Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Video z Makarské: 60 km oblíbených pláží a letovisek Jadranu

aktualizováno 
Právě sem jsme se vydávali ještě v době totality na výjezdní doložku a perleťové pobřeží s průzračným mořem si své kouzlo udržuje dodnes. Makarská riviéra je se svými 60 kilometry pláží nejvyhledávanější turistickou oblastí střední Dalmácie.

Chorvatsko, Makarská riviéra. Malebné pláže letoviska Brela | foto: Blanka KonrádováiDNES.cz

Na Makarské si může vybrat každý podle svého gusta – je libo luxus hotelu, nebo raději soukromí vlastního karavanu v kempu, hledáte svůj klidný koutek pláže, nebo potřebujete trochu rozruch? Možná se vám bude hodit malý průvodce.Brela

Nejmalebnější pláže Makarské najdete hned zkraje riviéry v malém poklidném letovisku Brela, kam své zájezdy směřuje už několik našich cestovek. Desítky malých oblázkových pláží částečně stíněných piniemi (skvěle nahradí slunečník) sem tam lemují vilky penzionů a privátů. Scenérii jen trochu kazí panorama dvou rozlehlejších betonových hotelů.

U skromného přístavu nechybí ani tradiční promenáda s restauracemi, ovšem žádný velký ruch tu neočekávejte. Místo je ideální pro navýsost klidnou, možná až nudnou dovolenou. Ale také pro setkání s výletníky z nedalekého Splitu, které místní pláže s oblibou navštěvují.

Baška voda

Pro nadšené sportovce je ideálním kotvištěm sousední, o něco rušnější letovisko Baška voda (nabídka a ceny hotelů, privátů i kempů na www.baskavoda.hr). Městečko oplývá historií i nevšedním spojením mořského pobřeží a úpatí horského masívu Biokovo a je tedy i skvělou startovní čarou spleti cyklistických tras v horském terénu.

Na konci příjemné přístavní promenády se nachází Hotel Horizont, který svou nabídku sportovního vyžití letos nově rozšířil o luxusní wellness centrum přístupné nehotelovým hostům, a tak pokud nevydržíte ani den bez posilovny, bude se vám tato adresa hodit (hodina s trenérem 21 eur).

Využít můžete i několik druhů masáží (30–60 eur), různé sauny (kolem 20 eur za tři osoby), kosmetiku či kadeřníka. Dobrou relaxaci nabízí i vnitřní bazén s hydromasážními tryskami a vířivkou.

Makarska

Opravdu pulsující dovolenou pak zažijete přímo v městečku Makarska.

Kdyby vás unavovalo polehávání na široké nekonečné pláži i obcházení desítek přilehlých stánků s občerstvením a suvenýry, s otevřenou náručí na vás čekají četné restaurace a kavárničky nikdy neutuchajícího centra.

Privátní ubytování za dvoulůžkový pokoj tu v sezoně seženete podle kategorie od 30 do 60 eur za noc, nejlevnější hotel vyjde asi o 20 eur víc.

A z přístavu se můžete vydat na sousední ostrovy Brač či Hvar, nebo si jen tak pronajmout loď na okružní plavbu po Jadranu.

Kempování

Pro milovníky kempinku je na pobřeží také nejedno útočiště. Například rozlehlý kemp Dole u letoviska Živogošče má v nabídce k pronájmu dřevěné chatky, místo pro obytné karavany i u našich turistů populární pronájem stanu - včetně lednice a elektrické přípojky (ceník a info v češtině: www.hoteli-zivogosce.hr).

Pro nadšence pěší turistiky doporučujeme vyšplhat pár kilometrů nad kemp do hor, kde se nachází typická domácí restaurace Strnj. Majitel Teo Brajković vás za přijatelnou cenu pohostí skvělou grilovanou rybou, ochutnáte několik druhů domácí pálenky i víno a ještě se s ním dobře pobavíte, protože umí skvěle česky.

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéra

Chorvatsko, Makarská riviéraAutoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

Chorvatský trek snů na nejvyšší horu Velebitu vám udělá chuť na moře

Jadran z hřebene Velebitu

Lenošení u chorvatského pobřeží může být mnohem příjemnější poté, co si dáte pořádně do těla a podniknete nějaký...

Naháči a šusťákovky jsou pryč. Z Istrie se za 10 let stala perla Jadranu

Jeden z nejkrásnějších pohledů na Rovinj

Chorvatsko v roce 2016 ohlásilo rekordní turistickou sezonu. Co se týče počtu návštěvníků, vyhrála právě Istrie s 3 763...

Chorvatský Boyard: pevnost sv. Mikuláše u Šibeniku je na seznamu UNESCO

Pevnost Sv. Mikuláše nedaleko chorvatského Šibeniku. Pohled na přední šípovitou...

Bývala to námořní tvrz, která měla bránit dalmatské město Šibenik před nájezdy Osmanů. Vypadá trochu jako slavná...

Najdete na iDNES.cz