Víno - (c) profimedia.cz/corbis

Víno - (c) profimedia.cz/corbis - Víno - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vergilius a víno, káva a kafenion

Víno se pěstuje v Řecku více než 3000 let a je tady tím nejběžnějším nápojem. Vergilius kdysi napsal: "Bylo by lehčí spočítat všechna zrnka písku než všechno to rozličné množství řeckých vín." A to platí i dodnes.

Mezi nejznámější vinařské oblasti v Řecku patří Atika, která je střediskem výroby typického řeckého vína retsiny. Retsina je speciální řecké víno s příchutí pryskyřice, které však nemusí každému zachutnat. Pryskyřice se do vína přidávala už v dávných dobách kvůli konzervaci, o čemž svědčí její stopy v pradávných amforách.

Jiná pověst tvrdí, že smůlu (pryskyřici) přidávali Řekové do sudů v době turecké okupace, aby Turkům zkazili radost z vína. Pak si však sami na zvláštní chuť zvykli a vyrábějí retsinu pro potěchu svou i zahraničních hostů dále podle původního receptu.

Další významnou vinařskou oblastí je střední Řecko, proslulé suchými bílými víny. V Makedonii, na severu Řecka, se vyrábí suché červené víno (oblast Naussa), pod Olympem se pak lisuje silné červené víno. Na Krétě jsou vína silná, červená a suchá, Rhodos produkuje suchá vína bílá, na Santorini se dělají vína z hroznů sušených na slunci. Jsou těžká, sladká, s vysokým obsahem alkoholu.

Nejběžnějším aperitivem je anýzovka ouzo, která se podává čistá nebo s ledovou vodou - v tom případě dostává mléčné zabarvení. K ouzu se podávají předkrmy mezes. Mimochodem ouzo je zaručeným prostředkem na žaludeční potíže.

Pálenka léčí

Raki (nazývaná také tsikudiá) je pálenka ze slupek vinných hroznů a je poměrně silná. Téměř každá domácnost na venkově si pálí svoji raki a každý host je jí uvítán. Pije se z malých skleniček, automaticky se k ní servíruje i sklenice vody. Pálení raki je pro každou rodinu svátkem, na který se zvou příbuzní a přátelé a odehrává se po celé zemi na přelomu října a listopadu.

Řekové, zvláště pak Kréťané, raki považují za všelék. Zvláštním silným druhem raki, který se pálí zejména v oblastech kolem krétského města Réthymnonu a je z moruší, je murnorakí. Raki dostanete ve venkovských tavernách, v barech mezinárodních hotelů k dostání není.

Brandy (konyák) se pije méně než ouzo nebo raki a je doménou zejména turistů. Nejoblíbenější značkou brandy je Metaxa.

Co se týče piva, pak je všude k dostání místní Mythos, který se pít dá, zvláště je-li servírován v namrazeném půllitru (v řeckémvedru bohulibý zvyk zejména na ostrovech), všude jsou také piva holandská či německá. Řekové sami však pivo příliš nepijí a naše horentní spotřeba je uvádí v úžas.

Nejběžnějším přípitkem, sedíteli ve dvou, je "jasu!", což znamená víceméně "ahoj". Je-li stolovníků více, říká se "jasas!", to je zároveň i nejběžnější řecký pozdrav. Naše "na zdraví" se v Řecku řekne: "jamas!" Voda z kohoutku je v Řecku sice pitná, ale bývá mnohem tvrdší, než je u nás zvykem, a tak je lepší si kupovat vodu balenou.

Kávou den začíná i končí

Káva je základním nealkoholickýmnápojem Řeků. Místo snídaně pijí kávu, místo svačiny pijí kávu, kávou den začínají, káva je dnem provází a kávou den také končí.

Zvláštním řeckým fenoménem je "kafenion". V turistických letoviscích u pláží je neuvidíte, ale stačí jen vyjet kousek do vnitrozemí a určitě je zaznamenáte. Malé kavárničky, řecky kafeniony, před nimiž stojí pár stolků s typickými řeckými vyplétanými židličkami.

Posezení v kafenionu patří neoddělitelně k běžnému životu řeckého muže. V každé vesničce musí být kafeniony alespoň dva, protože v jedné sedají příznivci levicových a v druhé příznivci pravicových stran. Každý muž chodí jen do své kavárny, není myslitelné, aby si sedl do vedlejší. Zajímavé je, že oba kafeniony bývají blízko sebe, aby si příznivci stran mohli bouřlivě vyměňovat politické názory.

Jak si objednat kávu

Káv je více druhů. Ta pravá se podává v malých šálcích a je zpravidla velice silná.
Pokud si budete chtít objednat podle své chuti, musíte znát alespoň několik termínů:

Kafé gliko - velmi sladká káva
kafé metrio - středně sladká káva
kafé sketo - káva bez cukru
kafé me gala - káva s mlékem (samozřejmě se dá kombinovat me gala, metrio či gliko).

V kafenionu si host nemusí nic objednat, může jen sedět a diskutovat nebo číst noviny. Všichni muži bez výjimky mají v rukou "kombolóion", (kuličky ze dřeva, jantaru, drahých kamenů nebo stříbra navlečené na řetízku, s kterými si nepřetržitě hrají a pouštějí je mezi prsty).

Často se zde uzavírají obchody jen podáním ruky a ústním slibem, což na řeckém venkově stále znamená více než notářský zápis. Ženám do kafenionu není vstup zakázán, jak se mnohdy traduje, jen prostě žádnou z nich ani nenapadne si tam sednout.

V létě bývá oblíbeným nápojem frapé (opět gliko, metrio, me gala), což je šlehané studené nescafé s ledem, tedy ledová káva. Mimochodem to, co je u nás známo pod názvem "turecká káva", je v Řecku samozřejmě "řecká káva".