Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeňská Gasometer City

  14:33aktualizováno  14:33
Vídeň - Žádné jiné staveniště, snad s výjimkou celkové přestavby Berlína, nezpůsobilo takový mezinárodní rozruch jako projekt přestavby plynojemů ve vídeňské čtvrti Simmering.

Vzhledu této jihovýchodní části města jednoznačně dominují čtyři mamutí stavby, pocházející z průmyslové éry konce devatenáctého století. Jedná se o obrovské nádrže, ve kterých se do roku 1985 vyráběl plyn pro rakouskou metropoli. Tyto čtyři kolosy, dosahující výše 75 metrů, patří k nejvýznamnějším průmyslovým památkám města Vídně a zdobí ji již přes sto let hlavní město.

Nyní se tyto velkostavby dočkaly radikálních změn. Poté, co po čtyři desetiletí zůstával tento gigantický komplex nevyužíván, bylo z iniciativy vídeňské radnice rozhodnuto o jeho znovuoživení. Čtyři světově proslulí architekti vypracovali návrh přebudování těchto nádrží na nejmodernější bytové, společenské a nákupní středisko Rakouska. Projekt s názvem Gasometer-City má také velký podíl na tom, že se Vídeň opět stává významným centrem moderní architektury.

New York Times píše o tomto vídeňském architektonickém komplexu, jehož výstavba si vyžádala téměř 6,25 miliard korun, jako o největším a nejdražším ukázkovém projektu v Evropě.

Stavba vídeňských plynojemů byla započata v roce 1896 a jednalo se o největší plynojemy na evropském kontinentě. Od roku 1981 spadá tato stavba pod památkovou ochranu. Až v letech 1985 a 1986, poté, co se na trhu stále více prosazoval mnohem levnější zemní plyn, se plynojemy dočkaly svého zaslouženého odpočinku.

V roce 1995 se město Vídeň rozhodlo vypsat architektonickou soutěž. Cílem přestavby bylo spojit bydlení, zaměstnání a volný čas do jedné budovy. Projektu se zhostili prominentní architekti Jean Nouvel, Wilhelm Holzbauer, Manfred Wehdorn a dvojice architektů Coop Himmelb(l)au. Každý z nich přebudoval jeden cylindr plynojemu podle svého vlastního návrhu a ve svém typickém stylu. Každá věž má tím pádem svou vlastní charakteristiku.

Přestavbou čtyř plynojemů bylo z průmyslové památky vytvořeno malé město ve městě určené především mladým lidem. Ti naleznou v novém komplexu kavárny a restaurace, obchody a multikino s dvanácti sály. Celá tato komerční oblast se nazývá G-town.

Takzvané Gasometer City najdou návštěvníci rakouské metropole v čtvrti Simmering. Jeho jádrem jsou čtyři bývalé plynojemy, které zásobovaly celou Vídeň. Gigantické stavby sloužily Vídeňákům až do poloviny osmdesátých let. Před šesti lety se věží ujali čtyři přední světoví architekti a vytvořili další z dominant města na Dunaji a svébytné moderní městečko.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz