Víkendová lyžovačka? Na umělém sněhu!

  9:38aktualizováno  9:38
Kdo si bude chtít o víkendu jen tak vyjet do zasněžených hor, může se vydat téměř kamkoli a na sníh narazí. Sníh totiž leží na všech vrcholech vyšších než 1000 metrů. Ale kdo si chce skutečně zalyžovat, musí vybírat bedlivěji: ne všechny sjezdovky jsou sjízdné, na mnohých situaci zachraňuje umělý sníh.

Sněhové podmínky se liší místo od místa. Rekordní šedesáticentimetrové závěje jsou na jesenickém Pradědu, v krkonošských Mísečkách a Medvědíně leží asi třicet centimetrů. O pět centimetrů míň má Svatý Petr.

Běžecké tratě ve Špindlerově Mlýně jsou převážně upravené, v provozu je asi polovina vleků a lanovek. Ve Svatém Petru si lyžaři budou muset odpustit sjezd na nejriskantnější trati. Kvůli konání závodu bude totiž od pátku do úterka s výjimkou neděle uzavřena černá sjezdovka.

V Jizerských horách momentálně fungují dvě zimní střediska ze tří. "ž jezdí lanovka na Špičák a Severák a sjezdovky jsou pokryty třiceti centimetry umělého sněhu,"řekl za správce areálu Pavel Bažant. Se zprovozněním třetího střediska v Bedřichově se počítá o víkendu.

Poprvé v letošní zimní sezoně mohou vyrazit lyžaři na Ještěd. Díky mrazům je už na sjezdovkách dostatek technického sněhu. "O víkendu začne jezdit vlek na sjezdovce F10, postupně zasněžujeme i ostatní svahy," řekl tajemník představenstva Jiří Zeronik. Sjezdovka je osvětlená, dá se tu lyžovat až do devíti večer.

Velmi dobré podmínky pro lyžování hlásí Krušnohorský Klínovec. Lyžaře tu čeká tyřicet centimetrů umělého sněhu. Sjezdovka na Božím Daru s pětadvaceti centimetry je v rovozu pouze částečně.

Málo sněhu je i v Orlických horách, například v Říčkách pouhých patnáct centimetrů.

I místo na lyžování na Šumavě je potřeba vybrat dopředu, protože například na Špičáku na Šumavě je pouze pět a deset centimetrů sněhu.

Lepší je to na Zadově, v Kramolíně a v Kašperských Horách, kde je třicet centimetrů. Právě zde si budou moci lyžaři v pátek poprvé vyzkoušet nové sjezdovky. Areál nabídne dvě uměle zasněžené sjezdové tratě o délce přes jeden kilometr. Na svahu zatím leží třicet centimetrů umělého sněhu.

V Jeseníkách jsou nejlepší podmínky na Pradědu, kde leží okolo 60 cm zmrzlého sněhu. Částečný provoz nabízejí Červenohorské sedlo (15 cm sněhu), Petříkov (40 cm) a Ramzová (30 cm).

Nejhůř by dopadli lyžaři v Beskydech. Na Pustevnách je pouhých deset centimetrů umělého sněhu, jiná střediska hlásí rovnou nulu. Meteorologové slibují sníh, ale nebude ho mnoho. "Nasněží maximálně pět centimetrů,"předpovídá Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

Ilustrační snímek

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...Najdete na iDNES.cz