Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vstup do Českého ráje? Jen za poplatek, radí experti

  12:07aktualizováno  12:07
Platit za vstup do Českého ráje? Podle odborníků je to jedna z možností, jak v některých oblastech zabránit postupné devastaci přírody.

Český ráj v zimě, Trosky | foto: Roman ČejkaMF DNES

Se zpoplatněním vstupu do Českého ráje to ale nebude jednoduché.

"Pokud bychom chtěli vybírat vstupné třeba na Hrubé Skále, museli bychom území oplotit a i tak by se našli lidé, kteří by hledali cesty, jak se placení vyhnout,“ uvedla Lenka Šoltysová, vedoucí Chráněné krajinné oblasti Českého ráje. Uvažovat prý nemohou ani o navýšení počtu strážců v chráněné oblasti. „Nemáme na to peníze,“ zdůraznila Šoltysová.

Turisté versus příroda

Na to, že cestovní ruch v některých oblastech Českého ráje příliš neprospívá, upozornil dvouletý výzkum, který sledoval jeho dopad na životní prostředí. I když výsledky přímo neprokázaly, že vysoký počet turistů přírodě škodí, chování některých z nich jí ubližuje.

"Sledovali jsme, jak dlouho se turisté v Českém ráji zdržují, na jakých úsecích, proč přijeli právě sem a jaký mají vliv na přírodu,“ řekl Jan Suchý, ředitel firmy Kolpron CZ, která průzkum prováděla. A právě chování některých turistů přírodě moc neprospívá. Tím, že scházejí ze značených cest a vjedou na kole mimo cyklotrasu, způsobují zdejší krajině obrovské škody a mohou tak například za půdní erozi.

Český ráj, vandalismus

Známky vandalismu v Českém ráji

Odnos zeminy o šest centimetrů

"Během jednoho roku došlo třeba k odnosu zeminy až o šest centimetrů. Nejvíce postiženým místem je cesta z Vidláku na Trosky i cesty k věžím, například u Blatníku a u Kapelníka,“ upozornil Suchý. Na bezohlednost některých cyklistů ukazuje i poničená zábrana proti vjezdu na žlutě značenou cestu nad Krtolou v Příhrazských skalách.

Poškozená je také trasa z Lázní Sedmihorky na Valdštejn, kde jsou sešlapané, odhalené kořeny. Turistický ruch má navíc dopad i na vegetaci. Odborníci jeho vliv zkoumali na okrajích cest, vyhlídkách i podél rybníků.

Na vyhlídkách mizí veškeré rostliny

"Kvůli sešlapům mizí na vyhlídkách veškeré druhy rostlin a žádné jiné se tu nevyskytují. Svůj vliv má i používání cementu při opravách, které způsobuje, že tu rostou nepůvodní druhy,“ dodal Ondřej Vítek, který zde prováděl botanický průzkum. Největší změny jsou podle něj znatelné u Adamova lože, v oblasti Kapelníku a v Suchých skalách. Škody za sebou nechávají i rybáři, kteří devastují břehové porosty a vegetaci u rybníků škodí také některé necitelné úpravy okolí u turistických chat.

Svůj podíl na zničené přírodě mají také horolezci. Ti by podle Suchého měli nechat některé skály na chvíli odpočinout. Dochází totiž k jejich opotřebení a nejvíce narušený tak je výstup na Kapelník, Blatník, Maják či Podmokelskou věž.

Český ráj, Hrubá Skála

Hrubá Skála

Vstupné jako jedno z řešení?

"Řešením, jak zabránit devastaci přírody, by bylo zvýšit počet strážců, dohlížet na cyklisty a pak také zvážit, zda a kde zavést vstupné. Peníze totiž zájem limitují,“ doplnil ředitel.

Výzkum v Českém ráji probíhal dva roky v jednotlivých ročních obdobích na pěti stanovištích. Na každém z nich stáli dva studenti a počítali, kolik pěších turistů i cyklistů místem projde. Stanoviště byla přímo pod hradem Kost, na Krásné vyhlídce, Prachově, u rybníka Vidlák, Hrubé Skále, a navíc také na Pantheonu a Besedicích.

Nejvíce lidí zavítalo v hlavní sezoně na Prachov. V létě tu během jednoho týdne prošlo téměř jedenáct tisíc pěších turistů a bezmála pět set padesát cyklistů. Mezi další nejnavštěvovanější místa pak patřil hrad Kost a Hruboskalsko.

"Téměř třináct set padesát turistů pak odpovídalo v dotazníku na to, proč navštívili chráněnou oblast, kde byli ubytovaní a jak se sem dostali,“ přiblížil Ondřej Habr z firmy Kolpron CZ.

Výsledky ukázaly, že drtivá většina turistů byli Češi a zhruba jen devět procent návštěvníků tvořili cizinci, hlavně Němci a Holanďané.

 Nejzatíženější trasy v Českém ráji - kolik lidí tudy denně projde
 Prachovské skály  457
 Hrubá Skála - Nad Adamovým ložem  307
 Kavčiny - Valdštejn  244
 Mariánská vyhlídka - Nad Adamovým ložem  243
 Bukovina - Mariánská vyhlídka  231
 Bukovina - Radeč 231
 Hrubá Skála - Sedmihorky  150

Myslíte si, že vstup do Českého ráje by mě být zpoplatněn? Hlasujte v anketě ZDE, a podělte se o svůj názor s ostatními v diskuzi.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Výhled místo kocoviny. Přivítejte nový rok v pohorkách a s batohem

Novoroční výhled si užijete třeba na Stezce v korunách stromů na Lipně.

Přelom roku si většinou spojujeme s nekonečným hodováním a víc než mírným popíjením alkoholu. Co letos do...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz