Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VÍDEŇ

aktualizováno 
- Císařská nádhera. Plesy. Káva. Sachr. Secese. Valčík. Elegance a romantika. Pohoda. Hudba. Hodně hudby. Umění. Barokní lesk. Více než 100 muzeí. Avantgardní moderní architektura. Kulinářská rozmanitost. Starožitnosti. Bleší trh. Dorotheum. Parky a zahrady. Dunaj. Prátr. Šedivé dělnické čtvrti. I obyčejný, nesnadný všední život.

 

To je Vídeň. Málokteré, a možná žádné, hlavní město světa není Čechům, Moravanům a Slezanům tak blízké. A nejenom tím, že v místním telefonním seznamu se to jenom hemží jmény, jež mají zjevně český původ. S hlavním městem Rakouska nás pojí společné dějiny, které nelze ani smazat, ani na ně zapomenout. Vídeň nám je tedy blízká. Kdy ovšem do ní zavítat? Každá doba má své výhody a nevýhody.

 V LÉTĚ:
V létě nečeká našince ve Vídni nic překvapivého. Červen, červenec a srpen jsou nejteplejší, ale současně i nejdeštivější měsíce roku. V této době ustává umělecký život a mnoho místních odjíždí na prázdniny, takže by se mohlo zdát, že právě to je ideální doba pro návštěvu. Jenže... Jako všude ve významných turistických centrech, tak i zde, trpí některé nejzajímavější památky (především o víkendech) přelidněností a to pak na klidnou prohlídku nezbývá příliš času a většinou ani chuť a nálada. Přestože bohatý kulturní život je omezen, Vídeň i v letě nabízí zejména hudební festivaly. Zcela neobvyklým zážitkem může být pro nás lenošení u Dunaje, kde se k překvapení mnoha cizinců dá normálně koupat a slunit.

NA PODZIM:
To jako by do města kouzelník vdechl nový život. V září sice obvykle už nebývá tak teplo a poměrně dost i prší, ale opět se otevírají divadla, opět se hraje ve slavné opeře, opět se objevují nové nabídky v obchodech. Doba vhodná především pro kratší výlety do Vídně - u památek už není takový nával a trochu chladnější dny jsou příjemné pro procházky městem. Po celý listopad téměř na každém kroku provází postava Mikuláše a jeho zlomyslného společníka Krampuse tento chlupatý ďáblík je všude. A po prvním prosincovém týdnu se město oblékne do vánočních šatů.

 V ZIMĚ:
Zajímavostí se stávají vánoční trhy. Na mnoha místech se pečou kaštany a vaří víno. Turistů už je daleko méně a je to ideální doba pro podrobnější a klidnější prohlídku památek či muzeí, protože v rakouské metropoli se teploty pohybují často kolem nuly i pod ní (nejstudenější měsíc je leden). Nový rok je počátkem karnevalové a plesové sezony. Plesy jsou zvlášť proslavené. Vrcholem bývá v únoru známý Ples v Opeře.

 NA JAŘE:
Tak jako jinde ve střední Evropě, i zde je jaro nejkrásnějším obdobím roku. V květnu už kvetou četné zahrady a město se začne prohýbat pod lavinami turistů. Od poloviny května do poloviny června nastupuje Wiener Festwochen, vídeňský festival, a to jsou v plné permanenci (jako nikdy jindy v roce) opery, divadla a jedno umělecké vystoupení střídá druhé. Pro milovníky a znalce podobného druhu umění nejpříhodnější doba k návštěvě.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Najdete na iDNES.cz