Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlekaři už přišli o polovinu tržeb

aktualizováno 
Krkonoše - I kdyby do zítřka na horách napadl metr sněhu, provozovatelé lyžařských areálů v Krkonoších a Jizerkách už letošní propad tržeb způsobený nezvykle teplým počasím nedoženou. Poslední naděje vkládají vlekaři do února, kdy naše hory tradičně zaplavují tisíce prázdninových lyžařů z Německa, Holandska a Prahy.

Špindlerův Mlýn - Špindlerův Mlýn | foto: StrouhalMF DNES

Provozovatelům sjezdovek hrozí finanční potíže

"Odhaduji pokles zimních tržeb o čtyřicet až čtyřicet pět procent oproti loňsku,“ řekl Pavel Bažant z TJ Bižuterie, která provozuje bedřichovské sjezdovky, Severák, Tanvaldský Špičák a Parlament.

Podobná čísla uvedl i Daniel Svrček, ředitel Snowhillu, jenž má lyžařská střediska ve Vysokém nad Jizerou, Jablonci nad Jizerou, Herlíkovicích a i na libereckém Ještědu, kde letos firma investovala tři sta milionů korun. "Oproti plánu jsou letošní zisky o třicet pět až čtyřicet procent nižší,“ vypočítal Svrček.

Mnohým hrozí finanční potíže, jež budou muset řešit s bankami. "Pokud bude alespoň únor dobrý, vyděláme o třicet až čtyřicet procent méně než vloni. Vzali jsme si úvěr na dokončení umělého zasněžování. Budeme muset jednat s bankou o odložení nebo snížení splátek,“ informoval vedoucí desenského střediska Černá Říčka Martin Lauer.

Podobně bude řešit dopady letošní zimy také TJ Bižuterie. "Chceme vyjednat odklady některých splátek,“ zmínil Bažant.

Lyžařské středisko v Desné

Desná

Čekání na únor

Pokud se budou sjezdovky zelenat i v únoru, bude to pro skiareály ekonomická katastrofa. "V této chvíli nám do předpokládaných tržeb chybí asi čtrnáct milionů korun, a to už nelze dohnat. I kdyby byl sníh na sjezdovkách až do května, nebude to nic platné, protože nebudou lyžaři. Většina lidí je zvyklá lyžovat do Velikonoc a potom už na hory nejezdí,“ uvedl ředitel lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou František Vambera.

Letošní propad tržeb se peckým vlekařům, stejně jako většině jejich kolegů, zatím daří dorovnávat penězi naspořenými z minulých sezon.

"Ale pokud se nebude lyžovat ani v únoru, který je pro nás po Vánocích druhým vrcholem každé zimní sezony, dojdou nám i úspory. A to bude hodně nepříjemné,“ dodal Vambera.

Zima bez sněhu přišla v nejméně vhodnou chvíli. Před letošní lyžařskou sezonou skiareály rekordně investovaly do svého dalšího rozvoje a vzaly si často vysoké úvěry, které nyní musejí splácet.

Ještěd

Ještěd

Na horách vyrostly nové lanovky, teď stojí

Rokytnický TJ Spartak například vloni zaplatil novou lanovku, zázemí a restauraci. Vše za asi sto čtyřicet milionů korun. "Pokud bude i únor špatný, budeme mít finanční potíže. Ale na špatnou zimu jsme připravení, takže jejich následky nebudou tragické,“ uvedl ředitel Spartaku Petr Ceé.

Problémy budou v Rokytnici řešit úsporami na investicích i personálu. S tím začali již nyní, když přijali méně sezonních pracovníků. "S bankami jednat o odkladu splátek nemusíme, protože jsme se ve smlouvách zajistili na situaci, že bude špatná zima,“ dodal Ceé.

Desítky milionů stála také nová lanovka v Benecku. Letos vozila sjezdaře jen jeden den. Jinak kvůli nedostatku sněhu stála. Obec doufala, že si na splátky úvěru za stavbu lanovka sama vydělá. Letos se to ale Benecku patrně nepodaří. "Letošní tržby jsou o čtvrtinu menší než loňské. Je to špatné,“ konstatoval starosta Benecka Jaroslav Mejsnar. „Pokud bude i únor bez sněhu, budeme asi muset uhradit splátku za lanovku z obecního rozpočtu.“

Svatý Petr

Svatý Petr, foto z roku 2006

Velkou investicí loňského roku v rámci jednoho lyžařského střediska byla výstavba nové osmimístné kabinové lanovky z Janských Lázní na Černou horu, za kterou společnost Mega Plus zaplatila 130 milionů korun. "S plněním svých závazků včetně plateb za energie či vyplácení mezd našim zaměstnancům problémy nemáme. Už v této chvíli je však jasné, že naše rozvojové plány pro příští roky budeme muset přibrzdit,“ sdělil jednatel firmy Petr Hynek.

Vlekaři v Janských Lázních mají výhodu v tom, že se jim už od začátku listopadu jako jediným v republice daří téměř nepřetržitě udržovat v provozuschopném stavu alespoň omezený počet sjezdových tratí.

Janské Lázně

Janské Lázně

Mnohem hůř jsou na tom provozovatelé skiareálu v Prkenném Dole, kde se letos v zimě ještě nelyžovalo.

"Máme široké a dlouhé svahy s poměrně prudkými dojezdy a jejich vysněžení nějakou dobu trvá. Letošní zima nám zatím dopřála jen dvě noci, kdy se dala pustit sněžná děla, a to bylo málo. Budu vděčný za každý den, kdy se nám podaří vleky rozjet,“ řekl jednatel provozní společnosti Arrakis Tomáš Ticháček.

Velké problémy se sněhem má i Skiareál ve Špindlerově Mlýně, kde se zatím lyžuje pouze na dolní části černé sjezdovky ve Svatém Petru a na několika svazích na Horních Mísečkách. "Propad tržeb je citelný. Pokud bude sníh na konci ledna a v únoru, dají se ztráty z první poloviny sezony zčásti dohnat. Jestli ale přijdeme i o jarní prázdniny a tradičně silný únor, bude to špatné,“ tvrdí ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran.

Stejně jako v Krkonoších a Jizerkách jsou na tom provozovatelé lanovek a vleků v celé České republice.

LyžařČTĚTE TAKÉ: Vlekaři chtějí pomoc státu kvůli teplé zimě

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

Ilustrační snímek

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...

Najdete na iDNES.cz