Všichni chtějí do UNESCO

Olomouc, Praha - Česká republika má na seznamu UNESCO již deset památek, což z nás, v počtu necelých sedmi set světových pokladů, činí velmoc. Odborníci proto již nyní nabádají: "Buďme realisté, cokoliv dalšího dostat na seznam, již bude velmi obtížné." Navzdory tomu se další a další města o UNESCO pokoušejí.

"Opravdu se uchází kde kdo, nemá smysl říkat nějaká čísla, protože někoho to záhy přejde, jiný se zase objeví," říká Michal Beneš, ministerský "Pan UNESCO". Jedním z posledních uchazečů je Brno, které nabízí do pokladnice vilu Tugendhat - špičkový objekt světové moderní architektury.  "Jsme už po třetím kole a na začátku prosince bychom měli znát verdikt UNESCO. Naději vila má," komentuje Beneš.

Stejnou cestou za stejným cílem se vydává i Třebíč, která by ráda udala svou židovskou čtvrť. "Letos na podzim budeme předkládat nominační dokumentaci. Vidím jistou naději, protože takové venkovské ghetto jako je třebíčské, se ve střední a východní Evropě nezachovalo," soudí Beneš.

TAKÉ SI PŘEČTĚTE

Sloup Nejsvětější Trojice & UNESCO

Zatímco Brno a Třebíč se teprve pokouší, Jihlava se svým návrhem na prosazení zdejší speciality, domu s krytým dvorem, renesanční památkou, neuspěla. Se zlou se potázal i Štramberk na Novojičínsku, který chtěl nabídnout soubor starých dřevěných domků - dřevěnic.

Stranou nechtěly svého času zůstat ani Pardubice, podle kterých je jejich architektonický komplex historického středu unikátní především stavebním přechodem z hradu na zámek se zachovalým renesančním předhradím. I jejich snažení vyšlo naprázdno.

Olomouc má tedy konečně svoji památku v UNESCO, ale zdá se, že není malých cílů. Alespoň tak se dají vyložit snahy lidí okolo baziliky na Svatém Kopečku, kteří by rádi tento chrám také vložili pod ochranu UNESCO. "Je dobré si uvědomit do jakého noblesního sousedství se památka zápisem dostává," přibržďuje svaté nadšení Čechů, Moravanů a Slezanů Michal Beneš.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

,