Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlaky zastavily na hranicích české potíže

  8:53aktualizováno  8:53
Jeseník - Turisté, kteří v květnu a srpnu využili příležitost svézt se historickými vlaky z Jeseníka do polských Glucholaz či Nysy, měli na hranicích smůlu – vlaky skončily na hranicích. Jesenický starosta Jiří Krátky tehdy obvinil z průtahů Poláky, kterým se nyní omluvil. Všechno je však zřejmě jinak a na vině je česká regionální sféra.

"Takhle si česko-polskou spolupráci nepředstavujeme," řekl tehdy jesenický starosta Krátký, a dokonce zvažoval stížnost na ministerstvo zahraničí a vyvolání protestní akce na hranicích. Po nedávném zasedání Česko-polské mezivládní komise v polské Wroclavi však své tvrzení odvolal.

"Uznal jsem argumenty vládních úředníků, kteří spíš než polské straně dávají vinu naší regionální sféře," uvedl Krátký, který po předložených argumentech uznává, že chyb se dopustilo také město Jeseník jako hlavní organizátor nostalgických jízd.

Vina polské strany podle starosty spočívá pouze v tom, že neurychlila schvalovací proces, jak bylo potřeba. "Mysleli jsme, že jsme pro úspěch udělali všechno, ale z naší strany došlo k nedostatkům pramenícím spíš z nezkušenosti a neznalosti," uvedl Krátký.

Aby se město vyvarovalo chyb, chce pro příští rok využít metodické pomoci ministerských úředníků v Praze. "Různých povolení, která jsou potřeba, je celá řada a všechno jsme nemohli vědět," uvedl starosta na omluvu. "Do budoucna se toho však chceme vyvarovat." Větší díl viny však podle něj leží na Českých drahách. "Dráhy zaslaly oficiální dokumenty k projednání příliš pozdě, zkrátka zaspaly," míní Krátký.

Železničáři však vinu ostře odmítli. "Plánovaný harmonogram jízd jsme předložili včas ke schválení. Nic jsme nezanedbali," tvrdí přednosta jesenické železniční stanice František Tomšej. Důrazně se proti obvinění starosty postavil také Jan Ivan z ostravského oblastního ředitelství Českých drah, který vše vyřizoval. "Starostovo prohlášení mě velmi překvapuje. Bez znalosti problému tohle nemůže říct. Z naší strany k žádnému pochybení nedošlo," tvrdí," Ivan.

Turisté letos nemohou počítat ani s dalšími původně plánovanými jízdami historických vlaků v říjnu a prosinci. "Teď musíme udělat všechno pro to, aby se v příštím roce stejné chyby neopakovaly," sdělil Krátký.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Najdete na iDNES.cz