Víkendová lyžovačka? Na umělém sněhu!

  9:38aktualizováno  9:38
Kdo si bude chtít o víkendu jen tak vyjet do zasněžených hor, může se vydat téměř kamkoli a na sníh narazí. Sníh totiž leží na všech vrcholech vyšších než 1000 metrů. Ale kdo si chce skutečně zalyžovat, musí vybírat bedlivěji: ne všechny sjezdovky jsou sjízdné, na mnohých situaci zachraňuje umělý sníh.

Sněhové podmínky se liší místo od místa. Rekordní šedesáticentimetrové závěje jsou na jesenickém Pradědu, v krkonošských Mísečkách a Medvědíně leží asi třicet centimetrů. O pět centimetrů míň má Svatý Petr.

Běžecké tratě ve Špindlerově Mlýně jsou převážně upravené, v provozu je asi polovina vleků a lanovek. Ve Svatém Petru si lyžaři budou muset odpustit sjezd na nejriskantnější trati. Kvůli konání závodu bude totiž od pátku do úterka s výjimkou neděle uzavřena černá sjezdovka.

V Jizerských horách momentálně fungují dvě zimní střediska ze tří. "ž jezdí lanovka na Špičák a Severák a sjezdovky jsou pokryty třiceti centimetry umělého sněhu,"řekl za správce areálu Pavel Bažant. Se zprovozněním třetího střediska v Bedřichově se počítá o víkendu.

Poprvé v letošní zimní sezoně mohou vyrazit lyžaři na Ještěd. Díky mrazům je už na sjezdovkách dostatek technického sněhu. "O víkendu začne jezdit vlek na sjezdovce F10, postupně zasněžujeme i ostatní svahy," řekl tajemník představenstva Jiří Zeronik. Sjezdovka je osvětlená, dá se tu lyžovat až do devíti večer.

Velmi dobré podmínky pro lyžování hlásí Krušnohorský Klínovec. Lyžaře tu čeká tyřicet centimetrů umělého sněhu. Sjezdovka na Božím Daru s pětadvaceti centimetry je v rovozu pouze částečně.

Málo sněhu je i v Orlických horách, například v Říčkách pouhých patnáct centimetrů.

I místo na lyžování na Šumavě je potřeba vybrat dopředu, protože například na Špičáku na Šumavě je pouze pět a deset centimetrů sněhu.

Lepší je to na Zadově, v Kramolíně a v Kašperských Horách, kde je třicet centimetrů. Právě zde si budou moci lyžaři v pátek poprvé vyzkoušet nové sjezdovky. Areál nabídne dvě uměle zasněžené sjezdové tratě o délce přes jeden kilometr. Na svahu zatím leží třicet centimetrů umělého sněhu.

V Jeseníkách jsou nejlepší podmínky na Pradědu, kde leží okolo 60 cm zmrzlého sněhu. Částečný provoz nabízejí Červenohorské sedlo (15 cm sněhu), Petříkov (40 cm) a Ramzová (30 cm).

Nejhůř by dopadli lyžaři v Beskydech. Na Pustevnách je pouhých deset centimetrů umělého sněhu, jiná střediska hlásí rovnou nulu. Meteorologové slibují sníh, ale nebude ho mnoho. "Nasněží maximálně pět centimetrů,"předpovídá Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Jako letenky. Ceny skipasů na Slovensku se budou měnit podle vytíženosti

Tatry

Největší lyžařská střediska na Slovensku od nadcházející sezony upustí od pevného ceníku skipasů. Nově se budou ceny...

Kypr, země nejen slunce, ale i sněhu

Milujete cestování a rádi míříte do Řecka? Možná právě vás překvapí, že na Kypr je možné vyrazit nejen v létě za...

Každý den jiná cena skipasu. Novinka z Tater brzy dorazí i do Česka

První lyžaři vyrazili na sjezdovky v Nízkých Tatrách v sobotu 1. prosince.

Představte si, že šest lyžařů na lanovce zavede řeč na cenu skipasu. Jeden si stěžuje, že zaplatil šedesát eur za den,...

Najdete na iDNES.cz