, že kurýr pas nedoručuje do vlastních rukou. Obálka prošla rukama několika lidem ve firmě, kam jsem si ji nechal poslat. Klidně se mohla ztratit.

Vazby na domov podmínkou

O pár dní později jsem kontaktoval velvyslanectví USA už jako novinář. Ptal jsem se na věci, které mě coby žadatele překvapily.

Ambasáda potvrdila, že formuláře a otázky v nich jsou úplně stejné po celém světě. Některé dotazy, kterým se Češi diví, jsou hlavně kvůli "rizikovějším zemím“, než jsou členské státy Evropské unie.

Často se také říká, že získat vízum nemá šanci člověk, který nesplňuje alespoň jedno z těchto tří kritérií: zaměstnání, vlastní rodina v Česku či vysokoškolské vzdělání (nebo studium). Pro Američany to opravdu důležité je.

"Musíme si být jisti, že žadatel má silné vazby na Česko. Posuzujeme zaměstnání, rodinnou situaci, důvody cesty do USA i předešlé žadatelovy cesty," zní odpověď velvyslanectví USA.

A proč je zařazen poněkud "naivní" dotaz: Jste, či nejste terorista? "Otázky ve formulářích na téma žadatelova zapojení do teroristických aktivit, předchozí rozsudky a podobně, jsou požadovány americkým právem. Ptáme se tak všude na světě," zní odpověď velvyslanectví, kterou zprostředkoval mluvčí Petr Doležel.

Američané vysvětlují, že nechtějí rozdávat víza do zásoby, "na budoucnost“. Proto chtějí co nejpřesnější údaje o zamýšlené cestě.

"Chápeme, že to může být složité. V odpovědích však musí být detailnější jen muži mezi 16 a 45 roky. Doporučujeme, aby si lidé před podáním žádosti rozmysleli přinejmenším plány, kdy a kam chtějí v USA cestovat,“ uvedl Doležel.

Jakmile žadatel vízum dostane, neznamená to, že by ho v USA vítali s otevřenou náručí. Vrátit domů ho může ještě úředník na americkém letišti. To se však může stát i kterémukoli občanovi ze "šťastného státu“, který už dávno vízum nepotřebuje.

Těsně před vstupem Česka do Evropské unie už nebyly tak důkladné kontroly na hranicích. Od Američanů podobný přístup nelze čekat. Až do dne, kdy USA víza zruší a konzulární úředníci zatáhnou rolety na okénkách, budou stejně pečliví jako dnes.

Vízum do USA

Platnost a cena víza

Vízum se vydává maximálně na 10 let. Je třeba zaplatit 100 dolarů za vízum a 185 korun za doručení. Člověk se musí vyfotit, protože ambasáda vyžaduje jiný než "český“ formát fotografie.

Něco stojí i hovorné při styku s ambasádou. Celkem vyjde pořízení víza bez cesty do Prahy zhruba na 2500 korun.

Co žadatel potřebuje

Vyplnit dotazník s údaji o sobě a cestě, který lze stáhnout z internetu (většina mužů a studenti mají dotazník navíc). Odeslat dotazník faxem, následující den zavolat a smluvit si pohovor.
Návštěva na velvyslanectví s čekáním a kontrolami zabere hodinu.

Rušení je na spadnutí

Minulý týden předložili dva američtí zákonodárci návrhy zákonů na zrušení víz pro „věrné spojence USA“. Je zjevné, že se to týká i Čechů. I když to diplomaté neřeknou naplno, víza by údajně mohla být zrušena asi za dva roky.



Zkušenosti čtenářů se získáním víza do USA


Čtenářům vadí fronty a nevypočitatelnost úředníků


Jaké mají zkušenosti ti, kteří žádali o vízum do USA? MF DNES vyzvala čtenáře, aby se podělili o své zkušenosti.


V e-mailové anketě, na kterou reagovalo necelých sto čtenářů, převažovalo kladné hodnocení přístupu Američanů. Respondenti nejvíce kritizovali dlouhé fronty a strach z dotazníků. Divili se také, že sháněli stohy dokumentů, které pak nikdo nečetl.

Ve vytahaném svetru ne

"Úředník se podíval na zvací dopis, dal mi doplňující otázku, vzal mi otisky a popřál hezký výlet. Chvíli jsem tam ještě stála, protože jsem netušila, že je to vše, ale už volali dalšího. Pokud máte čisté úmysly, nemáte na sobě vytahaný svetr a při otázce konzula se nezačnete třepat nervozitou, žádný problém.“
DANIELA BLAHOVÁ

Manželku nepustili

"Já jsem dostal vízum bez problémů a s úsměvem úředníka, ale vzápětí ho ten samý úředník zamítl mé manželce. Šel jsem se zeptat, jakou potřebuje záruku, že tam má žena nezůstane, když máme dostatek prostředků. Vzápětí stručně opáčil, že neudělení víza zdůvodňovat nemusí.
Kolega sice vízum dostal, ale v Las Vegas jej imigrační úředník bez udání důvodu do USA nepustil, snad se mu nelíbily jeho odřené džíny nebo dlouhé vlasy. Musel strávit následující den v tranzitu a pak se vrátit domů.“
JINDŘICH DVOŘÁK

Zamítnutí bez důvodu

"Měl jsem vízum do USA a skončila mi platnost pasu. Měl jsem potvrzení o zaměstnání, stavební povolení na výstavbu domku, výpis z banky s částkou 45 tisíc USD. Byl jsem v USA čtyřikrát a vždy se vrátil, tak jsem nepředpokládal problémy. K mému nemilému překvapení takový mladší úředník po nahlédnutí do pasu suše odvětil, že vízum nedostanu. Do ostatních dokumentů se přitom nepodíval.“
MAREK MACKE

Nejasná pravidla

"Důležitým problémem při žádosti o víza do USA je fakt, že na oficiálních stránkách ambasády nejsou jasně specifikovaná pravidla, co vše má žadatel splnit, aby byl úspěšný. Toto je věc, která mi dodnes vadí, protože záleží na náladě daného imigračního úředníka u okénka, zda uspějete, či ne.“
ROBERT MAŘÁK


Tři týdny je málo

"Americká úřednice mi (před cca třemi roky) odpověděla na žádost o vízum na tři týdny do San Franciska: Nechápu, proč chcete na tak krátkou dobu jet takhle daleko. Vízum mi neudělila.“
ZDENĚK HAMOUZ

Hrozný zážitek

„Pohovor byl docela hrozný, s desetiměsíčním dítětem v ruce se konzul ani neobtěžoval mě vzít přednostně, ačkoliv technický pracovník mi to slíbil.“
ZUZANA BAŘTIPÁNOVÁ

Málo razítek

"Pánovi za přepážkou se nezdálo, že mám v pase pouze jedno razítko, takže mi tvrdil, že necestuji, proto mi nebude moci dát vízum. Snažila jsem se ho přesvědčit, že jezdím do EU a razítka v dnešní době nedávají. Nakonec se rozhodl, že mi vízum dá.“
LUCIE HORENSKÁ

Profesionální úředníci

"Pohovor na velvyslanectví je veden s kompetentními úředníky, kteří se chovají profesionálně. A hlavně s lidmi, kteří tu žijí s námi a mají představu o nás. Daleko nepříjemnější část se potom odehrává při pohovoru s imigračními úředníky, kde až na výjimky je povědomí o ČR opravdu mizivé.“
TOMÁŠ BRUNCLÍK

Jaké jsou vaše zkušenosti se získáním víza do USA? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi. Obsáhlejší příspěvky můžete poslat cestovani@idnes.cz.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...