Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vizovický zámek nabízí dvě nové expozice

  11:57aktualizováno  11:57
Na zámku ve Vizovicích otevřeli minulý týden dvě nové expozice. První z nich ukazuje, jak se na zámku v minulosti žilo a návštěvníci tak mají jedinečnou možnost nahlédnout do dvanácti pokojů doby dávno minulé. Druhá expozice pak zase přibližuje historii pálení slivovice. Výstava dokumentuje nejen výrobu alkoholu, ale především rozsáhlé využití švestek v domácnostech a valašském hospodářství.
zámek ve Vizovicích

zámek ve Vizovicích | foto: zamky-hrady.cz

HISTORIE BYDLENÍ

Dvanáct pokojů nové prohlídkové trasy ve druhém patře zámku je zařízeno ve zcela rodinném duchu. Kromě mobiliáře jsou místnosti vybaveny i spoustou detailů, drobností a malých předmětů, které až do dnešních dnů odpočívaly pouze v zámeckém depozitáři. Rozpitá sklenice s vínem v člověku zcela cíleně vyvolává pocit, že si zámečtí obyvatelé jen na chvíli někam odskočili.

Návštěvníci se tak po zdolání několika schodů přenesou nejen o poschodí výš, ale alespoň na chvíli především do zajímavého devatenáctého století. „Myšlenka na provedení instalace a zpřístupnění doposud opomíjeného druhého patra vizovického zámku vznikla poprvé po uvolnění prostor bývalé muzejní expozice v polovině roku 1997. Počáteční kroky pro konkrétní realizaci expozice se však mohly uskutečnit až po nutné rekonstrukci stropů druhého patra, tedy v závěru roku 1999,“ řekla kastelánka vizovického zámku Jana Pluhařová.

První místností, která celou prohlídku zahajuje, je kancelář panského správce pana Kovaříka. Po absolvování točitého pískovcového schodiště už návštěvník může v klidu vnímat a nechat na sebe působit dychtivě očekávající a historií dýchající místnosti jako jsou čítárna, knihovna, ložnice hraběnky Stillfriedové, herna, salonek ala biedermeier, benátský malovaný pokoj, hostinský pokoj s boudoirem, kuřárna, jídelna pro hosty a čajový salonek.

„Při realizaci prohlídky jsme se pokoušeli vcítit do doby lidí osmnáctého století a jejich životního stylu. Snažili jsme se vidět vše jejich očima, proniknout do jejich soukromí. S touto myšlenkou jsme se pokusili uspořádat a vybavit každou uvolněnou místnost. Především instalací řady drobných předmětů, kterých je něco kolem jednoho tisíce, jsme se snažili o vytvoření reálné atmosféry doby. Šlo nám především o to, aby prostory vypadaly, jako by je jejich obyvatelé pouze na chvíli opustili. Ze zkušenosti vím, že návštěvník chce vidět především zabydlené interiéry, které sice nezáří bohatstvím, zato jsou opravdovým dokladem životního stylu vyšších vrstev v minulých stoletích. Zvolili jsme proto variantu historické instalace. Všechny umístěné předměty sice nejsou úplně autentické, původní je ovšem veškerý nábytek. Šlo nám o prezentaci určité historické doby a životního stylu, který s sebou přinášela,“ upřesnila Jana Pluhařová.

JAK SE PÁLILA SLIVOVICE

Vůně slivovice, koření a bylin vítá návštěvníky nové expozice Pálení slivovice ve Vizovicích. Podle autora této expozice Karla Pavlištíka ze zlínského Muzea jihovýchodní Moravy dokumentuje výstava nejen výrobu alkoholu, ale především rozsáhlé využití švestek v domácnostech a valašském hospodářství. Švestky se jedí čerstvé i sušené, dávají se do knedlíků a buchet, vaří se z nich povidla, pecky se dříve lisovaly a topilo se jimi.

Dřevo tohoto stromu je vhodné například k uzení masa. Ve stálé expozici je k vidění sedmdesátiletá nelegální palírna, která se podle Pavlištíka předávala z generace na generaci. Ukázky doplňují oplétané nádoby, sklenice a doklady o pálení slivovice. Vizovická Jelínkova pálenice instalovala také ukázky produktů od roku 1955. Mimo jiné takzvanou košer slivovici dodávanou židovským obcím. Vizovický zámek je otevřen denně vyjma pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz