Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Větrníkem za rozkvetlou stepí a poklady lidové architektury

  1:00aktualizováno  1:00
Zvlněná kulturní krajina, kde se široké lány polí střídají s linkami větrolamů a řídkými remízky i ostrůvky lesa. Takový je jihozápadní cíp Litenčické pahorkatiny, vymezený městy Rousínov, Vyškov a Bučovice. Na první pohled trošku jednotvárný. Přesto uvnitř tají klenoty, které stojí za bližší přiblížení.

Litenčická pahorkatina z Větrníků. | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz


KLIKNĚTE NA MAPKU

Ačkoli tudy prochází červeně značená turistická cesta, některé ze zajímavostí leží mimo její trasu. A právě i za účelem nasměrovat návštěvníky do takřka neprobádaných míst zde vznikl dobrovolný svazek obcí "Větrník".

Vyškovský jazykový ostrov

Putování zahájíme v Rostěnicích, jedné z nejstarších obcí Vyškovska. Pravděpodobně existovala již v půli dvanáctého století. O dvě století později ji (s přilehlým okolím) osídlili bavorští kolonisté. Německá enkláva, často označovaná pojmem Vyškovský jazykový ostrov, tu existovala až do konce druhé světové války.

Větrníkem za rozkvetlou stepí
Stavení na rostěnické návsi

Zdejší izolovaná komunita se značně odlišovala i od ostatních německých obyvatel bývalého Československa: udržela si středobavorské nářečí, důsledně zachovávala tradiční zvyky, včetně užívání kroje. Tudíž mohla působit dojmem jakéhosi živého skanzenu. Přesto však zřejmě docházelo i k prolínání českého a německého živlu, jelikož některá příjmení zdejších rodin znějí česky.

Henleinovci tu pohořeli

Možná právě díky zaměření na konzervativní hodnoty, spojené s katolicismem, zde příliš neuspěli přívrženci Konráda  Henleina: v parlamentních volbách r. 1935 obdrželi od rostěnických voličů méně než třetinu hlasů, při komunálkách o pět let později henleinovci zcela propadli.

V rostěnickém Obecním domě lze po předchozím ohlášení shlédnout malou etnografickou expozici, věnovanou právě německé komunitě: skládá se z ukázek krojů, dobových fotografií, vybavení domácností...

Po válce území enklávy osídlili většinou obyvatelé okolních vesnic (často ti, kterým byly následky bojových operací zcela zničeny jejich nemovitosti), tudíž tady nedošlo k úpadku, jako v pohraničních oblastech.

Unikátní lidová architektura

Ovšem nejnápadnějšími a nejkrásnějšími hmotnými doklady přítomnosti bavorských kolonistů jsou tzv. žudrové domy. V rámci Česka představují opravdovou raritu. Charakteristický znak u nich tvoří právě zmíněné žudro – přístavek nad vchodem do objektu, se vstupem ve tvaru oblouku. Tady se v chladivém stínu posedávalo, klábosilo, případně se odbývaly jednoduché práce. Horní prostory žudra sloužily ke skladování obilí.

Na rostěnické návsi okamžitě upoutají pozornost dvě sousedící usedlosti. Letopočet ve štítu žudra jedné z nich ukazuje, že byla zbudována přesně v polovině 17. století. Obě jsou pečlivě udržované ve stavu, který se maximálně přibližuje autentické podobě: s prostou vápennou omítkou, drobnými dřevěnými okénky a masivním trámovím v žudru, obklopeným hnízdy vlaštovek. Podobně asi kdysi vypadala většina místních stavení, u kterých lze dobře vysledovat fragmenty původních prvků, narušených pozdějšími úpravami.

Za dalšími vynikajícími ukázkami žudrových stavení je třeba se přemístit o tři kilometry dále – do Lysovic. Uvnitř některých lysovických žuder se zachovala originální výtvarná výzdoba: vějířovité reliéfy na stěnách, zhotovené technikou tzv. prstové kresby do vlhké omítky.

Větrníkem za rozkvetlou stepí
Ukázka prstové kresby uvnitř žudra

Nejzajímavější zdejší usedlost se ale skrývá za lešením: právě totiž prochází rekonstrukcí – místo pálené krytiny se na její krov navracejí rákosové došky a po obvodových stěnách se vinou ozdobné vlnky reliéfů, vytvořených prsty lidské ruky. Rostěnice, Zvonovice i Lysovice byly prohlášeny památkovou zónou.

Zapomenutá technická památka

Nalézá se na jihozápadním okraji obce. Ač působí poněkud nezařaditelně, jedná se o pozůstatky zásobníků na krmnou řepu, případně odřezky cukrovky. Pochází z třicátých let minulého století. Původně vrcholy prstenců betonových válců zakrývaly dřevěné vížky s drticím zařízením. Udusaná směs se poté vybírala otvory u paty. Momentálně jsou zcela bez využití a ve spojení s venkovským okolím vytvářejí silně avantgardní zátiší.

Větrníkem za rozkvetlou stepí

Rozkvetlá step

V Lysovicích je záhodno spojit další kroky s červenou značkou směrem k Bučovicím. Nejprve stoupá po okrajích polí, poté zcela nečekaně zabočí do lesa. Jakmile dosáhneme vrcholu, otevře se panoramatický výhled do okolní krajiny: dobře patrný je hřeben Ždánického lesa i Chřibů, z východu se černají nejvyšší partie Litenčické pahorkatiny, na severní straně se rýsuje Drahanská vrchovina i matné kontury Nízkého Jeseníku.

To nejzajímavější nám ovšem leží doslova u špiček bot. Národní přírodní rezervace Větrníky, od níž odvozuje svazek obcí Větrník své jméno. Rozlehlá členitá step s řadou strží představuje jednu z nejzajímavějších lokalit tohoto typu na jižní Moravě. Mezi stébly trav otáčejí  ke slunci své žluté květy tisíce hlaváčků jarních, občas z podrostu zazáří i temně fialový kosatec. Nepůvodní akáty byly odstraněny, bohužel holé plochy místy zarůstají šípkovými keři.

Větrníkem za rozkvetlou stepí
Pohled na rezervaci Větrníky

Perla jihomoravské renesance

Z Větrníků následuje příjemné klesání, takřka až na bučovické náměstí, kterému dominuje výrazná budova zámku. Za strohým zevnějškem se skrývá rozverné arkádové nádvoří a působivý francouzský park. A nad křehkou krásou štukové výzdoby Císařského sálu se každému z návštěvníků rozhodně údivem zatají dech.

Větrníkem za rozkvetlou stepí
Zámek v Bučovicích

Přibližná délka popisované trasy činí 14 km, většinou je vedena po polních cestách a silnicích, tudíž (až na kratičký úsek v lese u NPR Větrníky) bez problému sjízdná na horských i trekových kolech.

Kromě Rostěnic – Zvonovic a Lysovic, součást německé enklávy tvořily také obce Kučerov, Hlubočany s osadou Terešov, Komořany a Čechyně

Svazek obcí "Větrník" zahrnuje Rostěnice – Zvonovice, Bohdalice – Pavlovice, Dražovice, Kučerov, Lysovice, Hlubočany a Tučapy

Další zajímavosti sdružení obcí Větrník: rozhledna na Holém kopci mezi Bohdalicemi a Manerovem, přírodní rezervace Ve Žlebcách (vých. Od Pavlovic) s vzácnou lesní květenou.

V současné době probíhá v obcích "Větrníku" instalace turistických informačních panelů.

V příspěvku užito materiálů z publikace Rostěnice – Zvonovice, vydané obcí Rostěnice – Zvonovice r. 2004


Jak se tam dostat

Bučovice mají o víkendu dobré autobusové s Brnem a Uherským Hradištěm, zároveň leží na železniční trati Brno – Veselí nad Moravou. U rozcestí Rostěnice – Luleč staví několik málo autobusových spojů ve směru od Vyškova, kombinací autobusových linek je možné se do stejných míst vypravit z Brna, jako alternativní východiska lze zvolit Vyškov či Rousínov.

Internet
www.vetrnik-obce.cz
www.bucovice-zamek.cz
www.davar.cz/badatelna/xref/ost_lysovice.htm

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Najdete na iDNES.cz