Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Victoria Falls a příprava na raft

  13:23aktualizováno  13:23
Ráno jsme vstali časně a netrpělivě jsme se vydali na místo srazu v hotelu Kingdom. Městečko Victoria Falls na hranici Zambie a Zimbabwe bylo ještě ztichlé. Sešlo se nás asi třicet. Konečně dorazili i instruktoři, se kterými jsme měli strávit celý den při raftování na Zambezi – podle mnohých nejlepším raftingu na světě. Do Victoria Falls jsme přiletěli leteckou linkou z jihoafrického Johannesburgu. Lze se sem dostat ale i jinými způsoby.

Například vlakem či autem, ale ne vždy musí vše fungovat tak, jak má. Právě nyní sice benzín k sehnání je, ale už za týden se mohou u čerpadel začít vytvářet dlouhé kolony vozidel, jejichž majitelé čekají na cisternu s benzínem třeba i několik dní.

Za dva dny, které jsme ve Victoria Falls strávili, jsme si samozřejmě stačili prohlédnout úchvatné vodopády i městečko (ve kterém toho ostatně k vidění moc není) a podívat se i na zvířata v blízké přírodě. Sloni a buvoli se ale běžně procházejí i po ulici ve městě. Zážitkem je také pozorování odvážlivců, skákajících bungee-jumping ze sto deset metrů vysokého hraničního mostu nad soutěskou řeky Zambezi. O adrenalinové zábavy není ve Victoria Falls nouze. Můžete se i proletět nad vodopády balonem nebo letadlem. My jsme si ale vybrali tolik vychvalovaný rafting.

Za skvělými peřejemi se sem sjíždějí milovníci tohoto sportu z celého světa a pravidelně se zde konají i raftařské soutěže. Běžní turisté se mohou na peřeje vydat se zkušenými vodáky z některé z místních firem, které sjezdy na raftech organizují.

Čeká nás více než dvacet peřejí, z nichž většina z nich je ohodnocena stupněm 4 -5,5 na stupnici od jedné do šesti. Jedna z peřejí, nazývaná „Commercial Suicide“ (Obchodní sebevražda), která patří na stupeň nejvyšší, se však poté, co zde během jednoho roku došlo ke dvěma tragickým nehodám, přestala sjíždět a rafty se kolem ní přenášejí. Rafting na Zambezi je přitom nejen jedinečný mohutností peřejí, ale přes uvedené nehody i poměrně bezpečný, protože řeka je hluboká (místy až 80 metrů!), a uprostřed řeky se prakticky nenacházejí nebezpečné ostré skály.

Po příchodu instruktorů, předložení dokladů o zaplacení, podepsání nezbytného prohlášení o tom, že jednáme na vlastní zodpovědnost, a krátké teoretické průpravě následovala krátká instruktáž o rizicích a možných nebezpečích. Alespoň průměrná fyzická kondice je podmínkou, strach z vody je naproti tomu nežádoucí – při nedobrovolném opuštění raftu v peřejích může návrat na hladinu chvíli trvat.

Na raft je nejlepší lehké oblečení (tričko, krátké kalhoty) a pevnější, ale prodyšná sportovní obuv (rozhodně šněrovací, o nazouvací můžete lehce přijít), protože za celý den prakticky neuschnete. U soutěsky nám instruktoři radí jak pádlovat, jak se chovat a tak. Ti fyzicky slabší nebo méně odvážní si mohou zvolit variantu, kdy budou jen sedět bez pádel a nechají se unášet proudem v raftu, který bude řídit kormidelník. Ti zdatnější budou pádlovat.

Rozdělujeme se zhruba na dvě stejně velké skupiny, my se připojujeme k těm, kteří berou do ruky pádla. Následuje další rozdělení do skupinek po sedmi osmi lidech, kteří budou tvořit posádky jednotlivých raftů.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz