Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z plynojemu sál, výtahem na pec. Do Vítkovic přišly desítky tisíc lidí

  19:15aktualizováno  19:15
Svátek práce i lásky zároveň oslavily desítky tisíc lidí v Ostravě. Lásku k technice, památkám i k Ostravě a úctu k místu někdejší těžké práce hutníků a dalších profesí prokázali návštěvníci Dolní oblasti Vítkovic, které se mění v unikátní evropské centrum vzdělání i poznání.

Ostravský unikát - bývalé vysoké pece - láká stále více lidí. (1. května 2012) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Po silnicích a chodnících bývalého vítkovického Závodu 1, zahrnujícího jak vysoké pece, tak koksovnu, nebo obří plynojem, proudily od časného rána desetitisíce návštěvníků. Zhruba v sedmnáct hodin pořadatelé hlásili nejméně třicet tisíc návštěvníků v Dolní oblasti a ještě o deset tisíc více včetně lidí, kteří přišli do současných vítkovických provozů. Otevřeno ale je až do dvaceti hodin.

"Musel jsem to vidět, kdysi jsem tady pracoval a zajímalo mne, jak se to tady změnilo," vysvětloval osmašedesátiletý Jindřich Kaliok důvod, proč se k prvomájové návštěvě areálu bývalých vítkovických pecí rozhodl. "Je to zajímavé sledovat, jak se všechno změnilo. Ale udělali to tady moc pěkně, i když mi trochu chybí ten typický zápach vysokopecního plynu a tavícího se železa," dodal spokojeně.

Bývali huťaři zkoušeli průvodce

Dolní oblast zahrnuje bývalou vysokou pec číslo 1, plynojem a energetickou ústřednu. Další části bývalého závodu 1, vysoké pece a koksovna, zatím na rekonstrukci čekají, počítá se i s výstavbou nového vzdělávacího centra Svět techniky.

"Lidí, kteří si přišli zavzpomínat na minulost, bylo podstatně více. Mnozí si společně s průvodci prošli i návštěvnický okruh zahrnující i vysokou pec a přitom dávali našim průvodcům docela zabrat," popsala první den otevření technické atrakce mluvčí společnosti Vítkovice Eva Kijonková.

Dolní oblast Vítkovice

"Naše průvodce doslova zkoušeli ze znalostí vysokých pecí i provozů okolo, vzhledem k tomu, že tady pracovali, znali téměř vše. Nachystali si na ně i takové chytáky, jako byl například dotaz, kolik surového železa se vleze do veroniky, jak se říkalo speciálním vagonům na jeho přepravu," dodala mluvčí.

Zájem o komentované prohlídky byl obrovský, průvodci se po celý den doslova nezastavili a před novým výtahem vedoucím na vysokou pec číslo 1 se tvořily dlouhé fronty.

"Kvůli obrovskému zájmu o prohlídky nastupovali průvodci prakticky ihned po návratu s jednou skupinou k dalším návštěvníkům, kvůli velké frontě jsme nakonec museli omezit prodej lístků na prohlídky tak, aby se fronta příliš nenatahovala," popsala zájem Kijonková.

K vidění byly i prostory Rothschildova zámečku

Prohlídka s průvodcem ale byla povinná jen pro vysokou pec, po ostatních místech areálu se mohli lidé pohybovat sami. Zájemci si mohli prohlédnout jak zrekonstruovanou budovu bývalé Energetické ústředny, v níž kdysi dva mohutné kompresory zajišťovaly dodávku vzduchu nutného pro provoz vysokých pecí, tak zcela nově postavenou koncertní síň architekta Josefa Pleskota, která vznikla v útrobách obřího plynojemu.

Brány otevřely i další vítkovické provozy a společnosti. Milovníci historie si mohli prohlédnout například bývalý Rothschildův zámeček.

Dolní oblast Vítkovic z ptačí perspektivy.

Dolní oblast Vítkovic z ptačí perspektivy.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Najdete na iDNES.cz