Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice pionýrů láká svými exponáty

  10:56aktualizováno  10:56
Kam oko dohlédne všude kukuřice..., pak pšenice a zase kukuřice. Lány táhnoucí se desítky a nakonec i stovky kilometrů. Čas od času farma a dobytek. Málokdo řekne o Nebrasce více. Jeden s nejvzorovějších států amerického středozápadu - obilnice Spojených států, kterému se turisté raději vyhýbají. Nu ovšem, žádné hory, kaňony a vodopády tu zde nečekají. Na první pohled nuda. Ale vždyť osidlovaní západu, bleskový přesun statisíců lidí - právem srovnávaný s evropským stěhováním národů, odstartoval právě v Nebrasce...

Nu a zde, v samém srdci státu s příznačnou přezdívkou "Země kukuřičných slupek", se v bezvýznamné vesničce Minden narodil v roce 1903 Harold Warp. Že jej neznáte? Ale jak pak by ne... A co Kovral? Levné koberce z umělohmotných textilí, které v padesátých letech zaplavili svět a později dorazili i do českých domácností. Kovral - anglicky Coverall, pokryje všechno. Harold Warp Coverall vymyslel a vydělal miliony. A za ty miliony koupil školu v rodné vísce a pak starý kostel, nádraží, pevnost, zemský úřad a pak postavil v Mindenu muzeum, Pioneer Village - Vesnici pionýrů. Muzeum, které by mu mohla závidět všechna města Ameriky.

Řeklo by se další zbytečné muzeum v zemi s kritickou absencí historických událostí. Ale není to pravda. Harold Warp nashromáždil v Mindenu přes 50 tisíc exponátů a vystavil je v osmadvaceti obřích hangárech. Sbírku 350 historických veteránů, přehledně vyrovnaných podle značek a roku výroby, mu závidějí i v kolébce automobilového průmyslu Detroitu. Mezi klenoty kolekce patří párou hnaný vůz z roku 1897 a nablýskaný Cadillac (1901) s Fordem (1903) - oba zkonstruované osobně legendárním Henry Fordem.

Kruhové náměstíčko uvnitř vesničky lemují budovy. Člověk jen žasně. Tak takhle vypadal koloniál před sto padesáti lety. A tohle musela být ordinace lékaře a zároveň i zubaře - soudě podle sady kleštiček a změti převodů a ozubených koleček vzdáleně připomínajících zubní vrtačku. O kousek dál stojí opravdové nádraží. Místnost přednosty, stařičký telegraf, autentické záznamy o projíždějících vlacích. Venku pár metrů kolejí a na nich lokomotiva s vagóny, které pamatují statisícová stáda bizonů prohánějící se prériemi amerického západu.

Těžký život nebrasských pionýrů dokumentuje Soda House - dům z drnů, jimiž osadníci nahrazovali nedostatek dřeva. Kovárna, škola, salon a nakonec i stanice Ponny Expresu neboli poštovní služby, která se jako první postarala o pravidelné spojení mezi východním a západním pobřežím. Během jediného roku sice kvůli nástupu telegrafu zanikla, jenže dík drsné a mýty opředené službě poštovních jezdců je dodnes vzpomínána coby pilíř pronikání do pustin Divokého západu. V řádách pošťáků sloužil mimochodem i William Frederick Cody, čtenářům důvěrně známý pod přezdívkou Buffalo Bill.

K počátku dvacátého století nepatří jen auta, ale i nástup vzdušných dobyvatelů. Jejich první krůčky připomíná dvacítka létajících strojů včetně dokonalé repliky dvojplošníku bratří Wrightových, s nímž poprvé vzlétli v roce 1903 v Kitty Hawk v Severní Karolíně.

Zajímává vás jak si vedli farmáři? Stovka unikátních traktorů-veteránů důkladně zobrazuje vývoj polních prací. Za nimi mlátičky, kombajny, pluhy, secí stroje, stáje, vepřín - zkrátka všechno...

Vůbec největší atrakcí rodiny Warpů je třípatrová budova narvaná snad všemi myslitelnými předměty - pochopitelně historické hodnoty. Váhy, kalkulačky, rádia, telefony, televize, kamery, fotoaparáty, fajfky. Oči jen přecházejí. Poutavá je sekce klimatizací a ledniček a také pračky zaujmou. Zejména neuvěřitelně zpřevodovaná monstra dřeva a kovu soupeřící o titul první automatické pračky světa. Nejlépe vypadá ta s názvem Laundry Queen - prací královna, nebo raději královna pračka?

V nejvyšším patře potom čeká lahůdka. Sekce kuchyní, obývacích pokojů a ložnicí. Expozice začíná v roce 1730 precizní sondou, jak vypadal vnitřek domu průměrné americké rodiny. Další z buňek ukrojí na časové přímce dalších 30 let. A tak dále až do současnosti. Je to k nevíře, ale žádný kombajn či letadlo nedokáží říci o civilizačním pokroku více jako pohled na lidskou domácnost.

Za dvě hodiny toho člověk nasaje o americké moderní civilizaci více, než po několikadenním průzkumu nóbl muzeí v New Yorku či Washingtonu DC. Vesnice pionýrů je určitě chloubou Nebrasky a neměla by chybět v itineráři žádného projíždějícího cestovatele.

Další informace, rady na cestu či reportáže z amerického kontinentu si můžete přečíst na autorových soukromých stránkách.

První automatická pračka na světě.

Pioneer Village v Mindenu.

Kostel, jenž Harold Warp koupil a tím jej zachránil před zubem času.

Stáje obchodníka s koňmi.

Chlouba Harolda Warpa - 350 dokonale udržovaných veteránů.

Kasa z doby amerických pionýrů.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz