Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodákům už nestačí slalom a sjezd - chtějí rodeo

  15:38aktualizováno  15:38
Více než stovka závodníků se utká ve finále poháru ve vodáckém rodeu, které se koná na trojském kanále poblíž pražské zoologické zahrady o víkendu 18.-19. srpna. Půjde o atraktivní podívanou, protože soutěžící v této nejmladší vodácké disciplíně jsou častěji ve vzduchu než ve vodě. V bouřící vodě bude možné vidět figury s loděmi, které by gymnasté nejspíš nazvali svíčka, hvězda, pirueta či přeskok. Nejde tedy o co nerychlejší projetí vymezené dráhy jako u slalomu či sjezdu, ale o krásu a obtížnost provedených figur.

Rozdíl mezi rodeem a ostatními vodáckými disciplínami je tak stejný jako mezi gymnastikou a atletikou. "Závodu se zúčastní kompletní tuzemská rodeová špička, která bude soupeřit mezi sebou i se zahraničními hvězdami," domnívá se Ondřej Muller z České národní asociace whitewater rodea. "Čeští závodníci totiž pravidelně obsazují medailové pozice v Evropském poháru." Závodit však může každý, kdo si sebou vezme loď a včas se přihlásí.

Rodeo je akrobacie na divoké vodě. Závodí se na jednom místě, většinou ve válci zpěněné vody, který se tvoří pod umělým nebo přírodním stupněm v řečišti. Závodníci do něho postupně najíždějí za doprovodu technohudby a snaží se předvádět různé figury od pojíždění dopředu a dozadu, přes stavění lodi na zadní i přední špičku, hvězdy jako v gymnastice, až po komplikované rotační pohyby ve vodě i vzduchu.

Rodeoví jezdci se liší od pravověrných slalomářů svým pohodovým přístupem k tréningu i závodům. Takhle je představuje na oficiálních internetových stránkách rodeové asociace vodák, který sám sebe označuje přezdívkou Bjeta: "Freestylery najdeš tam, kde se dá blbnout. Dnes se nejvíc scházejí u příměstských slalomových kanálů, surfovacích vln a hlubokých válců, kterých je u nás pohříchu málo. Jsou ale velmi plaší, protože druh homopaddleaqua freestylica je u nás zatím dost vzácný. Snadno je vyplaší i zdánlivě bezvýznamné maličkosti - jsou velmi citliví například na pokřik dravých homopaddleaqua slalomensis, kteří je považují za snadnou kořist a potravu.

H. slalomensis loví nejčastěji při bleskurychlých průjezdech válci v nichž se zrovna h. freestylica bezbranně zmítají. Napichují je na své špičaté skořápky a ve svých doupatech pak s oblibou rozvěšují trofeje strhané ze svých obětí: skřipce na nos, náušnice, dredy a skalpy jejich bradek. Skoro stejně rychle (tak rychle, jak jen jim to právě je muchlající válec dovolí) prchají vzácní h. freestylica i před hrůzu nahánějícími h. raftericus, a to i v případě, že se zrovna jedná o vcelku neškodné h. commercialclientei. Z těchto důvodů je pro navázání prvního kontaktu lepší vyčkat někde v skrytu, až v podvečer začnou h. freestylica vylézat odvážně z nor a vydávat se na cestu do svých přirozených habitat tj. do velkých vln, řvoucích válců a rušných hospod."

V sobotu po skončení první části závodu je naplánovaná party pod širým nebem. Pořadatelé očekávají, že bude stejně divoká, jako na všech předchozích pohárových závodech.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Najdete na iDNES.cz