Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrbenské rybníky: unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

  13:21aktualizováno  13:21
V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát - soustava čtyř rybníků. Jmenují se Vrbenské a vědci zde zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí.

Vrbenské rybníky u Českých Budějovic jsou unikátním ptačím rájem | foto: Stanislav Drahný, MF DNES


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Ptačí ráj na dohled

Díky své poloze jsou rybníky oblíbeným místem pro procházky. Lidé zde venčí psy nebo jezdí na kole. To samozřejmě přírodu trochu zatěžuje. Má to však i tu výhodu, že si ptáci na turistický ruch zvykli. Nemůžete je krmit z ruky, ale úniková vzdálenost se - i u plachých druhů - zmenšila na nějakých třicet až padesát metrů. Lze je tak pozorovat i pouhým okem, s dalekohledem je to samozřejmě lepší.

Vrbenské rybníky

Divoké husy a rackové na rybníku Domin. Vlevo nahoře je v rákosí vidět vzácná volavka stříbřitá.

Ostrůvky plné racků a hus

Vrbenské rybníky leží na severozápadním okraji Českých Budějovic. Pokud pojedete z centra, dostanete se k nim po Husově třídě okolo sídliště Vltava. Jel jsem až na její konec a zaparkoval u Nového Vrbenského rybníka. Je tu modrá turistická značka a začíná zde naučná stezka. Dá se sem dojet i po hlavní silnici směrem na Písek a Hlubokou (při výjezdu z města nalevo).

Při prvním pohledu na Nový Vrbenský rybník vidím potápky roháče i černokrké, volavkovité kvakoše a bukače a vzácné kachny zrzohlávky rudozobé, které se v Čechách teprve zabydlují (na jižní Moravě hnízdí už desetiletí).

Vrbenské rybníky

Potápka roháč na Novém Vrbenském rybníce

Na rybníce plave množství lysek a postávají volavky popelavé. Teprve při podrobnějším zkoumání rákosí si všimnu menší sněhobílé volavky stříbřité, jak číhá na kořist. Ve vzduchu se třepetají rybáci a létají rackové.

Pokračuji dál po dobře udržované naučné stezce až na křižovatku hrází, opouštím modrou a zahýbám doleva okolo rybníku Domin.

Symbol Vrbenských rybníků - racek chechtavý

Nejznámějším ptákem Vrbenských rybníků je asi racek chechtavý. Ideální hnízdiště mu poskytuje právě Domin. V minulosti, když rybáři čistili rybniční dno, bláto neodváželi, ale vyhrnovali ho na hromady. Z nich vznikly malé ostrůvky, které nyní ptáci využívají jako hnízdiště. Racků zde je několik tisíc párů. Teď v polovině července již většina mláďat hnízda opustila.

Vrbenské rybníky

Odrostlé mládě racka chechtavého

Další ptáci, které můžete na Dominu pozorovat, jsou divoké husy. Hnízdí jich tu několik desítek párů a dnes plavou s odrostlými mláďaty v rodinných skupinkách. Rodiče jsou zatím o něco větší.

Navštívit Vrbenské rybníky se vyplatí. Můžete zde pozorovat takové bohatství ptačích druhů jako málokde. Na příjemnou procházku po rybničních hrázích si nezapomeňte dalekohled a fotoaparát, jinak byste mohli později litovat.

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky

rozloha 245 hektarů, naučná stezka po hrázích má 10 zastávek
Atrakce
Oáza vodního ptactva a rostlin. Symbolem je racek chechtavý, kterých zde hnízdí několik tisíc. V polovině července již většina mláďat opustila hnízda. Mladé racky poznáte podle toho, že nejsou bílí, ale mají na sobě hnědé skvrny.
Občerstvení
Najíst se můžete v centru Českých Budějovic. Doporučuji Mysliveckou restauraci v penzionu Hradský na hlavním náměstí. Zdejší zvěřinové ragú je vynikající. Cena s přílohou kolem 120 korun.
Ubytování
AXJ Husova 103, dvoulůžkový pokoj tu stojí 750 korun.

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz