Vleky se rozjely, ale slunce jde do útoku

  • 12
Radost lyžařům, kteří se chystali o víkendu do Krkonoš, dlouho nevydržela. Ráno se sice rozjely ve Špindlerově Mlýně první vleky a několik nadšenců se už prohání po svazích na Mísečkách, sníh ale kvůli nečekanému oteplení rychle taje. "Lyžovat se asi bude ještě v sobotu, v neděli zřejmě už ne," říká vedoucí areálu na Mísečkách Zdeněk Spilka. Ceny vleků najdete v článku.

Sníh na obou sjezdovkách na Mísečkách je hlavně uměle nastříkaný, protože přírodního zatím dost nenapadlo.

"I dnes je ale sníh těžký, rozbředlý," říká Spilka. 

Po prvních příznivých zprávách to nyní vypadá, že si lyžaři budoou muset na zimní sezonu ještě chvíli počkat. Podle meteorologů bude totiž i nadále spíše teplé počasí a vlekaři nebudou moci sjezdovky zasněžovat ani technickým sněhem.

Loni se ve Špindlu jezdilo od 17. listopadu do 1. května. Mimo ledovcových alpských středisek to byla nejdelší lyžařská sezona ve střední Evropě.

CO NOVÉHO SKIAREÁL ŠPINDLERŮV MLÝN NABÍZÍ?

Fronty budou stejné jako vloni
Zatímco některé služby se ve Špindku zlepšily, fronty budou stejné jako loni. "Na Medvědíně a ve Svatém Petru se bude čekat až dvacet minut," říká ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.

K tomuto číslu je ale skeptický vydavatel lyžařských příruček Dasis Jaroslav Kolář: "Ředitel říká, že dvacet, ale bude to čtyřicet minut."

Pro běžné lyžaře to znamená, že z kopce se i při celodenním poctivém pobytu na svahu svezou desetkrát až dvanáctkrát denně.

Volněji bývá jen brzy ráno od půl deváté,  kdy se vleky rozjíždějí. Obvykle nebývají velké fronty ani na Davidovkách, na Krausových boudách a Slavii v Labské a na Krakonoši v centru města. To všechno jsou ovšem oproti hlavním tratím podřadné sjezdovky. 

Pro zajímavost uvádíme jedno číslo: loňskou zimu se na špindlerovských vlecích a lanovkách uskutečnilo
6 700 000 (šest milionů a sedm set tisíc) jízd.  

Dvě osvětlené sjezdovky
Večerní lyžování se ze Svatého Petra přesunuje na Hromovku, která bude osvětlená každý večer od 18:00 do 21:00. Neplatí tu denní permanentka a je tedy potřeba si připravit 200 korun. 

Na Mísečkách se bude pod lampami jezdit vždy v úterý a ve čtvrtek od 17:30 do 20:30 za 80 korun.

Jak levně na hřebeny
Nejkrásnější turistické lyžařské túry vedou po hřebenech. Skiareál poskytuje pro běžkaře poloviční slevy na první ranní jízdy. Za padesát korun se tak vyvezete lanovkou na Hromovku (8:00 - 9:00 h), Pláně (8:30 - 9:00 a zpět v 18:00) a Medvědín (8:30 - 9:00).

Dá se využít i poloviční sleva na vlek z Míseček na Medvědín. Pro túry v bočním hřebenu z Míseček na Žalý se hodí i lanovka v Herlíkovicích či vlek v Labské.       
Na hřebeny jezdí autobus od hlavního parkoviště ke Špindlerovce. Jezdí od svítání do setmění každou hodinu (vždy "v půl" z autobusového nádraží) a podle místa nástupu zaplatíte okolo čtyřiceti korun.

Ranní spoje bývají poloprázdné, dopolední plné k prasknutí, ale nestává se, že by nepobraly všechny zájemce. Provozovatel linky totiž podle potřeby vypravuje v jednu dobu dva i tři vozy.

SEZONNÍ SKIPASY

Denní lyžování: dospělí/ děti (6 - 10 let)
6.500 Kč / 4.500 Kč

Objednat sezonní skipasy si můžete ZDE.
 

Koupě permanentky přes internet
Už je to konečně tady, internet přichází i do Špindlu, řekne si mnohý lyžař, když vyslechne zprávu, že si lze objednat permanentku počítačem. Jenže potom se dozví, že přes internet si lze koupit jen celosezonní permanentku. Navíc si ji musí objednat na dobírku, za kterou zaplatí 150 korun.

Celosezonní špindlerovská jízdenka platí také v malých rakouských střediscích Hinterstoder, Otscher, Patscherkofel, Kossen a Hochficht. Musíte tam ovšem lyžovat nejméně dva dny v kuse. Špindlerovskou jízdenku si v pokladně cizího střediska vyměníte za místní a před návratem se zase vyzvednete špindlerovskou.

Pojistěte se raději sami
Součástí jakékoliv permanentky je i pojistka. "Jedná se o úrazové pojištění na upravených tratích," vysvětluje Jiří Beran. Neplatí tedy například ve skibusu, na cestě do a ze Špindlerova Mlýna, během běžeckých túr, na vycházkách po středisku nebo při jakýchkoliv jiných sportovních aktivitách než je sjezdování.

Proto je nutné se dobře pojistit před odjezdem do Krkonoš. Pojistka u permanentky je tedy spíše záležitost marketingového ražení. S podobnými pojistkami ve Francii má dlouholeté zkušenosti zástupce Ski in France v Česku Jan Linhart a přesto říká: "Doporučuji dobře se pojistit již doma."   

Permanentky lze v pokladnách kupovat za hotové, ale také pomocí bankovních karet Eurocard/ Mastercard, Visa a Maestro.

TŘI SEZONY - TŘI CENY

Kolik stojí CELODENNÍ SKIPAS

1) Do 29. 11. - 450 Kč (tzv. malá sezona)

2) Od 30.11. do 20. 12. - 490 Kč (vedlejší sezona)

3) Od 21. 12. do 14. 3. - 550 Kč (hlavní sezona)

4) 14. 3. - 18. 4. - 490 Kč (vedlejší sezona)

5) Od 19. 4. - 450 Kč ( malá sezona)

Parkoviště zůstávají placená
Stálou bolestí Špindlerova Mlýna jsou placená parkoviště. Ani letos město neustoupilo od požadování peněz po lidech, kteří zaplatí dost velké peníze za permanentku, utratí spousta korun za jídlo, pití a ubytování.

Podle starosty Oldřicha Šimka  budou muset lyžaři platit na záchytném parkovišti P1 sto korun za den, u autobusového nádraží P2 sto padesát korun a pod Medvědínem P3 sto korun.

Zřejmě se nezlepší ani úprava jediného příjezdu do města silnicí od Vrchlabí podél Labe. "V minulé sezoně byla velmi kritizována její údržba," přiznává starosta. V extrémních situacích na ní totiž napadlo půl metru sněhu za hodinu.

"Požádali jsme tedy správu Krkonošského národního parku o povolení, abychom ji mohli solit, ale nedostali jsme výjimku z ochranného režimu." Národní park totiž kvůli ochraně vod nedovoluje na svém území solit, ale pouze odhrnovat sníh a sypat drobným štěrkem. Špindlerův Mlýn se tak dovolává spolupráce se správou silnic, ale starosta už teď ví, že pluhy nebudou po jeho silnici jezdit neustále a že mají na starosti celý okres.

Další info o Ski areálu Špindlerův Mlýn najdete ZDE.

Svatý Petr se stává centrem adrenalinových sportů
Na dojezdu černé sjezdovky nově přibyla umělá ledová horolezecká stěna. Zvětšil se snowboardový park, jako každý roku bude upravovaná u-rampa a mezi červenou a černou sjezdovkou přibudou nové snowboardové překážky jako zábradlí nebo kovové hrany pro nejrůznější triky.

"Mnohým lyžařům se to nemusí líbit, ale jdeme se světovým trendem," říká iniciátor jejich výstavby Jan Vobruba ze snowboardové školy BBS. Mimo závody a oficiální tréningy budou všechny  atrakce a překážky otevřené pro veřejnost. Do parku však už nemíří jen vyznavači prkner, ale i krátkých trikových a skicrossových lyží.


ZA SPORTEM DO ŠPINDLU - EVROPSKÉ A SVĚTOVÉ POHÁRY

Do Svatého Petra zamíří spolu s patnácti nejlepšími evropskými akrobatickými skokany olympijský vítěz Aleš Valenta. Od 1. do 20. 12. tu pořádá tréningový kemp. I běžnému lyžaři stojí za to se zajít na jejich tréningové skoky podívat.

Podívat se lze i na Evropský pohár žen ve slalomu (7. - 8. 12.), ženské i mužské závody série FIS (9. - 12.12.), Světový pohár Masters ve slalomu a obřím slalomu (14. - 15.12.) a Silvestrovskou show se psími spřeženími, skoky a běhy (28.12.). Pro sportovní fanoušky budou jistě nejzajímavější závody Masters, což jsou nedávní i dávní závodníci slavných jmen, kteří pro své potěšení a pobavení diváků stále ještě soupeří. Nejde ovšem o žádnou estrádu, ale tvrdý a férový boj. Mnozí totiž neztratili nic ze své bývalé elegance, jiní jezdí stále stejně agresivně jako v mládí a prestiž vítězství je skoro stejná jako u normálního Světového poháru.

Špindlerův Mlýn slibuje na příští sezonu dokonce opravdový Světový pohár žen. 20. - 21. 12. 2003 by se tu měl jet slalom a obří slalom.

Běžecký areál na Horních Mísečkách je zatím záložním okruhem pro nejvýznamnější světové podniky a je tedy možné, že pokud někde nebude dost sněhu, pojede se závod ve Špindlerově Mlýně. Desetikilometrová trať k tomu má homologaci FIS. Areál je mimo závody otevřený pro veřejnost.