Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Video z Makarské: 60 km oblíbených pláží a letovisek Jadranu

aktualizováno 
Právě sem jsme se vydávali ještě v době totality na výjezdní doložku a perleťové pobřeží s průzračným mořem si své kouzlo udržuje dodnes. Makarská riviéra je se svými 60 kilometry pláží nejvyhledávanější turistickou oblastí střední Dalmácie.

Chorvatsko, Makarská riviéra. Malebné pláže letoviska Brela | foto: Blanka KonrádováiDNES.cz

Na Makarské si může vybrat každý podle svého gusta – je libo luxus hotelu, nebo raději soukromí vlastního karavanu v kempu, hledáte svůj klidný koutek pláže, nebo potřebujete trochu rozruch? Možná se vám bude hodit malý průvodce.Brela

Nejmalebnější pláže Makarské najdete hned zkraje riviéry v malém poklidném letovisku Brela, kam své zájezdy směřuje už několik našich cestovek. Desítky malých oblázkových pláží částečně stíněných piniemi (skvěle nahradí slunečník) sem tam lemují vilky penzionů a privátů. Scenérii jen trochu kazí panorama dvou rozlehlejších betonových hotelů.

U skromného přístavu nechybí ani tradiční promenáda s restauracemi, ovšem žádný velký ruch tu neočekávejte. Místo je ideální pro navýsost klidnou, možná až nudnou dovolenou. Ale také pro setkání s výletníky z nedalekého Splitu, které místní pláže s oblibou navštěvují.

Baška voda

Pro nadšené sportovce je ideálním kotvištěm sousední, o něco rušnější letovisko Baška voda (nabídka a ceny hotelů, privátů i kempů na www.baskavoda.hr). Městečko oplývá historií i nevšedním spojením mořského pobřeží a úpatí horského masívu Biokovo a je tedy i skvělou startovní čarou spleti cyklistických tras v horském terénu.

Na konci příjemné přístavní promenády se nachází Hotel Horizont, který svou nabídku sportovního vyžití letos nově rozšířil o luxusní wellness centrum přístupné nehotelovým hostům, a tak pokud nevydržíte ani den bez posilovny, bude se vám tato adresa hodit (hodina s trenérem 21 eur).

Využít můžete i několik druhů masáží (30–60 eur), různé sauny (kolem 20 eur za tři osoby), kosmetiku či kadeřníka. Dobrou relaxaci nabízí i vnitřní bazén s hydromasážními tryskami a vířivkou.

Makarska

Opravdu pulsující dovolenou pak zažijete přímo v městečku Makarska.

Kdyby vás unavovalo polehávání na široké nekonečné pláži i obcházení desítek přilehlých stánků s občerstvením a suvenýry, s otevřenou náručí na vás čekají četné restaurace a kavárničky nikdy neutuchajícího centra.

Privátní ubytování za dvoulůžkový pokoj tu v sezoně seženete podle kategorie od 30 do 60 eur za noc, nejlevnější hotel vyjde asi o 20 eur víc.

A z přístavu se můžete vydat na sousední ostrovy Brač či Hvar, nebo si jen tak pronajmout loď na okružní plavbu po Jadranu.

Kempování

Pro milovníky kempinku je na pobřeží také nejedno útočiště. Například rozlehlý kemp Dole u letoviska Živogošče má v nabídce k pronájmu dřevěné chatky, místo pro obytné karavany i u našich turistů populární pronájem stanu - včetně lednice a elektrické přípojky (ceník a info v češtině: www.hoteli-zivogosce.hr).

Pro nadšence pěší turistiky doporučujeme vyšplhat pár kilometrů nad kemp do hor, kde se nachází typická domácí restaurace Strnj. Majitel Teo Brajković vás za přijatelnou cenu pohostí skvělou grilovanou rybou, ochutnáte několik druhů domácí pálenky i víno a ještě se s ním dobře pobavíte, protože umí skvěle česky.

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéraAutoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Tak takhle ne. Vysokou pokutu za plavky ve městě zavedli i ve Hvaru

Za nevhodné oblečení můžete v chorvatských městech dostat pokutu.

Pokud se během dovolené v Chorvatsku chystáte na prohlídku velkých měst, nezapomeňte si na cestu přibalit i tričko....

OBRAZEM: Gulag v ráji. Temný ostrov chorvatské historie pohltil čas

Na malém a opuštěném chorvatském ostrově našli vězení úplně všichni, kdo se kdy...

Na malém a opuštěném chorvatském ostrově našli vězení úplně všichni, kdo se kdy mohli v Chorvatsku do kriminálu dostat....

Sedm parádních pokladů chorvatské domácí kuchyně, které musíte ochutnat

Lahodná kremšnita. Kdo jednou ochutná, nikdy nezapomene.

Už žádné zásoby s sebou! Přestože jsme měli dlouhá léta pověst paštikářů, kteří si na Jadran vozí hory vlastního jídla,...

Najdete na iDNES.cz