Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vltavské kempy jsou poloprázdné, Dyje praská ve švech

  14:18aktualizováno  14:18
Hygiena na Vltavě klesá od pramene k ústí. …řeč není o kvalitě vody, ale o sociálních zařízeních v kempech. Moravská Dyje je na tom stejně jako střední Čechy – nic moc. V porovnání s chorvatskými, rakouskými a francouzskými kempy se v Česku dbá spíše než na lesklé toalety a čistoskvoucí sprchy na zábavu. Zatímco zahraniční správci kempů úzkostlivě hlídají dostatečné množství sociálního zařízení, kuchyněk, praček a někdy i myček nádobí, tuzemští nabízejí spíše hřiště, půjčovny sportovního vybavení, stánky s občerstvením a mnohdy i pouťové atrakce.
ve stanu

ve stanu | foto: Radek Cihla

Tento rozdíl se v českém podání projevuje například mezi Lipnem a Orlíkem. Zatímco na Šumavu jezdí mnoho Holanďanů a Němců (a kempy se tak soustřeďují na čistotu), Orlík je klasickou letní enklávou domácích (kterým mnohdy stačí jen kadibudky v lese a koryto se studenou vodou).

Kdo si chce užít skromné čistoty, měl by zajet do Campingu ve Frymburku, kterému se v okolí neřekne jinak než Holandský kemp, nebo Caravan Campingu v Horní Plané. Za 60-90 korun za osobu na den poskytují nejen čistou vodu u břehu, ale hlavně dostatek sociálního zařízení na dosah ruky. Frymburští majitelé navíc neváhali podle zvyků ve své nizozemské domovině vybavit stanové městečko pračkami.

Čisté je i nedaleké veřejné tábořiště Kobylnice za dvacet korun, kde jsou k dispozici jen záchody v lese a jedna umývárna. V okolí stanů v borovém lese se ovšem neválí žádné odpadky nebo plastové lahve v ohništích. Nedostatek civilizace tak nahrazuje romantika.

Úplným opakem, kam nelze nikomu doporučit ani vkročit, se nachází o něco níže po proudu Vltavy na Radavě u Orlíku. Záchodů je tu sice asi třicet, ale naprostá většina z nich jsou ztrouchnivělé nebo zrezivělé budky těsně vedle postarších karavanů umístěných zde na věčné časy. Zápach a špína z nich čiší na sto honů. A to vše je stejně drahé jako v nesrovnatelně hygieničtější Kobylnici.

Přitom nedaleké Trhovky či Živohošť přes nevábné sociální zázemí dokáží udržet pořádek aspoň přímo mezi stany a karavany. Hned za nimi ovšem začíná zóna zábavy – tenisové kurty, volejbalová hřiště a několik kolotočářských atrakcí.

Kempy na Vranově se pohybují někde mezi oběma póly čistoty. Jejich nevýhodou je, že toalety jsou soustředěné na jedno místo a tak s dítětem nebo v jiných nesnázích jsou dvě či tři stovky metrů na záchod téměř nepřekonatelnou vzdáleností. Moraváci si také zřejmě více než Češi potrpí na tržnice, alkohol a kolotoče, protože u každého kempu je jich dostatek.

V obřím kempu Merkur na Novomlýnské přehradě je dokonce jakási pivní ranvej, kde mezi několika desítkami improvizovaných hospůdek lze zasednout k Platanu, Krušovicím, Gambrinusu, Plzni, Radegastu  a dokonce i slovenskému Zlatému Bažantovi. Kempy podél Dyje jsou obsazené téměř do posledního místa, vltavské od Lipna do Prahy přibližně jen z poloviny jejich kapacity.

Test kempů vyjde v MF DNES ve středu 1. srpna                

 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz