VIDEO: Jak snadné je pronést do letadla pistoli? Provedly to dvě reportérky

Letištní prohlídky jsou jako řemen, přesto mají některá letiště vážné bezpečnostní mezery. Dvěma francouzským reportérkám se podařilo pronést přes kontrolu na pařížském letišti Charles de Gaulle a na letišti v Marseille v příručním zavazadle poloautomatickou pistoli. A nebylo to nijak těžké.

Taška s pistolí prošla bez povšimnutí i ruční prohlídkou

Při dvou separátních testech loni v listopadu se redaktorkám z francouzské veřejné televizní stanice France 2 podařilo projít přes bezpečnostní kontrolu na letištích Charles de Gaulle a Marseille s poloautomatickou pistolí ráže 9 mm.

První pokus proběhl v ranní špičce na letišti Charles de Gaulle, let z Paříže do Nice. Pistoli měly reportérky rozebranou do šesti částí, rozdělených ve dvou taškách. První taška prochází po pásu rentgenem bez problémů, druhou skenují dvakrát, ale nakonec také prochází.

Druhý pokus se odehrál na letišti v Marseille, večerní let Marseille-Paříž. Pistoli mají ženy opět rozebranou na šest částí ve dvou taškách. Tentokrát kontrolují druhou tašku několikrát a dokonce projde i ruční prohlídkou, pracovník ale nic neobjeví.

V letadle během letu potom vždy jedna z žen skládá pistoli dohromady, nikdo si přitom ničeho nevšimne. Celou akci redaktorky natočily na skrytou kameru.

Kde se stala chyba?

Kauzu odvysílala televize France 2 tento čtvrtek večer v populárním pořadu Envoye Special. Z reportáže jednoznačně vyplynulo, že běžné kontroly na francouzských letištích mají velké slabiny. Prohlídky často zajišťují zaměstnanci nasmlouvaných soukromých bezpečnostních firem, kteří však nejsou náležitě proškoleni.

Specialista na letištní bezpečnost Chąristophe Naudin odhaluje v reportáži jednu chybu bezpečnostní kontroly za druhou. Jednou z těch zásadních bylo to, že kontrolované tašky reportérek projely na pásu rentgenem na výšku (na stojato), čímž se minimalizuje možnost důkladně prosvítit její obsah. Taška má podle Naudina vždy na pásu ležet na co nejširší ploše.

Linda Bendali, jedna ze dvou reportérek, které pistoli pronesly do letadla, potvrdila, že problémem nebylo to, že by jim pracovníci kontroly nevěnovali dost pozornosti. Podle ní bylo spíše očividné, že kontrola je málo proškolená v tom, co přesně má hledat a že není příliš obeznámená s nebezpečnými zbraněmi.

Agentury školí pracovníky letištních kontrol pouze teoreticky

Reportáž na Envoye Special pokračuje ukázkami ze dvou agentur, které se specializují na školení budoucích pracovníků letištní kontroly.

V první agentuře studenti absolvují 14denní školení, během něhož se vše učí pouze virtuálně na počítači. Během dvou týdnů jim neprojde rukama jediná zbraň ani výbušnina. Na konci kurzu podstoupí absolventi teoretický test a získávají diplom bezpečnostního agenta, uznaný státem.

Druhá agentura působí věrohodněji, studenti si vše zkouší v reálných podmínkách a manipulují se zbraněmi i výbušninami. Shodou okolností tam ale předvádějí i stejnou zbraň, se kterou se reportérkám podaří projít na palubu letadla.

Na bezpečnosti se šetřit nedá

Reportérky pronesly pistoli do letadla 8. listopadu 2010. Pouhých 10 dní po přímé hrozbě teroristických útoků, kdy premiér ujišťoval francouzské občany, že stát dělá pro jejich bezpečnost maximum. A i v současné době Francie zůstává ve stavu zvýšené bezpečnostní pohotovosti.

"Případ odhaluje skutečný problém dneška. Totiž to, že pokud jsou prohlídky na letištích svěřené do rukou soukromých firem, automaticky to vede ke snížení bezpečnosti," vyjádřil se ke kauze generální tajemník policejních odborů Nicolas Comte. Zároveň požaduje důkladný audit letištních bezpečnostních složek a státní dohled nad letištními kontrolami.

Soukromé bezpečnostní služby využívají francouzská letiště zhruba 20 let místo celníků a policistů, vyjdou totiž dvakrát až třikrát levněji. V ceně každé letenky je zahrnutý i bezpečnostní poplatek ve výši zhruba 9 eur. Paradoxem ale je, že lidé vlastně platí za neprofesionální a mnohem rizikovější službu, upozorňuje se v reportáži televize France 2.

Francouzské úřady i vedení obou letišť se zatím k případu odmítly oficiálně vyjádřit.

Zatímco však kontrolám na francouzských letištích unikne i pistole, na amerických letištích jdou prohlídky často do opačných extrémů, za hranice lidské důstojnosti (Čtěte "Sundání kroužku z bradavky kleštěmi aneb 10 šokujících letištních kontrol").

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...