Všechny krásy světa v zemi, kde vás zabijou pro tenisky Nike

"Schovej ten foťák," varuje mě kamarád. Jsme v centru Caracasu, hlavního města Venezuely. Tady přepadávají turisty kvůli daleko levnějším hodinkám, náramkům nebo novým teniskám Nike. Statistiky jsou dost smutné, v průměru v této metropoli zemře násilnou smrtí, většinou v důsledku ozbrojeného přepadení, 8 lidí denně.

Venezuela, tepui | foto: Kristina PrunerováiDNES.cz

"Potřebuji si jen vyfotit budovu parlamentu, jedna z mála hezčích budov," ohradím se a fotím dál, i když vím, že kamarád má pravdu.

U Náměstí Bolívara, kde pokouším štěstí s mým novým foťákem, se to hemží pouličními prodejci skoro všeho, barevnými stánky s oblečením či nelegálními cédéčky a samozřejmě auty se šílenci za volantem. Špatně se mi dýchá kvůli teplotě, počtu lidí v tlačenici a neuvěřitelně znečištěnému vzduchu.

Vítejte v zemi, kde litr benzínu v přepočtu stojí 90 haléřů a kde neexistují skoro žádné ekologické normy.

Nejnebezpečnější země Latinské Ameriky

Přestože jsou ulice v jiných městech a na venkově bezpečnější, Venezuela má pověst jedné z nejnebezpečnějších zemí Latinské Ameriky a i proto se jí vyhýbají turisté. Turismus tu také nezažil svůj "boom“, takže například v Caracasu je problém najít kvalitní hotel za rozumnou cenu.

Ve venezuelské metropoli není moc architektonických krás, v roce 1812 ji zasáhlo rozsáhlé zemětřesení a smetlo většinu koloniálních domů. Od té doby běží výstavba podle těch, kdo mají peníze. Město nemá ani v současnosti jasný plán rozvoje, prostě staví se tu jeden "panelák" za druhým.

Venezuela, centrum Caracasu
Pohled na centrum Caracasu, v pozadí hora Avila

Život na dně v barrios

"Barrios“ je název pro venezuelský slum, kde žije více než polovina obyvatel venezuelských měst. Těmto čtvrtím je lepší se vyhnout velkým obloukem, i místní tudy raději jen projíždějí autem. Žije tu "nižší“ třída venezuelské společnosti, která čítá mezi 60 a 80 procenty obyvatelstva, a odhaduje se, že 55 procent populace žije pod hranicí chudoby. Stavby domů jsou ilegální, komunální služby v těchto čtvrtích neexistují, takže ulice jsou plné odpadu a vody.

Život v "barrios“ je drsný, násilníci tu neváhají zastřelit i řidiče autobusu, aby mu sebrali tržbu v hodnotě několika set korun. V jedné z nejbohatších zemí Latinské Ameriky, která má páté největší zásoby ropy na světě, věřím historkám o nejzkorumpovanějších politicích světa.

Venezuela, paneláky a barrios
Moderní výstavba v Caracasu, v pozadí barrios

Utajený ráj v Karibiku

Ale Venezuela má spoustu jiných krás, hlavně přírodních, takže nechávám Caracas za zády a vydávám se do Karibiku. Národní park Morrocoy je díky svému statutu uchráněn nových staveb a pravidla používání pláží jsou dost přísná, například v celém parku se nesmí prodávat alkohol ani cigarety a nesmí se rozdělávat oheň.

Komplex 30 ostrůvků na severozápadním pobřeží Venezuely lemovaných plážemi a mangrovy, a bez vodovodu a elektřiny, je opravdovým utajovaným karibským rájem.

Venezuela, ostrov Paicla
Polední žár na ostrůvku Paicla

Invaze komárů

"Přestalo foukat, tak to je katastrofa, ráno nás sežerou komáři“, řekne kamarád v noci na pláži ostrůvku Paicla, kde stanujeme, a má pravdu. Ráno ještě před šestou zalezeme až po krk do vody a přečkáváme nálet hmyzu až do osmi hodin, kdy je pro ně slunce už moc silné.

Během mé cesty se přihodí podobné scény nejen v Karibiku, ale i v tropickém pralese a v savanách. Komáři, puri-puri (místní malé mušky) a další hmyz si především vybírá zahraniční krev a nepomáhá repelent ani moskytiéra, s tím se prostě smiřte.

Venezuela, západ slunce
Západ slunce na ostrově Paicla

Majestátní Andy

Spálená z Karibiku se jedu ochladit do And. Nejvyšší hora Venezuely – Pico Bolívar - v jižní provincii Merida sahá až do výšky 4981 m n.m. Pro Středoevropana zvyklého na hory prošpikované turistickými stezkami jsou venezuelské Andy trochu oříšek, protože se kvůli porostu nebo strmým svahům dá jen těžko chodit mimo silnice a cesty, kudy jezdí i auta, ale většinou jich tu potkáte jen pár za den, a turistů ještě méně.

I když do této oblasti jezdí na dovolenou hodně Venezuelců, většina z nich zůstává v hotelech ve městě a na horské masívy se jedou podívat v pronajatém džípu nebo lanovkou. Cizinec kráčející s velkým batohem do strmého kopce je pro ně jako zjevení z jiného světa.

Hotely a posady (venezuelská obdoba penzionů) mimo město nejsou tak početné, ale místní obyvatelé jsou neuvěřitelně vstřícní, takže vám často nabídnou přespání u sebe doma bez placení.

Venezuela, vesnice Chacanta
Vesnice Chacanta a všechny odstíny zelené na andských kopcích

Počítala jsem, že se v horách zchladím, ale zapomněla jsem na zeměpisnou šířku téhle oblasti, která je na osmém stupni severní šířky, tudíž i ve výšce 2200 m n.m. je přes den 30 stupňů Celsia a slunce pálí snad víc než v Karibiku. Nádherné hory se všemi odstíny zelené mi to ale vynahrazují, na strmých stráních se střídají políčka kávy, banánů, brambor či juky a cesty lemují exotické křoviny s barevnými květy.

Venezuela, kávová plantáž
Tady pěstují kávu s láskou...

Unikátní tepui a nejvyšší vodopád světa

Andy najdete i v dalších zemích Latinské Ameriky, ale stolové hory, neboli tepui, jsou venezuelské (a brazilské) unikum. Jsou to nejstarší horské masívy na zemi, které jsou domovem vzácných endemických rostlin a živočichů. Jsou to majestátní obři, kteří se tyčí do výše až tisíc metrů nad okolním tropickým pralesem, jejichž vrcholky jsou často schované v mracích.

Není divu, že mnohé tepui mají posvátný význam pro místní indiánské kmeny a inspirovaly mnohé spisovatele, včetně Artura Conana Doyla a jeho dílo Ztracený svět. Na horu Roraima můžete i ve šestidenním treku vystoupat a obdivovat právě tento "ztracený svět“.

Venezuela, tepui
V mracích zahalené až tisíc metrů vysoké stolové hory, tepui

"Děkuji“ se řekne ‘uakiperama‘“, snažím se naučit od našeho průvodce něco z indiánského jazyka Pemón, kterým mluví kmeny kolem stolové hory Auyantepui.

Do této oblastí míří většina i z těch mála turistů ve Venezuele. Z této hory totiž padá Angelův vodopád (podle jeho objevitele Jimmyho Angela, ne od andělů) z výšky 979 m a dělá z něj tak nejvyšší vodopád na světě.

Ačkoli většinou nemám ráda velké turistické atrakce, tenhle vodopád si nechci nechat ujít. Mám štěstí, místní obyvatelé se snaží uchránit místní krajinu a výlety k vodopádu se snaží pořádat co nejekologičtěji, což pro cizince může znamenat i "dobrodružněji“.

Do Canaimy, nejbližšího města u vodopádu, sice letím malým letadlem, ale odtud už je to jen chůze nebo jízda lodí, spaní v hamace (houpací síti), svíčky místo lustru, k večeři kuře pečené na ohni a hukot vodopádu či řev cikád.

Nechybějí samozřejmě komáři. U úpatí vodopádu už na mě dopadá jen déšť, přesto se nemůžu odtrhnout a vychutnávám pocit lidské malosti proti přírodě.

Venezuela, Angel Falls
Angell Falls

Mých pět týdnů ve Venezuele končí zpátky v Coro na severním pobřeží, nejstarším trvale osídleném městě Latinské Ameriky. Jednom z mála míst Venezuely, kde je zachována krásná koloniální architektura a dýchá tu trochu 17. století.

Turisté jsem jezdí i kvůli další atrakci, písečným dunám, tzv. "médanos de Coro“. Hned za městem tvoří mořský písek kopce do výšky až 30 metrů, které se přesýpají z jedné na druhou stranu silnice vedoucí uprostřed.

Venezuela, Coro
Jedna z nejstarších budov ve Venezuele ve městě Coro

Ano, Venezuela je jednou z nejnebezpečnějších zemí v Latinské Americe, ale pokud neriskujete a dbáte rad místních, nemusí se vám ani za pět týdnů na cestě stát nic nepříjemného tak jako mně (samotné Evropance s novým digitálním fotoaparátem). Její přírodní krásy vám berou dech a nepříliš rozvinutý turistický průmysl dává zemi punc autenticity. Takže na otázku: "Mám do Venezuely jet, i když je to nebezpečné?“ odpovídám ano.

Výhodou na bezpečné cestě je znalost španělštiny (anglicky se domluvíte jen v Caracasu) a třetí oko v týlu hlavy – neboli zdravý rozum a opatrnost.

Venezuela, duny
Písečné duny u města Coro

Text a foto: KRISTINA PRUNEROVÁ

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...