Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci pustí další kus Boletic turistům

  12:16aktualizováno  12:16
Turisté, kteří by chtěli zavítat do nedotčené přírody okolo vojenského výcvikového prostoru Boletice, teď budou mít šanci. Armáda totiž zpřístupní dosud uzavřené prostory od května do září veřejnosti.

Boletický kostel sv. Mikuláše. Vzácná památka, která nutně potřebuje rekonstrukci. | foto: MF DNES

Dohoda se týká sedmnácti procent plochy výcvikového prostoru. Ten má rozlohu 22 tisíc hektarů a zahrnuje pozemky hlavně na Krumlovsku, severně od lipenské nádrže. Areál chrání od roku 1949 zákon, armáda ale může ve zvláštním režimu umožnit civilistům, aby místa využívali třeba k pěší turistice.

"Vloni na podzim jsme posunuli značky zákazu a tři nové lokality prohlédli naši pyrotechnici. Namátkově jsme zkoušeli i sondy. Nejsou to místa, kam dopadala při střelbách ostrá munice," připomněl přednosta Újezdního úřadu Boletice Karel Trněný.

Už před dvěma lety přitom armáda pustila do prostoru turisty na jižní okraj Boleticka kolem Houbového vrchu. Pěší i cyklisté se sem mohou vydat v sobotu, v neděli a o svátcích v době od 7 do 21 hodin. Klub českých turistů tyto trasy vyznačil. Spolu s navazujícími stezkami mimo Boleticko mají teď pěší kolem Horní Plané a Lipna k dispozici 75,5 a cyklisté 95 kilometrů tras.

Nedotčená příroda

"O nově uvolněných lokalitách zatím nic nevím. Vítáme to, místa si prohlédneme a budeme uvažovat o dalším značení stezek," uvedl Karel Markvart z Klubu českých turistů. Podle Markvarta mají turisté velký zájem o Boletice, nevýhodou ale je, že místa jsou přístupná jen v omezené době.

"Lepší by bylo otevřít je bez omezení. Je tam zajímavá příroda nedotčená intenzivním zemědělstvím," poznamenal Markvart.

Volné lokality jsou v oblastech kolem kostela sv. Mikuláše a Kraví hory, dále u Polné na Šumavě, kde je železniční zastávka a výběžku zasahujícího na Prachaticko u Arnoštova. Boletický kostel je vzácná památka, vloni v srpnu se v něm uskutečnil koncert vážné hudby, který má pokračovat i v dalších letech. Potřebuje však generální opravu.

"Máme peníze na opravu střechy, budeme vybírat firmu," řekl Trněný. Vojáky, kteří na Boleticku hospodaří, ale stále trápí nejistá budoucnost. Jihočeský kraj chce totiž celé cvičiště převést na civilní sektor. Zatím usiluje o vyjmutí lokality kolem vrchu Špičák severně od Horní Plané, kde plánuje stavbu lyžařského areálu.

Projekt, jímž se toto území z armádní správy vyčlení, už zpracovává podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka komise složená ze zástupců dotčených ministerstev. Materiál dostane ke schválení vláda.

"Máme za to, že dohoda zatím končí u 17 procent prostoru vyčleněného pro turistiku. O dalších aktivitách nevím," poznamenal Trněný.
Proti lyžování na Špičáku nic nenamítá ani ministr životního prostředí Martin Bursík.

Boletice

UVOLNĚNÉ PROSTORY

Od 1. května do 30. září (o víkendech a o svátcích)

  • U Kraví hory směrem od Kájova
  • Kolem Polné na Šumavě
  • Okolí Arnoštova
    Celkem: 25 kilometrů čtverečních

Celoročně

  • Houbový vrch severně od Horní Plané o rozloze 2,5 kilometru čtverečních
Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

Najdete na iDNES.cz