Vrátna dolina, Slovensko | foto: Profimedia.cz

Vrátna: lyžování na Malé Fatře za dobré ceny

  • 29
Na Slovensku, necelou hodinu od českých hranic, se nabízí docela dobré lyžování. Není divu, že si Češi svahy Vrátné doliny na Malé Fatře oblíbili.

Ve Vrátné se můžete projet na téměř čtrnácti kilometrech sjezdovek. Na rozdíl od alpských středisek ale nejsou navzájem propojené, leží i pár set metrů od sebe.

Centrem Vrátné jsou Paseky, kde každý rok lyžuje nejvíce lidí. Pod vlekem je bezplatné parkoviště s kapacitou 300 míst, lyžařské školy, půjčovny i restaurace. Na Paseky lze vyrazit i na večerní lyžování.

Z parkoviště se vydáte čtyřsedačkovou lanovkou nahoru na pravidelně upravovaný a zasněžovaný svah. Začíná prudkým „sešupem“, kde je potřeba trochu zabrat. Zvláště když není dostatek sněhu a utvoří se zde led.

Ideální i pro snowboarding

Potkat tu můžete i slovenské lyžařské eso – sjezdařku Veroniku Zezulovou - při pravidelném tréninku. Na Pasekách také každý rok startují mezinárodní závody v alpském lyžování a snowboardingu.

Milovníky snowboardingu zde jistě potěší boardercrossová dráha se skoky a raily. Z vrcholu se můžete vydat na druhou stranu kopce – na tratě Poludňového Grúně. Jde spíše o méně náročné tratě, kde lze trénovat carvingový oblouk, je to také místo vhodné pro lyžování s dětmi a pro začátečníky. Letošní novinkou je rozšíření tratě Poludňový Grúň I.

Vrátna dolina, Slovensko

Lyžování pro náročné na Chlebu

Až vás lyžování omrzí, pokochejte se pohledem na vrcholy Velkého a Malého Rozsutce a běžte se ohřát do Chaty na Grúni. Ochutnejte třeba čaj s demanovkou, je výborný! A ceny jsou přijatelné.

Lyžovat můžete také na severně orientovaných svazích Chlebu. To si však budete muset sednout do auta a dolinou popojet o trochu dál. Je to lyžování pro náročné, zdejší sjezdovka je označená černou barvou.

Loni starou dosluhující lanovku nahradila moderní osmimístná kabinová lanovka končící v nadmořské výšce 1 500 metrů pod hřebenem Malé Fatry. Té využívají jak lyžaři, tak turisté i skialpinisté.

Na širokých bezlesých pláních vedoucích až do údolí se často lyžuje až do května a ocení je také milovníci freeridingu, kteří to tu překřtili na slovenské La Grave, neboť převýšení dosahuje úctyhodných 800 metrů.

Dalším z areálů Vrátné je Príslop se dvěma sjezdovkami. Jsou ideální pro milovníky carvingu, snowboardingu i pro rodiny s dětmi. Nahoru nevede lanovka, nýbrž vlek; občerstvit se můžete u bufetu. Príslop leží stranou hlavní silnice, proto tu bývá méně lidí.

Posledním areálem ve Vrátné dolině je Tížinka, určená především pro začátečníky a ty nejmenší. Najdete ji nedaleko centrálního parkoviště. Letošní novinkou je dětský zimní park Kids zone. Pro děti zde organizátoři připravují řadu soutěží, animací a atrakcí. Čekají tu i maskoti areálu – sněhulák Vratka a Vrátňanský medvěd.

Vrátna dolina, Slovensko

Na běžky i na sáně

Zkrátka v dolině zde nepřijdou ani milovníci běžek. Mohou se vypravit na osmnáct kilometrů tří upravovaných tratí. Ti, kteří si chtějí od lyžování odpočinout, mohou vyzkoušet snowtubing – jízdu na pneumatikách nebo sáňkařskou dráhu. V hotelu Boboty je k dispozici bazén a sauna.

Loni navíc Vrátna Free Time Ski Zone získala pět hvězdiček, to znamená maximální počet, v hodnocení slovenských středisek. Není to špatná volba pro zimní dovolenou.

Lyžování ve Vrátné dolině má však jednu nevýhodu. Přímo v místě je těžké sehnat cenově přiměřené ubytování, jsou tu jen dražší penziony a hotely. Mnoho slovenských i českých lyžařů proto volí levnější ubytování v nedaleké, zhruba pět kilometrů vzdálené, Terchové a Štefanové. Ubytování tu nabízejí snad v každém druhém domě a ceny začínají na 200 slovenských korun.

Může se hodit

JAK TAM DOJET
Popisovat podrobně cestu na Slovensko opravdu nemá smysl. Takže jen připomeneme, že i Slováci mají dálniční známku. Při cestě do Tater se vás budou týkat zpoplatněné úseky na trase dálnice D1 vedoucí z Bratislavy přes Trenčín a Žilinu do Prešova. Dálniční známka na týden stojí 150 Sk, měsíční vyjde na 300 Sk. Za roční dálniční známku dáte 1 100 Sk.
Litr benzinu i nafty koupíte na Slovensku za cenu mezi 38 a 40 Sk. 1 Sk = 0,80 Kč

PERMANENTKY - ceny v SK
Vrátna Free Time Zone
1 den
25. 12.–6. 1.: 790 Sk dospělí/680 Sk junioři/560 Sk děti
7. 1.–24. 3.: 720 Sk dospělí/610 Sk junioři/500 Sk děti
6 dní
25. 12.–6. 1.: 3 590 Sk dospělí/3 050 Sk junioři/2 510 Sk děti
7. 1.–24. 3.: 3 270 Sk dospělí/ 2 780 Sk junioři/2 290 Sk děti

UBYTOVÁNÍ
Záleží na tom, čemu dáváte přednost. Na slovenských horách se dá sehnat ubytování v soukromí již od 200 Sk na osobu. Není to žádný luxus, ale nižší finanční náročnost jistě ocení rodiny s dětmi.
V každém větším středisku najdete dostatek hotelů všech kategorií či penzionů. Nabídku ubytování je dobré hledat na internetových stránkách jednotlivých středisek.
Za ubytování zaplatíte v soukromí: od 200 Sk za noc
penziony: od 400 Sk za noc
hotely: od 300 do 2 000 Sk za noc
apartmán pro čtyři osoby (Donovaly): od 1 190 do 2 100 Sk

JÍDLO
Občerstvení na sjezdovce
polévka 30–50 Sk
guláš 40–60 Sk
bageta 40–60 Sk
grilovaná kuřecí stehýnka 70–100 Sk
klobása 40–50 Sk
hranolky 20–30 Sk
slivovice, borovička 35–45 Sk
limonáda (0,3 l) 25–35 Sk
pivo (0,5 l) 25–35 Sk
čaj 15–25 Sk, káva 15–25 Sk
Supermarket
chléb 19 Sk, rohlík 3 Sk, máslo 28 Sk
mléko 21 Sk, jogurt 9–14 Sk
demänovka (0,75 l) 250 Sk
Ceny jsou pouze orientační.

SPECIALITY
Slovenská kuchyně je ovlivněná maďarskou. K místním specialitám patří hlavně jídla vyrobená z brambor, sýrů a zelí. Vyhlášené jsou především ovčí sýry: korbáčiky, parenica, oštiepok a samozřejmě brynza. Brynzové halušky se slaninou jsou asi nejznámějším národním jídlem.
Tradičními moučníky jsou kynuté koláče nebo buchty. Módní je nyní trdelník – dutý válec z těsta.
Specialitou jsou i destiláty: borovička z jalovce, slivovice nebo tzv. horec, pálenka, ve které je naložený kořen hořce.

DALŠÍ INFORMACE
www.holidayinfo.sk
www.ski.sk
www.snowski.sk
www.lanovky.sk
www.vratna.sk

,