Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víkend na našich horách: kde si nejlépe zalyžujete?

  14:13aktualizováno  14:13
Už tento víkend měli závodníci na starých dřevěných lyžích a v historickém oblečení vyjet z Vysokého nad Jizerou na tradiční Lyžecké závody. Místo toho sledují, jak z kopců mizí poslední zbytky sněhu, a pořadatelé musí závod o měsíc odložit.

A podle meteorologů se sněhová situace v podhůří Jizerských hor ani během února nezlepší. Po celý měsíc by totiž mělo převládat oblačné počasí s občasnými srážkami.

Sníh se udrží jen na horách

"Sníh bude padat jen v nejvyšších polohách, na většině území bude pršet," uvedl Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu. Denní teploty vystoupí po většinu období až k osmi stupňům. Únor by tak měl být teplotně nadprůměrný, podobně jako předchozí dva měsíce.

Dobré podmínky pro zimní sporty tak zřejmě budou pouze v některých vysokohorských střediscích. Například v Krkonoších leží nyní na sjezdovkách i po oblevě z posledního týdne až 70 centimetrů sněhu, na hřebenech téměř o metr více.

Mnohem hůře jsou na tom níže položené areály, které trápí nedostatek sněhu i lyžařů. "Přes týden tady máme většinou jen školní kurzy a Poláky. Začínají ale jarní prázdniny, tak doufáme, že to pocítíme i na počtu návštěvníků," řekl provozovatel areálu Branná v Jeseníkách Rostislav Procházka.

Podobně jsou na tom i další lyžařská střediska. Kvůli teplotám nad nulou totiž nemohou vlekaři sjezdovky uměle zasněžovat. Hodně si proto slibují od nadcházejícího víkendu, kdy by se mělo ochladit.

Jarní prázdniny, které začínají školákům ve čtrnácti okresech už v pondělí, tak zůstanou v nížinách zatím "na blátě".

Jak bude v únoru

Od 1. února do 10. února: Bude zataženo s občasnými srážkami: na horách převážně sněhovými, v nižších polohách bude sněžení střídat déšť. Odpolední teploty se budou pohybovat od 0 do 6 stupňů, později až 10 stupňů Celsia.

Od 11. února do 20. února: Oblačno až zataženo s občasným deštěm, zpočátku na horách, postupně i v nižších polohách srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty zpočátku 2 až 8 stupňů, později jen do 5 stupňů.

Od 21. února do 28. února: Oblačno, občas přeháňky dešťové nebo smíšené, na horách sněhové. Nejvyšší denní teploty 1 až 7 stupňů.

Krkonoše


Na hřebenech Krkonoš leží do 142 centimetrů sněhu a v pátek ráno tam drobně sněžilo. Turisté by se měli vyhnout lavinovým katastrům, protože v Krkonoších stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Horská služba také varuje před zledovatělým terénem na hřebenech.

Lyžuje se ve všech střediscích, mimo provoz jsou pouze Poniklá a Dolní dvůr-Luisino údolí.

Nejlepší lyžování ve východních Krkonoších nabízejí střediska Medvědín-Horní Mísečky, Herlíkovice a Černá hora u Janských Lázní. Na tamních sjezdovkách leží kolem 70 centimetrů zmrzlého sněhu. "Dosavadní návštěvnost je vysoká. Denně u nás lyžuje 2500 až 3000 lidí," řekl šéf vleků na Černé hoře Petr Hynek.

Janské Lázně  - v provozu je lanovka na Černou horu, lanová dráha Protěž a lyžařské vleky. Sjezdovky pokrývá 50 centimetrů sněhu.

V Harrachově leží více sněhu na sjezdovce vedle skokanských můstků než na svazích v Rýžovišti, jeho vrstva však podle provozního náměstka sportovního areálu Vlastislava Fejkla ke slušnému lyžování stačí. "Po deštích ale povrch sjezdovek zmrzl, přírodního sněhu přibylo jen několik centimetrů, a tak lyžařům doporučujeme vzájemnou ohleduplnost a především ochranné přilby na hlavách. Zledovatělé jsou také dolní části běžkařské magistrály," uvedl Fejkl.

Špindlerův Mlýn - "Přes odstrašující zprávy v televizi přijela spousta lidí, odhadem kolem 5000. Sjezdovky jsou vysněžené, jen někde jsou ledové plotny," řekl Jiří Beran ze Skiareálu Špindlerův Mlýn, kde na svazích čeká na lyžaře 30 až 60 centimetrů sněhu. Čekací doby na vlecích a lanovkách nepřesahují deset minut.

Jizerské hory


Na Ještědu vyrobil Snowhill asi 40 centimetrů technického sněhu. V provozu je lanová dráha Skalka a Černý vrch a vlek Pod lany a Bucharka. Lyžuje se na Slalomáku, Pod Lany, Skalce, Liberecké a Bucharce. Zhruba stejně vysokou vrstvu zmrzlého sněhu mají i svahy vedle čtyřsedačkových lanovek v krkonošských Vítkovicích a v Benecku.

Na tanvaldském Špičáku neupravuje společnost SKI Bižuterie modrou sjezdovku, červená a černá však lyžařům bez problémů slouží. Pokrývá je asi 30 centimetrů starého a tři centimetry nového sněhu. V Bedřichově a na Severáku jezdí všechny vleky.

Jizerská o.p.s. upraví na víkend přibližně 100 kilometrů ze 155 kilometrů dlouhé Jizerské magistrály. "V níže položených partiích je málo sněhu. Nedá se jezdit například z jabloneckých Břízek, z Oldřichova, z Rudolfova a ani z Maliníku," upozornila ředitelka Jizerské o.p.s Blanka Nedvědická.

Šumava


Nejméně pět centimetrů sněhu napadlo v noci na pátek v západočeské části Šumavy. Podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování jsou velmi dobré. Na Železnorudsku jsou v provozu všechny lyžařské areály kromě Alpalouky, lyžuje se také v Kašperských Horách.

"Hotely, penziony a ubytovny v oblasti jsou před víkendem hodně obsazené. Vzhledem k pololetním prázdninám očekáváme o víkendu silný nápor turistů," řekla Ivana Vilišová z informačního centra v Železné Rudě.

V největším šumavském zimním areálu na Špičáku a na dalších větších sjezdovkách v Železné Rudě a na Špičáku je kolem 40 centimetrů sněhu, převážně technického. Také na Samotách se uměle zasněžuje, na svahu je 35 centimetrů sněhu, z toho kolem pěti centimetrů přírodního. V provozu jsou oba vleky. Jezdí se také na Belvederu, kde je 40 cm sněhu.

Z nedalekého areálu v Kašperských Horách hlásí asi 30 centimetrů a velmi dobré podmínky pro lyžování.

"Běžecké tratě v okolí Železné Rudy upraví nově rolby v pátek, ale jejich dosavadní stav je vyhovující," uvedla Vilišová. Běžkaři mají dobré podmínky také na Modravě, kde leží 40 centimetrů starého sněhu a pět centimetrů nového. Upravené jsou tratě směrem na Černou horu a prameny Vltavy, díle na Březník, Javoří Pilu a Vchynicko-Tetovský kanál. 

Krušné hory


Dobré podmínky pro lyžování budou mít o víkendu zřejmě i lyžařské areály v Krušných horách. I když po oblevě v minulém týdnu vrstva sněhu na sjezdovkách klesla, ohlášené ochlazení a sněžení by měly podmínky pro lyžování opět zlepšit.

Na Božím Daru leží na svazích asi 18 centimetrů prachového sněhu, v provozu je skiareál Neklid i Novako. "Podmínky pro sjezdové lyžován jsou dobré. Omezené jsou jen podmínky pro běžkaře," uvedla  Alena Formáčková z božídarského infocentra

O něco výše, na Klínovci, jsou podmínky pro lyžování také dobré. Na sjezdovkách je až 40 centimetrů sněhu, včetně několika centimetrů čerstvého sněhu. Teploty pod bodem mrazu navíc umožňují umělé zasněžování.

Lyžuje se i na Bublavě. V provozu je ale kvůli předchozí silné oblevě pouze hlavní sjezdovka. "Zbytek areálu zprovozníme opět s většími mrazy nebo s další sněhovou nadílkou. Napadly tři centimetry prašanu, další zlepšení podmínek očekáváme s hlášeným pátečním sněžením a víkendovým mrazem," informují provozovatelé bublavského areálu.

Střední Čechy


V provozu bude o víkendu pouze sjezdovka v lyžařském areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Benešovsku. Ostatní středočeské sjezdovky Padák v Příbrami, v Chotouni u Prahy i na Šibeničním vrchu u Mnichovic nedaleko Prahy kvůli nedostatku sněhu přerušily provoz.

"Chystáme se zasněžovat, na sobotu je hlášen menší mráz, takže sjezdovka na víkend bude připravena," řekl provozovatel lyžařského areálu Monínec Jaroslav Krejčí.

Orlické hory


Nejlepší lyžování nabízí areál v Říčkách, kde na sjezdovkách leží kolem 45 centimetrů sněhu. "Přes noc napadly dva centimetry prachového sněhu. Podmínky jsou téměř ideální. Všechny sjezdovky jsou upravené a otevřené. Pouze na modré sjezdovce je jedno vytáté místo," uvedli vlekaři z Říček.

V Deštném je v provozu areál Marta I, dvě sjezdovky v areálu Marta II jsou uzavřené.

Se začátkem jarních prázdnin začnou na vlecích ve všech střediscích platit ceny hlavní sezony. Například v Říčkách se od pátku jízdné zvýší ze 400 na 460 korun.

Dobré podmínky hlásí i areál v Čenkovicích, kde je mezi 20 až 40 centimetry sněhu. "Upravili jsme také asi 20 kilometrů běžeckých stop v oblasti Buková hora - Suchý vrch," uvedl správce lyžařského areálu v Čenkovicích František Trávníček.
 

Vysočina

Jedinou sjezdovkou v kraji, která zůstává v provozu, je sjezdovka na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě. Správce areálu Karel Klapač hlásí stále ještě dobré sněhové podmínky a otevírací dobu od devíti do 21 hodin. Lyžařům zde od letošní sezony slouží jediná a první dvousedačková lanovka v kraji.

Jeseníky


Na lyžaře čekají výborné sněhové podmínky. V nejvyšších partiích leží až metr sněhu. Provozovatelé vleků očekávají vyšší návštěvnost, protože v kraji začínají školákům prázdniny.

Horská služba upozorňuje, že v Jeseníkách stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Nejlepší podmínky pro lyžování jsou na Ovčárně, kde leží kolem 110 centimetrů zmzlého sněhu, pokrytého prašanem.

Na Červenohorském sedle leží kolem 35 centimetrů sněhu. Pro běžkaře je sjízdná trasa Červenohorské sedlo-Švýcárna-Ovčárna.

Sjezdovku v Ramzové pokrývá 40 cm sněhu, v Ostružné 20 cm, ve Ski areálu Petříkov 50 cm. Běžecká trasa Petříkov-Paprsek je upravená a sjízdná.

S lyžemi mohou návštěvníci hor vyrazit i do Branné. Naopak některá níže položená střediska přerušila kvůli nedostatku sněhu provoz - Zlaté Hory na Jesenicku a Hlubočky na Olomoucku.

Beskydy


Velmi sněhové dobré podmínky nabízejí lyžařské areály v Beskydech. Přesto si hodně vlekaři stěžují, že lyžařů je pomálu. "Všichni v okolí si stěžují na mizernou návštěvnost sjezdovek a areálů. Nevím, jestli všichni tady po loňských zkušenostech na tu zimu zanevřeli a odjeli do Rakouska," krčí rameny šéf lyžařského střediska Skialpin Pustevny Jan Mikeska.

"Nás to moc nepostihlo, pomohla nám akce, kdy sochaři dělali sněhové sochy. I když ten sníh byl špinavý, a tak někteří lidé nadávali na kvalitu soch. Ale návštěvnost byla vysoká," říká Mikeska.

Na sjezdovkách na Pustevnách leží 55 cm převážně technického sněhu. Upravené jsou i běžecké tratě. Kolem 45 cm sněhu leží na Trojáku, 35 cm na Soláni, 30 cm v Bílé.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

(ilustrační snímek)

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Najdete na iDNES.cz