Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Většina vleků se rozjede o víkendu

  14:17aktualizováno  25. ledna 11:59
Sněhová nadílka posledních dní lyžařům zatím moc nepomohla. Sníh totiž na většině míst padal na zelenou louku, takže sjezdovky potřebují i umělý sníh. Všechna větší střediska zasněžují a slibují, že vleky spustí nejpozději do soboty. Některé sjezdovky už jsou ale v provozu.

Zadov - Děti ze základní školy v Příbrami tráví tento týden na lyžařském výcviku na Zadově | foto: MF DNES

Hory v Česku

Nejdéle, již od úterý, sněží v Beskydech, kde připadlo až 30 cm sněhu.

V západních a severních pohraničních horách - v Krušných, Jizerských a v Krkonoších - začalo sněžit teprve v noci na středu, ale teploty kolem -5 °C přejí umělému zasněžování už od úterního rána. Přípravy běží na plné obrátky a mnohde se bude lyžovat už ve čtvrtek nebo v pátek.

Bude záležet i na počasí, k zasněžování budou ideální podmínky zřejmě v pátek, kdy se čeká mráz pod -10 °C a nízká vlhkost.

Kde se teď lyžuje a přípravy na lyžování

Ve Špindlerově Mlýně chtějí víkend zahájit s medvědínskou červenou, svatopetrskou modrou a malým hankem na černé.

Nejlepší podmínky jsou Na Černé hoře, kde je v provozu 8 sjezdovek. Vlekaři aké využijí zbylého podkladu z technického sněhu, a bez ohledu na přírodní sníh plánují připravit 40cm vrstvu pro sjezd dolů ke kabince i na Protěži.

V Peci se zatím nepřetržitě lyžuje v horních partiích Zahrádek.

Sezónu (opět) zahájí i všechna střediska Snowhill – Herlíkovice, Kamenec, Šachty i liberecký Ještěd.

V Jizerských horách je v provozu dětský vlek Malinovka v Bedřichově, další tratě zde, na Špičáku i Severáku se zasněžují. Na 20 cm technického sněhu se jezdí také v Rejdicích. V Desné - Černé Říčce, kde je 45 cm prašanu, se jezdí na třech sjezdovkách (Hlavní, Domky, Loučky). V Kořenově - Rejdicích jsou v provozu 2 sjezdovky (Panoráma, Morávka), jezdí se na 30 cm technického sněhu. 

Zasněžují i v Orlických horách – v pátek chtějí zprovoznit červenou sjezdovku a 4sedačku v Říčkách, od čtvrtka by se mělo jezdit na Turistické trati v Deštném.

V Jeseníkách se od čtvrtka jezdí v Branné, o víkendu se dá počítat s provozem i v dalších centrech.

V Beskydech se už na 30cm vrstvě lyžuje na Razule a Soláni, v Bílé dělají vše pro co nejbližší spuštění.

Na Šumavě se v pátek mají spustit vleky na Zadově, na Špičáku (Lubák, od neděle snad i lanovka) i v Kašperských horách. O víkendu se bude s jistotou lyžovat i na Lipně, kde do středečního rána přibylo asi 15 cm přírodního sněhu. Letos nově instalovaná zasněžovací technika při současných teplotách dokáže areál pokrýt dostatečnou vrstvou za necelý týden – do soboty "stihne“ sjezdovky Světlušky, Školní, Jezerní a dětský Foxpark.

V Krušných horách se rozjel ve středu první vlek na Božím Daru, od čtvrtka se lyžuje na Klínovci (Dámská) a v Teknici. Následovat bude zřejmě Bublava.

Černá hora

Zasněžování na Černé hoře

Běžkaři

Pro běžkaře vypadají slibně Krkonoše - na hřebenech leží okolo 35 cm zmrzlého sněhu, na který by mohlo připadnout až půl metru čerstvého. Navíc z Černé hory bude upraveno 55 km stop. Upravená je běžecká stopa v Jeseníkách ze Švýcárny na Ovčárnu, sjízdná by od soboty měla být i stopa na šumavském Kramolíně, pokud se stihnou odklidit spadlé stromy. Dobré podmínky se dají očekávat i na Zadově.

POZOR - v Libereckém kraji je kvůli rozsáhlým polomům z minulého týdne zákaz vstupu do lesů! Zákaz potrvá od čtvrtka 25.ledna ráno do půlnoci pátého února. Pro lyžaře tak zůstane uzavřená i Jizerská magistrála.

Zahraničí

Sněží také na Slovensku, na Lomnickém sedle dosáhla celková pokrývka dvou metrů, jinak se na sjezdovkách v tatranských střediscích pohybuje do 50 cm a v ostatních pohořích do 30 cm. Mnohde sezóna ještě ani nezačala, podobně jako u nás.

Do Alp vrazilo současné vydatné sněžení z jižních směrů, nejvíce se tedy nasytila jiho- a středoalpská střediska, zatímco nejsevernější údolí zůstala ve srážkovém stínu.

Ve Francii v posledních dnech připadlo 30–50 cm, podobně na většině území Švýcarska kromě severního podhůří Alp. Více než půlmetrové nadílky se dočkali na mnoha místech v italských Alpách, a především v Dolomitech. Vůbec nejvydatněji sněžilo v rakouských Korutanech, kde si přilepšili až o metr, naopak na severu Tyrolska a v Salcbursku zatím "získali“ jen do 20 cm.

Ve vyšších alpských polohách byla situace se sněhem již dříve stabilizovaná – otevřeny byly zhruba tři čtvrtiny sjezdovek, freeridové možnosti ovšem zůstávaly omezené. Déšť z minulého týdne decimoval některá nižší alpská centra s vrcholky do 2 000 m n. m., ale nynější ochlazení a sněhové přeháňky, předpovídané pro severní okraj Alp i na víkend, situaci vylepší.

Vzrůstá lavinové nebezpečí, na většině míst aktuálně platí třetí stupeň z pětistupňové škály.

Autor článku Radek Holub je dlouholetým redaktorem časopisu SNOW. Magazín se specializuje na zimnísporty - lyžování, snowboard...

Aktuálně sníh v Česku - sledujte ZDE.


RADEK HOLUB, magazín SNOW

Autor:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Skialpový závod jako recept, jak vidět nejhezčí místa švýcarských Alp

Na trati závodu

Láká vás skialpový výlet mezi nejvyšší alpské vrcholky? Pohled na Matterhorn, Dent Blanche i Weisshorn? Pro lyžaře s...

Zimní inspekce: Prověřili jsme lyžování na Kohútce v Beskydech

Otestovali jsme lyžařské středisko Kohútka v Beskydech.

Kdysi tu trénovala naše bronzová medailistka z olympiády v Sarajevu Olga Charvátová, dnes si středisko vychvalují i...

Dřevěné lyže jsou nestárnoucí hit, říká cestovatelka. Skládá o nich básně

Mandulová s kamarády pravidelně vyráží na historických lyžích na přechod...

Stopem projela americký západ, Rusko, Tibet i Indii. Zlezla velikány v Andách, Karakoramu i Ťan Šanu. A před několika...Najdete na iDNES.cz