Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vltavské kempy jsou poloprázdné, Dyje praská ve švech

  14:18aktualizováno  14:18
Hygiena na Vltavě klesá od pramene k ústí. …řeč není o kvalitě vody, ale o sociálních zařízeních v kempech. Moravská Dyje je na tom stejně jako střední Čechy – nic moc. V porovnání s chorvatskými, rakouskými a francouzskými kempy se v Česku dbá spíše než na lesklé toalety a čistoskvoucí sprchy na zábavu. Zatímco zahraniční správci kempů úzkostlivě hlídají dostatečné množství sociálního zařízení, kuchyněk, praček a někdy i myček nádobí, tuzemští nabízejí spíše hřiště, půjčovny sportovního vybavení, stánky s občerstvením a mnohdy i pouťové atrakce.
ve stanu

ve stanu | foto: Radek Cihla

Tento rozdíl se v českém podání projevuje například mezi Lipnem a Orlíkem. Zatímco na Šumavu jezdí mnoho Holanďanů a Němců (a kempy se tak soustřeďují na čistotu), Orlík je klasickou letní enklávou domácích (kterým mnohdy stačí jen kadibudky v lese a koryto se studenou vodou).

Kdo si chce užít skromné čistoty, měl by zajet do Campingu ve Frymburku, kterému se v okolí neřekne jinak než Holandský kemp, nebo Caravan Campingu v Horní Plané. Za 60-90 korun za osobu na den poskytují nejen čistou vodu u břehu, ale hlavně dostatek sociálního zařízení na dosah ruky. Frymburští majitelé navíc neváhali podle zvyků ve své nizozemské domovině vybavit stanové městečko pračkami.

Čisté je i nedaleké veřejné tábořiště Kobylnice za dvacet korun, kde jsou k dispozici jen záchody v lese a jedna umývárna. V okolí stanů v borovém lese se ovšem neválí žádné odpadky nebo plastové lahve v ohništích. Nedostatek civilizace tak nahrazuje romantika.

Úplným opakem, kam nelze nikomu doporučit ani vkročit, se nachází o něco níže po proudu Vltavy na Radavě u Orlíku. Záchodů je tu sice asi třicet, ale naprostá většina z nich jsou ztrouchnivělé nebo zrezivělé budky těsně vedle postarších karavanů umístěných zde na věčné časy. Zápach a špína z nich čiší na sto honů. A to vše je stejně drahé jako v nesrovnatelně hygieničtější Kobylnici.

Přitom nedaleké Trhovky či Živohošť přes nevábné sociální zázemí dokáží udržet pořádek aspoň přímo mezi stany a karavany. Hned za nimi ovšem začíná zóna zábavy – tenisové kurty, volejbalová hřiště a několik kolotočářských atrakcí.

Kempy na Vranově se pohybují někde mezi oběma póly čistoty. Jejich nevýhodou je, že toalety jsou soustředěné na jedno místo a tak s dítětem nebo v jiných nesnázích jsou dvě či tři stovky metrů na záchod téměř nepřekonatelnou vzdáleností. Moraváci si také zřejmě více než Češi potrpí na tržnice, alkohol a kolotoče, protože u každého kempu je jich dostatek.

V obřím kempu Merkur na Novomlýnské přehradě je dokonce jakási pivní ranvej, kde mezi několika desítkami improvizovaných hospůdek lze zasednout k Platanu, Krušovicím, Gambrinusu, Plzni, Radegastu  a dokonce i slovenskému Zlatému Bažantovi. Kempy podél Dyje jsou obsazené téměř do posledního místa, vltavské od Lipna do Prahy přibližně jen z poloviny jejich kapacity.

Test kempů vyjde v MF DNES ve středu 1. srpna                

 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz