Vinohradská a Vršovická vodárna - technické památky

Další zajímavé architektonické památky v podobě pražských vodárenských věží stojí v Korunní ulici na Vinohradech a také na Pankrác. Tyto vodárenské věže se řadí k těm modernějším. Obce, které se postupem času připojovaly k Praze, budovaly vlastní zásobování vodou. Tak vznikly zajímavé vodárenské systémy.

Další zajímavé architektonické památky v podobě pražských vodárenských věží stojí v Korunní ulici na Vinohradech a také na Pankrác. Tyto vodárenské věže se řadí k těm modernějším. Obce, které se postupem času připojovaly k Praze, budovaly vlastní zásobování vodou. Tak vznikly zajímavé vodárenské systémy.

Vodárenská věž na Vinohradech

Celý systém zásobování vodou města Královské Vinohrady se skládal z Vinohradské vodárny v Podolí, podzemních vodojemů, čerpací stanice a věžového vodojemu na Korunní třídě. Tento komplex byl postaven v roce 1882. V roce 1891 byla vodárna rozšířena o novou kotelnu a další studny a navíc byl v Korunní ulici vybudován dvoukomorový vodojem s vodárenskou věží.

Přečtěte si I. až IV. díl seriálu o pražských vodárenských věžích:

Jak to bylo se Staroměstskou vodárnou?

Mánes - pozorovatelna StB!

Nejmalebnější je Malostranská vodárna!

Novomlýnská vodárna - ideální vyhlídka.

Vinohradská vodárenská věž byla postavena podle návrhu Antonína Turka ve slohu novorenesance. Má sedm podlaží nejvýše překrytých terasou, která dříve sloužila jako rozhledna. K věži přiléhá vodojem a budova kotelny a strojovny. Mohutná stavba je dodnes jednou z vinohradských dominant. Při pohledu na věž si můžeme všimnout velkých hodin a také soch troubících andělů. V roce 1962 přestala vodárna fungovat. Věž se rozzářila po opravě fasády v roce 1993.

Vršovická vodárna

Vršovická obec našla zdroj vody v Braníku poblíž vltavského břehu již v roce 1905. Návrh obsahoval dvě studně, strojovnu, kotelnu s obytným domkem v Braníku, výtlačný vodovod a také pozemní a věžový vodojem. Samozřejmě nechybělo přiváděcí i rozvodné potrubí. 15. září 1906 začala se stavbou pražská firma K.Kress a celý vodárenský komplex byl uveden do provozu 1. října 1907. 

Věžový vodojem Na Zelené lišce v horní Michli byl postaven podle projektu arch. Jana Kotěry. Radní Vršovic byli opravdu pokrokoví – nejenže se snažili o vlastní zásobování vodou, ještě vybrali vynikajícího architekta. Tato vodárna byla jednou z prvních staveb svého druhu v Čechách, pojatá v novém moderním duchu. Při stavbě věže se bezesporu naplnilo heslo: „krásné je pouze to, co je účelné“. Samostatným výrazovým prostředkem tu jsou jednoduchost a funkčnost.

Kotěra zde, stejně jako u několika jiných staveb, použil neomítnuté cihly. Stavba se vyznačuje určitou elegancí, která je ještě zvýrazněna okolní alejí topolů. I když věž dnes už neslouží svému účelu, stala se výraznou dominantou. Zvlášť dobře je vidět při výjezdu z města k dálnici D1. Můžeme si všimnout opravené měděné střechy věže, pod kterou zůstalo víceméně zachovalé technické vybavení. Objekt je skutečnou kulturní i technickou památkou. Skvělým řešením by bylo zřídit v jejích prostorách muzeum, nebo veřejně přístupnou expozici. 
   

Vinohradská vodárna sloužila dříve i jako rozhledna.