Vrcholky Alp tají kvůli oteplování

Ledovce a věčně zmrzlá půda v evropských velehorách - především v Alpách a Pyrenejích - roztávají. Vzhledem k tomu, že se v jejich blízkosti nalézá řada známých lyžařských oblastí, může se tento proces stát i smrtelně nebezpečným pro návštěvníky hor. Vědci na konferenci Královské zeměpisné společnosti a Institutu britských zeměpisců v britském Plymouthu, týkající se ubývání ledovců a věčně zmrzlé půdy, varovali, že lze očekávat kamenné laviny a sesuvy půdy. Kromě toho tento proces povede k rychlé erozi zmíněných oblastí.

Skupina vědců, která byla pověřena Evropskou unií a vládou Švýcarska monitorováním roztávání v evropských velehorách, zjistila, že průměrná teplota v Alpách se zvýšila za uplynulých patnáct let o 0,5 až jeden stupeň Celsia. Dr. Charles Harris z univerzity v Cardiffu prohlásil podle BBC, že nejrychlejší a nejnebezpečnější tání ledovců a věčně zmrzlé půdy probíhá na nejvyšších vrcholcích pohoří Sierra Nevada ve Španělsku. Dr. Harris a jeho tým vytvořili monitorovací systém, který dodává přesná data o ubývání věčně zmrzlé půdy a ledovců v Norsku, Švédsku, na Špicberkách, v Pyrenejích a v Alpách. Díky tomu se také dají předpokládat změny a vliv globálního oteplování na nejvýše položené oblasti v následujících padesáti letech.

Věčně zmrzlá půda je v Evropě v Alpách od výšek kolem dvou a půl tisíce metrů a v Pyrenejích o tisíc metrů výše. V tomto století může teplota v těchto oblastech stoupnout o jeden až šest stupňů. V červenci loňského roku byla zveřejněna data z výzkumů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle nichž je tempo tání grónského ledovce v poslední době alarmující. Jeho objem, který představuje deset procent z ledové masy na světě, se ročně snižuje asi o 50 kilometrů krychlových. Některé části Grónska poklesnou za rok o dva metry nebo i více.

Toto tání se podílí sedmi procenty na zvyšování hladiny světových moří. Znepokojivé informace týkající se oteplování ohlásili počátkem prosince američtí vědci z Aljašky. Zdejší ledovec Columbia, který se posunuje k moři rychlostí 30 metrů za den, se rozlomí a trhlina, jež v něm vznikne, vytvoří fjord dlouhý 22 kilometrů. Ledovec se nyní rozkládá od pohoří Chugach k Zátoce prince Williama. Od roku 1982 se stáhl o 12 kilometrů a jeho tloušťka se značně zmenšila. Tento jev, kdy sněhové příděly zimních měsíců nestačí nahradit ústup ledovce, lze sledovat již několik let. Vědci jsou přesvědčeni, že změny, kterými prochází ledovec Columbia, jsou způsobeny oteplováním zemské atmosféry. Mezinárodní vědecký tým, složený z expertů USA, Číny, Peru, Ruska a Nepálu, nedávno zveřejnil výsledky zkoumání vzorků ledu, odebraných z ledovce na Tibetské náhorní plošině v nadmořské výšce zhruba šest kilometrů. Podle nich byla devadesátá léta nejteplejším desetiletím za uplynulých tisíc let.

Ledovce - ohrožený druh?

V minulém roce vědci měřením zjistili, že ledovce tají v Alpách, v Pyrenejích v Himálájích, na Aljašce i v Grónsku. Důvodem je fakt, že se povrch Země otepluje. V září zveřejnil časopis Science výsledky zkoumání, které prováděl vědecký tým na ledovcích v Himálájích. Na základě analýzy vzorků došli vědci k názoru, že uplynulých 10 let bylo nejteplejším tak dlouho trvajícím obdobím milénia.

Pohled na Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska.


Britská královská rodina