Vinařská turistika láká více lidí

Přilákat do obcí turisty, kteří zde utratí peníze a třeba se za rok vrátí do znovu, se začíná dařit jihomoravským obcím a vinařům, kteří se zapojili do projektu vinařských cyklistických tras. Cestu do sklepů na Hodonínsku, Břeclavsku a Znojemsku si tak našli nejenom domácí turisté, ale také lidé z Rakouska, Německa nebo Nizozemí.

Starostové obcí, kteří před dvěma roky vytvořili Sdružení vinařských obcí jižní Moravy a napojili se na zelené cyklistické stezky spojující Prahu a Vídeň, věří, že vinařská turistika letos přiláká do regionu ještě více lidí než loni. "Pořád s projektem vinařské turistiky začínáme, pracujeme na značení cyklistických tras, letos označíme téměř padesát kilometrů cyklostezek. Turisté si na ně začínají pomalu zvykat a některé sklepy už mají pravidelné návštěvníky," řekl starosta Bořetic na Hustopečsku Václav Petrásek.

Starosta Strachotína Bohumil Bohatý řekl, že vinařské stezky nyní mohou pod Pálavu přitáhnout více zahraničních turistů, než dosud do regionu jezdí. "Nemůžeme přece spoléhat jenom na Nové Mlýny, k nim zahraniční turisty nedostaneme. Vinařská turistika je velmi perspektivní a podle zahraničních zkušeností se vyplatí," řekl starosta Bohatý. To, že letos už vinařských stezek a návštěv sklepů využívá více lidí než loni, potvrzuje vedoucí Malovaného sklepa v Šatově Roman Polák. "Devadesát procent návštěvníků zatím tvoří domácí turisté, cizinci jsou převážně z Rakouska a Německa. Vinařská cykloturistika má podle mého velkou budoucnost, zvlášť na Znojemsku, kde máme za zády park v Podyjí nebo vinice Šóbes, které určitě stojí za zhlédnutí," řekl Polák.

Starosta Valtic Jiří Petrů míní, že při organizování vinařské turistiky se obce musí poučit ze zkušeností rakouských měst a vinařů. "Je tu třeba problém s vlastníky sklepů, kteří nemohou celý den čekat s otevřeným sklepem na cyklisty, kteří si pak vypijí jednu sklenku vína. Tento problém by mohla vyřešit třeba společná brožura, ve které by byly napsány otevírací doby v jednotlivých sklepích. Právě takovou knihu mají rakouské obce," řekl Petrů. Valtice nyní spolupracují s rakouskými obcemi. "Kromě památek a vína turistům musíme nabídnout také kulturní akce a festivaly," dodal Petrů.

Nejenom vinařské stezky ale budou lákat tuzemské i zahraniční turisty na jihu Moravy. Malé pivovary sdružené ve svazu nezávislých pivovarů totiž návštěvníkům otevřou také svoje brány a při společném projektu kromě exkurzí nabídnou také ubytování a stravu. Zástupci svazu neskrývají svou inspiraci německým vzorem. "Pivní stezky organizuje německý svaz malých pivovarů a právě s ním jednáme o společném propojení těchto stezek," řekl Karel Hynšt z pivovaru v Černé Hoře. Společně s ním se do projektu pivní turistiky zapojí pivovary ve Znojmě, Jihlavě, Uherského Brodu a Vyškova. Do projektu se zapojí také české pivovary. Turisté si budou moci pivovary prohlédnout, ochutnat pivo a přímo v pivovaru nebo jeho okolí přespat.

Vinné sklepy v Egeru.