Podvečerní výhled z Máje

Podvečerní výhled z Máje | foto: Michal Kupsa, pro iDNES.cz

Vltavská vyhlídka Máj, svatojánský magnet tuláků i fotografů

  • 24
V prvním díle putování po vltavských vyhlídkách jsme se nedávno podívali na Smetanovu vyhlídku, nyní se posuneme proti proudu řeky dál od Prahy na vyhlídku Máj. Je asi nejznámějším výhledem na Vltavu, snímky z tohoto místa najdeme v mnoha kalendářích i turistických průvodcích.

Pro svoji blízkost a dobrou dostupnost z hlavního města je Máj nejen oblíbeným cílem turistů a fotografů, ale i houbařů nebo vyznavačů geocachingu.

Seriál Vltavské vyhlídky

1. díl: Údolí Vltavy jako na dlani. Smetanova vyhlídka u legendární Ztracenky

2. díl: Vltavská vyhlídka Máj, svatojanský magnet tuláků i fotografů (tento článek)

Mnozí návštěvníci považují výhled z Máje za ten vůbec nejkrásnější, který okolí Vltavy nabízí. Nejeden návštěvník se nechá unést a prosedí tady ve skalách celé hodiny, případně se sem, stejně jako já, stále vrací.

Jak se sem ale dostat? Je to velmi snadné, jezdí sem přímý autobus (u některých je ale přestup ve Štěchovicích) z pražského Smíchovského nádraží, konkrétně linka 438. Jízdenku si kupte do obce Teletín. Spoje si raději nastudujte předem, zejména ten zpáteční, protože autobus nejezdí příliš často.

Při plánování počítejte s tím, že pěší výšlap z Teletína na vyhlídku a zpět vám s rezervou na kochání zabere přibližně dvě hodiny. Zastavit se můžete i v samotném Teletíně, kde se na statku poblíž rybníčku ve středu obce natáčel televizní seriál Hraběnky.

Na vyhlídku se vydejte po žluté turistické značce, rozcestník stojí hned u zastávky autobusu. Trasa vede kousek zpátky po silnici a následně odbočuje doleva mezi ohrady s krávami.

Pokud se chcete trošku projít a rozhýbat, jděte po značce až na vyhlídku, je to o pár stovek metrů delší, ale potěší hezká cesta s výhledem do krajiny a na ohrady s pastvinami.

Pokud si chcete cestu naopak zkrátit, můžete se kousíček po opuštění silnice vydat mírně vlevo, přes ohradu s krávami. Je zde i elektrický ohradník, ale lze ho přerušit plastovým madlem a projít dále přes louku přímo k lesu po zbytcích cesty, kudy značka původně vedla. Pokud na pastvinu půjdete se psem nebo malými dětmi, tak dávejte velký pozor na kontakt se zvířaty či právě s elektrickým ohradníkem.

Cesta s turistickou značkou u Teletína

Zkratka přes ohradu s dobytkem

Když projdete k lesu, tak se opět napojíte na žlutou turistickou značku, která vás dovede přímo k vyhlídce. Po cestě opět dávejte pozor, protože značení není příliš kvalitní a trasa, ač měří asi jen 1,5 kilometru, byla v minulých letech změněna, takže starší mapy nemusí souhlasit s aktuálním stavem.

Legendární podkova i Svatojánské proudy

Jakmile stanete na samotné vyhlídce, otevře se vám překrásný pohled nejen na velký meandr řeky ve tvaru podkovy, který vám bude doslova ležet u nohou, ale také na okolní krajinu.

Nejlepší výhled, zejména na fotografování, je až z nejspodnější části skály, přístup je ale trošku náročnější. Vyhlídka není opatřena plošinou, schody ani zábradlím, takže dávejte velký pozor při pohybu po skalách.

Až se tedy konečně bezpečně usadíte na skále, tak vězte, že se díváte na hladinu Štěchovické přehrady. Přímo pod vámi se nacházejí dnes již zatopené proslulé Svatojánské proudy. O těchto místech se zpívá v celé řadě slavných trampských písní, z nejznámějších například Vzpomínka na Svatojánské proudy od Jendy Kordy. Vyhlášenou píseň nazpívala v průběhu let spousta hudebníků od Evy Olmerové až třeba po sestry Havelkovy.

Nádherná borovice na vyhlídce

Svatojánské proudy získaly pojmenování podle sochy svatého Jana Nepomuckého, která kdysi stávala dole u řeky. Kopie dnes stojí na protějším břehu nedaleko hráze Slapské přehrady, kterou zahlédnete, když se z vyhlídky podíváte směrem doleva.

Může se hodit

1. Spojení z Prahy (Smíchovské nádraží) autobusem 438 do obce Teletín. Ověřte si zpáteční spoj předem, nejezdí příliš často.
2. Z Teletína na vyhlídku vede žlutá turistická značka, dávejte ale pozor na cestu, značení není příliš kvalitní a před pár lety se změnilo, starší mapy tak nemusí souhlasit s aktuálním stavem. Doporučená mapa KČT č. 38 – Hřebeny a Slapská přehrada.
3. Pokud půjdete se psem, mějte ho na vodítku, mohl by se dostat do konfliktu s hospodářskými zvířaty nebo elektrickým ohradníkem.
4. Na vyhlídce dávejte pozor na děti, vyhlídka není opatřena zábradlím ani schody, za vlhka a v zimě skály kloužou!
5. Na fotografování je nejlepší dopoledne a nejhezčí výhled je z nejspodnější části skály, přístup je ale nebezpečný, dávejte pozor. Nezapomeňte také dostatečně širokoúhlý objektiv, minimem je ohnisko 24 mm (nebo jeho ekvivalent) nebo ještě širokoúhlejší.
6. Pro hráče geocachingu je zde ukrytá schránka.
7. Nezapomeňte si vzít na cestu kromě fotoaparátu také dalekohled a svačinu plus něco na pití, v Teletíně aktuálně není obchod ani hospoda.

Přímo pod sebou pak ve skalách na protějším břehu uvidíte Povltavskou stezku, která vede ze Štěchovic do Třebenic a patří k nejkrásnějším a také nejstarším turistickým trasám v České republice.

Pokud máte dobrý zrak nebo dalekohled, tak úplně vpravo zase můžete zahlédnout skálu se Smetanovou vyhlídkou (Čtěte: Údolí Vltavy jako na dlani. Smetanova vyhlídka u legendární Ztracenky). 

Při aspoň trošku slušné viditelnosti spatříte napravo na horizontu vysílač Cukrák.

Máj v pohledu z Povltavské stezky

Výlet, který potěší v každém ročním období

Návštěvu vyhlídky Máj mohu doporučit celoročně, protože každé roční období tu má něco do sebe. Na jaře se vše krásně zelená a kvete tu spousta květin. V létě je v listnatém lese příjemný chládek a na hladině můžete pozorovat například plující výletní lodě. Na podzim se pak dubové a bukové lesy kolem vyhlídky i na protějším břehu nádherně vybarví. V zimě si zde zase můžete užívat klidu a až nezvyklého ticha.

Máj v zimě

Jedna z výletních lodí na přehradě

Výhodnější jsou ale slunečné dny s dobrou viditelností, kdy lze pozorovat nejen meandr, ale i okolní krajinu. V oblasti také hnízdí řada dravých ptáků a pokud budete chvíli sedět na skále, určitě se dřív nebo později nějaký objeví. Skála je ale tak vysoko, že se vám při troše štěstí může stát, že vám dravec nebude kroužit nad hlavou, ale v úrovni očí a výjimečně dokonce i dole pod vámi, což se opravdu nevidí každý den.

Přeji vám dobré počasí a pěknou viditelnost! V dalším dílu se posuneme zase o jednu vyhlídku dál od Prahy.

Vltavská vyhlídka Máj

Vltavská vyhlídka Máj

, pro iDNES.cz