Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeň dýchá vánocemi a nákupy

aktualizováno 
- Tradiční vánoční trhy patří nedílně k rakouskému hlavnímu městu a představují jednu z neoddělitelných součástí jejího koloritu. Vedle hlavního "ježíškovského trhu" (Christkindlmarkt) před vídeňskou radnicí provozuje své stánky také dalších jedenáct vánočních tržišť v jednotlivých vídeňských čtvrtích; k tomu je však ještě třeba připočítat na sedmdesát pěších obchodních zón a center, které se vánočně vyzdobily a mnohdy i rozšířily pracovní dobu dlouho do večera.
Ústřední vánoční trh na radničním náměstí má letos 140 stánků, otevřených denně až do 21 hodin. O pohádkovou atmosféru se starají žárovičky na stáncích, na 28 metrů vysokém vánočním smrku, na radnici i na některých stromech v okolním parku a měnící se obrázky promítané na chodník. Vedle tradičního svařeného vína a "jagatee" (myslivecký čaj - obdoba grogu) je největší zájem o langoše, párky a, jak někteří stánkaři neopomíjejí na svých reklamách zdůraznit, "echt böhmische Kartoffelnpuffer", čili pravé české bramboráky. Vánoční ovzduší doplňují stánky s vánočními ozdobami, drobnými dárky, perníčky, cukrovinkami a hračkami.
Protože děti jak známo postávání rodičů s přáteli venku u "svařáku" za chvíli nudí, připravila pro ně radnice jako každoročně "vánoční dílny". Pod vedením odborníků mohou pro své blízké vyrobit dárek z papíru, z cihlářské hlíny, upéci cukroví či vyrobit vánoční svíčku, to vše za základní poplatek kolem 100 šilinků za materiál. V jednotlivých "dílnách" je stále plno a rodičům vesměs nedá žádnou práci sem své ratolesti "odložit".
Z ostatních vídeňských trhů jsou některé specializované. Například na rázovitém náměstí Freyung v centru města je Starovídeňský a snaží se nabízeným sortimentem i oblečením trhovců připomínat historické tradice, na Karlsplatzu je "umělecký", kde prodávají své výrobky a drobné předměty řemeslní umělci od hrnčířů po malíře. Před císařským zámkem Schönbrunn je "kulturní" trh. Mezi 55 stánky, slavnostně osvětlenou fasádou zámku a osmnáct metrů vysokým vánočním smrkem se pořádají veřejné adventní koncerty.
Letos má předvánoční Vídeň navštívit opět o něco více návštěvníků z jiných koutů Rakouska i z ciziny, než tomu bylo loni. Rakouské hlavní město tentokrát na předvánoční nákupy očekává na tři milióny návštěvníků; od roku 1985, kdy komora akci "adventní Vídeň" organizuje, stoupl v daném období počet noclehů ve vídeňských hotelích z půl miliónů na celý jeden milión.
Komora zajišťuje spolu s městem vánoční osvětlení a výzdobu na 27 pěších obchodních ulicích, v nichž a ve velkých obchodních domech se pohybuje sto Santa Klausů v červených pláštích a s bílými vousy, rozdávajících dětem bonbóny, drobné dárky, rodičům čaj a koblihy, a lákajících k nákupům. V některých střediscích se sdružení obchodníků snaží přivábit kupující poskytováním bezplatných míst v blízkých podzemních parkovištích, kde se jindy musí platit.
A kdo chce adventní čas prožít ještě starosvětštěji, může navštívit trhy v rázovitých obcích kolem Vídně, jako je Purkersdorf, Mödling nebo Klosterneuburg, které si zachovaly maloměstský ráz a dokáží využít i krásné přírody na úpatí Vídeňského lesa.
Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz