Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina vleků se rozjede o víkendu

  14:17aktualizováno  25. ledna 11:59
Sněhová nadílka posledních dní lyžařům zatím moc nepomohla. Sníh totiž na většině míst padal na zelenou louku, takže sjezdovky potřebují i umělý sníh. Všechna větší střediska zasněžují a slibují, že vleky spustí nejpozději do soboty. Některé sjezdovky už jsou ale v provozu.

Zadov - Děti ze základní školy v Příbrami tráví tento týden na lyžařském výcviku na Zadově | foto: MF DNES

Hory v Česku

Nejdéle, již od úterý, sněží v Beskydech, kde připadlo až 30 cm sněhu.

V západních a severních pohraničních horách - v Krušných, Jizerských a v Krkonoších - začalo sněžit teprve v noci na středu, ale teploty kolem -5 °C přejí umělému zasněžování už od úterního rána. Přípravy běží na plné obrátky a mnohde se bude lyžovat už ve čtvrtek nebo v pátek.

Bude záležet i na počasí, k zasněžování budou ideální podmínky zřejmě v pátek, kdy se čeká mráz pod -10 °C a nízká vlhkost.

Kde se teď lyžuje a přípravy na lyžování

Ve Špindlerově Mlýně chtějí víkend zahájit s medvědínskou červenou, svatopetrskou modrou a malým hankem na černé.

Nejlepší podmínky jsou Na Černé hoře, kde je v provozu 8 sjezdovek. Vlekaři aké využijí zbylého podkladu z technického sněhu, a bez ohledu na přírodní sníh plánují připravit 40cm vrstvu pro sjezd dolů ke kabince i na Protěži.

V Peci se zatím nepřetržitě lyžuje v horních partiích Zahrádek.

Sezónu (opět) zahájí i všechna střediska Snowhill – Herlíkovice, Kamenec, Šachty i liberecký Ještěd.

V Jizerských horách je v provozu dětský vlek Malinovka v Bedřichově, další tratě zde, na Špičáku i Severáku se zasněžují. Na 20 cm technického sněhu se jezdí také v Rejdicích. V Desné - Černé Říčce, kde je 45 cm prašanu, se jezdí na třech sjezdovkách (Hlavní, Domky, Loučky). V Kořenově - Rejdicích jsou v provozu 2 sjezdovky (Panoráma, Morávka), jezdí se na 30 cm technického sněhu. 

Zasněžují i v Orlických horách – v pátek chtějí zprovoznit červenou sjezdovku a 4sedačku v Říčkách, od čtvrtka by se mělo jezdit na Turistické trati v Deštném.

V Jeseníkách se od čtvrtka jezdí v Branné, o víkendu se dá počítat s provozem i v dalších centrech.

V Beskydech se už na 30cm vrstvě lyžuje na Razule a Soláni, v Bílé dělají vše pro co nejbližší spuštění.

Na Šumavě se v pátek mají spustit vleky na Zadově, na Špičáku (Lubák, od neděle snad i lanovka) i v Kašperských horách. O víkendu se bude s jistotou lyžovat i na Lipně, kde do středečního rána přibylo asi 15 cm přírodního sněhu. Letos nově instalovaná zasněžovací technika při současných teplotách dokáže areál pokrýt dostatečnou vrstvou za necelý týden – do soboty "stihne“ sjezdovky Světlušky, Školní, Jezerní a dětský Foxpark.

V Krušných horách se rozjel ve středu první vlek na Božím Daru, od čtvrtka se lyžuje na Klínovci (Dámská) a v Teknici. Následovat bude zřejmě Bublava.

Černá hora

Zasněžování na Černé hoře

Běžkaři

Pro běžkaře vypadají slibně Krkonoše - na hřebenech leží okolo 35 cm zmrzlého sněhu, na který by mohlo připadnout až půl metru čerstvého. Navíc z Černé hory bude upraveno 55 km stop. Upravená je běžecká stopa v Jeseníkách ze Švýcárny na Ovčárnu, sjízdná by od soboty měla být i stopa na šumavském Kramolíně, pokud se stihnou odklidit spadlé stromy. Dobré podmínky se dají očekávat i na Zadově.

POZOR - v Libereckém kraji je kvůli rozsáhlým polomům z minulého týdne zákaz vstupu do lesů! Zákaz potrvá od čtvrtka 25.ledna ráno do půlnoci pátého února. Pro lyžaře tak zůstane uzavřená i Jizerská magistrála.

Zahraničí

Sněží také na Slovensku, na Lomnickém sedle dosáhla celková pokrývka dvou metrů, jinak se na sjezdovkách v tatranských střediscích pohybuje do 50 cm a v ostatních pohořích do 30 cm. Mnohde sezóna ještě ani nezačala, podobně jako u nás.

Do Alp vrazilo současné vydatné sněžení z jižních směrů, nejvíce se tedy nasytila jiho- a středoalpská střediska, zatímco nejsevernější údolí zůstala ve srážkovém stínu.

Ve Francii v posledních dnech připadlo 30–50 cm, podobně na většině území Švýcarska kromě severního podhůří Alp. Více než půlmetrové nadílky se dočkali na mnoha místech v italských Alpách, a především v Dolomitech. Vůbec nejvydatněji sněžilo v rakouských Korutanech, kde si přilepšili až o metr, naopak na severu Tyrolska a v Salcbursku zatím "získali“ jen do 20 cm.

Ve vyšších alpských polohách byla situace se sněhem již dříve stabilizovaná – otevřeny byly zhruba tři čtvrtiny sjezdovek, freeridové možnosti ovšem zůstávaly omezené. Déšť z minulého týdne decimoval některá nižší alpská centra s vrcholky do 2 000 m n. m., ale nynější ochlazení a sněhové přeháňky, předpovídané pro severní okraj Alp i na víkend, situaci vylepší.

Vzrůstá lavinové nebezpečí, na většině míst aktuálně platí třetí stupeň z pětistupňové škály.

Autor článku Radek Holub je dlouholetým redaktorem časopisu SNOW. Magazín se specializuje na zimnísporty - lyžování, snowboard...

Aktuálně sníh v Česku - sledujte ZDE.


RADEK HOLUB, magazín SNOW

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz