Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlk, medvěd a lýkovec - divočina ve slovenských horách

  3:00aktualizováno  3:00
Muránská planina v západní části Slovenského rudohoří je oázou téměř neporušené přírody, které se naštěstí vyhýbají turistické invaze. Narazit tu můžete na stopy divé zvěře a při troše štěstí se dostanete do skutečné divočiny.

Na Muránské planině najdete na 150 jeskyní. | foto: Filip ChludiliDNES.cz

Je to jeden z nejmladších národních parků na Slovensku. Ale výčet jeho tajemných zákoutí a přírodních pokladů by nebral konce.

Muránská planina, kam od 13. století jezdívali uherští králové na lov, je vlastně vápencová kra, kterou za miliony let vymodelovala voda. Je tady na 150 jeskyní a speleologický průzkum stále není u konce.
Žijí tu karpatské šelmy - medvěd, vlk, rys, divoká kočka i vydra říční. Z dravců zde hnízdí orel skalní i křiklavý.
A co se týká místní bohaté a zajímavé flóry, největší pozornost na sebe poutá endemit lýkovec muránský (Daphne arbuscula), zelený keřík, který roste na celé planetě jen tady.
Slovensko, Muránská planina
Muránský hrad
Hrad jako z románu
Výhodným výchozím bodem pro objevování Muránské planiny je obec Muráň. Nad ní se ve výšce 938 metrů tyčí na skalním bradle zřícenina Muránského hradu.
O existenci tohoto hradu jsem se dozvěděl před více jak čtyřiceti lety při četbě Bratrstva Aloise Jiráska. Tragická láska hejtmana Talafúse ke krásné, leč zrádné Márii vzněcovala mou klukovskou fantazii.
První záznamy o hradním komplexu najdeme v roce 1271 jako "castrum Mwran“. Nedobytný hrad patřil mnohým majitelům, v 15. století skutečně Janu Jiskrovi z Brandýsa a jeho bratříkům.
V první polovině 16. století tu panoval loupeživý rytíř Matej Bašo. Později hrad patřil bohatému rodu Széchyovců a Františku Wesselényimu.
Slovensko, Muránská planina
Muránský hrad
Mária Séčiová (Széchyová) byla vyhlášená krasavice a proslula pod přezdívkou Muránská Venuše.
Její láska ke grófu Františku Wesselényiovi, jejich strmý společenský vzestup, po nevydařeném povstání ještě strmější pád a  potupný konec Muránské Venuše by byl jistě skvělým námětem pro filmový trhák. Snad někdy najde svého Juraje Jakubiska...
V roce 1702 postihl Muránský hrad rozsáhlý požár a od té doby kdysi pyšné sídlo chátralo. Z okraje hradeb je kouzelný pohled nejen na kroužící krkavce, ale i daleko do krajiny.
Nešťastná Cigánka
Stejně úchvatný výhled nabízí skalnatý vrchol vápencového bradla Cigánka (935 m n. m.), který se nad obcí Muráň vypíná jako homole cukru.
Na vápencově-dolomitovém bradle roste stálezelený keřík, který nenajdete nikde jinde na světě - lýkovec muránský.
Na muránské planině se mu daří a nádherně tu kvete v puklinách nepřístupných skal. Lýkovec muránský je třetihorním reliktem, který zde přežil miliony roků a přečkal i poslední zalednění.
Slovensko, Muránská planina
Cigánka

Právě k tomuto skalnímu útvaru a k propasti pod ním se váže zajímavá pověst. Kapitán Muránského hradu zahořel kdysi vášnivou láskou k cikánské dívce a oženil se s ní.
Tvrdý vojenský chlebíček ho však často nutil pobývat mimo hrad a jeho krásná, leč žádostivá žena mu byla nevěrná.
Zoufalý kapitán potrestal záletnou ženušku vskutku tvrdě - svrhl ji ze strmého útesu na dno propasti. Od té doby nazývají lidé skalní bradlo Cigánka.
Podivné jméno
Význam zvláštního jména Muráň musíme hledat v dávných dobách. Podle jazykovědců je slovo Muráň staroslovanského původu.

Slovo morav, murav, muran či moran prý znamenalo zavodněné, močálovité místo.  
Divoká příroda
Miluji díla geniálního skotského landartisty Andyho Goldswortyho. A zde, na okraji Muránské planiny, jako bych se setkal s jeho dílem.
Bujný lesní porost se vine jako magická stezka fantazie, bělostné meandrující suché koryto jakési bájné bystřiny. Křivolaký bílý vápencový chodníček vede k zapovězenému pokladu: k ústí Javorníkové doliny.
Slovensko, Muránská planina
Řečiště v Javorníkové dolině

Javorníkovou dolinu považují gurmáni divočiny za skutečný skvost. V minulosti jí dokonce vedla turistická značená stezka, ta však již byla dávno zrušena.
Javorníková dolina je turisticky nepřístupná a pokochat se její nebezpečnou krásou lze jen za
písemného svolení Správy Národního parku Muránská planina (sídlí v Revúci).

Po celonoční bouři a nekonečných lijácích voda v bystřině protékající Javorníkovou dolinou nepříjemně stoupla.
Kluzké balvany, vývraty, veselé vodopádky, přepadávající přes skalní prahy, nádherná "cesta zarúbaná".
Uzoučký kaňon zaříznutý do strmých svahů vznikl činností krasových vod a jeho tajemství střeží nádherní a statní mloci.
Slovensko, Muránská planina
Skalní mísy a tajemné jeskyně - některé se zborcenými stropy a skalními okny a s netopýry, spolu s posvátným tichem, umocněným zurčením vod - vytvářejí kulisu nedotčené přírodní svatyně. Zážitek, který se člověku po léta vrací v jeho nejkrásnějších snech.
Muránský norik
Sotva jsem spatřil stádo koní, popásajících se na zelených šťavnatých pastvinách střežených honáky v sedlech, bylo mi jasné, že kdybych se narodil jako kůň, chtěl bych žít zde - na Veĺké Lúce.
Už v roce 1950 byl na Veĺké Lúce založen hřebčín, kde se chovali tažní koně pro lesní hospodářství a pro armádu.
Křížením hucula s plemeny norik, fjordling a hafling zde vyšlechtili nové plemeno. V roce 1995 byl mezinárodně uznán chov "norika muránského“ a od roku 1997 byl na Veĺké Lúce vyhlášen chov genové rezervy tohoto koňského plemene.
Slovensko, Muránská planina
Muránský norik

Otužilí a odolní koně jsou celoročně venku na pastvinách a procházejí zde i náročným výcvikem pro práci v lese - stahování klád.
Když jsem se svěřil pracovníkům hřebčína se svou touhou být koněm na Muráni, zasmáli se. V koňském ráji bych si prý pobyl jen čtyři roky, pak jsou odolní chlapíci již na prodej. A kdo ví, k jakému kupci bych se potom dostal.
V srpnu se každoročně na loukách u Muránskej Lehoty koná populární "Rodeo Muráň“.
Osamělé stezky

Při našich cestách muránskou divočinou jsme si do sytosti užívali volné a svobodné samoty stejně jako mohutná jelení zvěř, kterou jsme často pozorovali.
Snad jediným rozčarováním pro nás bylo setkání s tahači plně naloženými kmeny stromů na několika lesních asfaltových cestách. V Národním parku se stále intenzivně těží. 
Za rozcestím Studňa (s báječnou pitnou vodou) u bývalé horárně jsme navštívili Ĺadovou jamu - krasový závrt s pokračující chodbou, kde se zpravidla i v parném létě udržuje led.
Slovensko, Muránská planina
Ľadová jama
Na strmé stezce nad Stožkami směrem na Kĺak můj malamut Fram objevil vlčí trus (válec jelení srsti) a zanedlouho křižovaly naši stezku stopy statného medvěda.
Doporučuji číst dobře mapu: asi dva kilometry pod Kĺakem (1 409 m n. m.) je sedlová polana Nižná Kĺaková s báječnou turistickou útulnou, která po vzoru skandinávských otevřených srubů štědře poskytuje útočiště osamělým poutníkům.
O Muránské planině by se dala napsat celá kniha (ostatně knihy již o ní také napsány byly).
Zvídavému poutníkovi štědře nabízí spoustu zajímavých lokalit: skalnatou Poludnicu se vzácným tisem a mnoha dalšími rostlinnými skvosty a s nádhernou vyhlídkou na Muránský hrad, vápencový skalnatý hřeben Šarkanica (s krasovými jevy a rostlinnými poklady), pstruhový potok Dudlavka, který se prodírá skalnatým kaňonem mezi strmými skalisky Malej a Veĺkej Stožky, Hrdzavou dolinu s rašeliništěm a se vzácnou rosnatkou a s nejnižším výskytem kosodřeviny. 
Výčet tajemných zákoutí a přírodních pokladů jako by tady ani neměl konce.

Rady do batohu

Na vašich toulkách Muránskou planinou vám dobře poslouží turistická mapa Stolické vrchy – Revúca (měřítko 1 : 50 000), kterou vydalo VKÚ Harmanec.


Autoři:


Nejčtenější

Polská „čínská zeď“ sloužila proti Čechům. Dnes je prvotřídní atrakcí

Téměř dvě stě kilometrů dlouhá linie opevněná hrady vznikla na ochranu Polského...

Cestu z Krakova do Čenstochové lemuje hrdá linie pětadvaceti hradů a strážních věží postavených na vysokých skalách,...

Je to král všech ostrovů. A ne proto, že se tady narodil Cristiano Ronaldo

Voda je na Madeiře sice překvapivě průzračná, ale jen kousek od břehu tady dno...

Fidži? Havaj? Zanzibar? Samá voda! Světového „cestovního Oscara“ World Travel Award pro ostrov roku drží už tři roky v...Brno jako bahniště a ve Zlíně žil zlý člověk. Jak vznikla jména měst

Hlavní město Praha

Původ názvů českých měst je obestřen mnoha legendami, jazykovědci však obvykle nabízejí střízlivější verze. Týdeník...

Dovolenou u moře nechte jiným. Naštěstí máme Himálaj hned za rohem

Cestu někdy označují kamenné “mužíky”. Tenhle stojí v pohoří Vilcan.

Kam v létě do hor? Zkuste „Nepál Evropy“ alias Rumunsko. Fantastická opuštěná pohoří máte daleko blíž, než si možná...

Mallorca bojuje s opilými turisty. Na naháče a agresory čekají vysoké pokuty

Opilí turisté v letovisku Magaluf na Mallorce

Úřady na španělském ostrově Mallorca vyvěsily plakáty varující před vysokými pokutami za nahotu, rvačky či jiné podobné...

Další z rubriky

Mallorca bojuje s opilými turisty. Na naháče a agresory čekají vysoké pokuty

Opilí turisté v letovisku Magaluf na Mallorce

Úřady na španělském ostrově Mallorca vyvěsily plakáty varující před vysokými pokutami za nahotu, rvačky či jiné podobné...

Jak si užít liduprázdný klenot Chorvatska. Výlet na kopce Velké Paklenice

Národní park Paklenica

Přírodní perlu chorvatského pobřeží Velkou Paklenici berou v letní sezóně útokem tisíce turistů, aby si jednodenním...

Cesta do Chorvatska 2018. Pozor na nedokončené rekonstrukce u hranic

Sjezd z dálnice před Vinnetouuovým kaňonem, za mýtnou bránou Maslenica....

Hlavní trasu na jih do Chorvatska přes hraniční přechod Macejl a dále na Záhřeb letos nedoporučujeme. Našli a projeli...

Najdete na iDNES.cz