Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci pustí další kus Boletic turistům

  12:16aktualizováno  12:16
Turisté, kteří by chtěli zavítat do nedotčené přírody okolo vojenského výcvikového prostoru Boletice, teď budou mít šanci. Armáda totiž zpřístupní dosud uzavřené prostory od května do září veřejnosti.

Boletický kostel sv. Mikuláše. Vzácná památka, která nutně potřebuje rekonstrukci. | foto: MF DNES

Dohoda se týká sedmnácti procent plochy výcvikového prostoru. Ten má rozlohu 22 tisíc hektarů a zahrnuje pozemky hlavně na Krumlovsku, severně od lipenské nádrže. Areál chrání od roku 1949 zákon, armáda ale může ve zvláštním režimu umožnit civilistům, aby místa využívali třeba k pěší turistice.

"Vloni na podzim jsme posunuli značky zákazu a tři nové lokality prohlédli naši pyrotechnici. Namátkově jsme zkoušeli i sondy. Nejsou to místa, kam dopadala při střelbách ostrá munice," připomněl přednosta Újezdního úřadu Boletice Karel Trněný.

Už před dvěma lety přitom armáda pustila do prostoru turisty na jižní okraj Boleticka kolem Houbového vrchu. Pěší i cyklisté se sem mohou vydat v sobotu, v neděli a o svátcích v době od 7 do 21 hodin. Klub českých turistů tyto trasy vyznačil. Spolu s navazujícími stezkami mimo Boleticko mají teď pěší kolem Horní Plané a Lipna k dispozici 75,5 a cyklisté 95 kilometrů tras.

Nedotčená příroda

"O nově uvolněných lokalitách zatím nic nevím. Vítáme to, místa si prohlédneme a budeme uvažovat o dalším značení stezek," uvedl Karel Markvart z Klubu českých turistů. Podle Markvarta mají turisté velký zájem o Boletice, nevýhodou ale je, že místa jsou přístupná jen v omezené době.

"Lepší by bylo otevřít je bez omezení. Je tam zajímavá příroda nedotčená intenzivním zemědělstvím," poznamenal Markvart.

Volné lokality jsou v oblastech kolem kostela sv. Mikuláše a Kraví hory, dále u Polné na Šumavě, kde je železniční zastávka a výběžku zasahujícího na Prachaticko u Arnoštova. Boletický kostel je vzácná památka, vloni v srpnu se v něm uskutečnil koncert vážné hudby, který má pokračovat i v dalších letech. Potřebuje však generální opravu.

"Máme peníze na opravu střechy, budeme vybírat firmu," řekl Trněný. Vojáky, kteří na Boleticku hospodaří, ale stále trápí nejistá budoucnost. Jihočeský kraj chce totiž celé cvičiště převést na civilní sektor. Zatím usiluje o vyjmutí lokality kolem vrchu Špičák severně od Horní Plané, kde plánuje stavbu lyžařského areálu.

Projekt, jímž se toto území z armádní správy vyčlení, už zpracovává podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka komise složená ze zástupců dotčených ministerstev. Materiál dostane ke schválení vláda.

"Máme za to, že dohoda zatím končí u 17 procent prostoru vyčleněného pro turistiku. O dalších aktivitách nevím," poznamenal Trněný.
Proti lyžování na Špičáku nic nenamítá ani ministr životního prostředí Martin Bursík.

Boletice

UVOLNĚNÉ PROSTORY

Od 1. května do 30. září (o víkendech a o svátcích)

  • U Kraví hory směrem od Kájova
  • Kolem Polné na Šumavě
  • Okolí Arnoštova
    Celkem: 25 kilometrů čtverečních

Celoročně

  • Houbový vrch severně od Horní Plané o rozloze 2,5 kilometru čtverečních
Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

Najdete na iDNES.cz