Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchol Sněžky hyzdí trosky z Polské boudy

  7:00aktualizováno  7:00
Turisté by si měli na vrcholu Sněžky dávat pozor. Mohli by se zranit o kusy plechu stržené větrem z Polské boudy, jejíž část se v březnu kvůli silné námraze zhroutila. Bouda je už nyní částečně otevřená, rekonstrukce se ale teprve chystá.

Trosky Polské boudy na Sněžce | foto: Michal FantaMF DNES

Horní část objektu se v polovině března sesunula. Vrstva sněhu a ledu na povrchu chaty už roztála, a tak přestalo hrozit, že se pod její tíhou zřítí i další části stavby tvořené třemi spojenými objekty připomínajícími létající talíře.

"Vrchní disk meteorologické observatoře je stále otevřený jako plechovka od sardinek, ale restaurace ve spodním talíři už normálně funguje," informoval Radek Drahný ze správy Krkonošského národního parku.

Ochoz Polské boudy mrazy nevydržel

První problémy se na Polské boudě začaly projevovat v polovině března, kdy se objevily trhliny ve zdech a začala se kroutit podlaha. Objekt proto museli opustit všichni lidé a chata byla až do odvolání uzavřena. Dva dny poté prohlédl Polskou boudu statik, který dospěl k závěru, že poškození není tak rozsáhlé, aby ji bylo nutné nechávat prázdnou.

Správci polského národního parku proto opět otevřeli přístupovou řetězovou cestu od Slezského domu a personál se začal připravovat na obnovení běžného provozu. Těsně před jeho spuštěním se však zřítil ochoz nejvýše položeného talíře. Polští ochranáři kvůli tomu až do odvolání opět uzavřeli chatu i přístupové cesty z polské strany.

Nebezpečí hrozí za silného větru

Na cestách z české strany žádná bezpečnostní opatření zavedena nebyla. Přesto správci Krkonošského národního parku varovali návštěvníky, aby se k Polské boudě raději nepřibližovali. "Teď už je všechno zajištěné. Stavební suť a další materiál je složený vedle boudy a ohraničený páskami. Z chaty nic neodpadává a pokud nebude foukat nějak mimořádně silný vítr, měl by být pohyb po vrcholu Sněžky bezpečný," uvedl Drahný.

Poláci již připravují projekt, podle kterého chtějí nejvýše položenou horskou boudu v Krkonoších do začátku příští zimní sezony opravit. Polská bouda stojí na místě, kde v roce 1850 vznikla první Pruská bouda.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Najdete na iDNES.cz