Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky velkým lákadlem. V málo navštěvovaných horách je minimální osídlení a v noci opravdová tma.
Vyhlídka z Klenovského Veporu

Vyhlídka z Klenovského Veporu | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Veporské vrchy jsou součástí rozsáhlého horského systému Slovenského Rudohoří, v němž tvoří jeho nejzápadnější část. Jméno nesou podle nejvýraznějšího a nejvyššího vrcholu, který se jmenuje Klenovský Vepor
(1 337 m).

Přes rozvodní hřeben vede jediná silnice z Hriňové do Brezna, druhá se kroutí po jižních výběžcích do města Hnúšťa. Uvnitř hor chybí turistické chaty i známá rekreační střediska a žije tu minimum lidí. V soutěži o nejopuštěnější oblast Slovenska by Veporské vrchy jistě aspirovaly na přední umístění.

Utajené letecké neštěstí

Pomyslnou střechou Veporských vrchů, odkud se vody roztékají do tří směrů, je okolí obce Lom nad Rimavicou. Zdejší krajina o nadmořských výškách okolo 1 000 metrů tu však slovenské hory moc nepřipomíná, člověk má spíše dojem, že se ocitl někde na šumavských nebo krušnohorských náhorních pláních.

Pouze panorama protilehlých Nízkých Tater a vzdálených vysokotatranských štítů usvědčují z omylu. Terén jako stvořený pro cykloturistiku i svobodné toulání po loukách s výhledy na všechny strany!

Návrší Čierťaž (1 102 m) vzdálené dva kilometry jižně od Lomu je ideálním a jednoduše dosažitelným cílem pro důkladné nasátí krajinné a přírodní atmosféry této turismem nezasažené oblasti.

Veporské vrchy a Klenovský Vepor

Památník leteckého neštěstí pod vrchem Čierťaž

Plochý vrch zaslouží pozornost i z jiných důvodů. Na západním úbočí se nachází památník připomínající jednu z největších katastrof československého letectví. V červenci 1956 se tu v bouřce zřítilo vojenské letadlo D-47 s 21 důstojníky na palubě, které letělo z Prahy přes Pardubice do Prešova. Nikdo nepřežil.

Událost se podařilo komunistickému režimu důkladně utajit, takže ani lidé z okolí dlouhá desetiletí přesně nevěděli, co se stalo. Památník zde postavili až v roce 2011, pět let po odtajnění vyšetřovací zprávy. Kusy havarovaného a vybuchlého letadla lze nalézt v okolí i dnes.

Nejlepší tma na Slovensku

Poblíž památníku letecké havárie se v lese ukrývá další významná lokalita – pramen řeky Ipeľ. K hezky upravenému místu, opatřenému odpočinkovým altánem a informační tabulí, vede značená odbočka z turistické trasy.

Z hlediska praktické turistiky téměř neznámá řeka Ipeľ patří k nejzachovalejším přírodním řekám na Slovensku a tvoří na převážné délce svého 232 km dlouhého toku hranici s Maďarskem. Za Štúrovem se vlévá přímo do Dunaje.

Vzhledem k nízkým průtokům, které Ipeľ po většinu roku vykazuje, upoutá značná vydatnost jeho pramene.

K prameni Ipľu lze pohodlně dojít i z druhé strany po červené značce ze sedla Prašivá, kudy prochází silnice Hriňová – Hnúšťa a dosahuje zde nejvyššího bodu (bezmála 1 000 m). Minimální provoz aut zde připomíná dobu zhruba před 30 lety. V okolí této silnice je rozseto mnoho malebných osad, dnes využívaných především k chalupaření. K nejhezčím patří Mláky, Grapa nebo Polianky.

Polozapomenutý Areál sportů u osady Mláky je jedním z mála míst ve Veporských vrších, kde lze trávit pobytovou dovolenou. Kromě sportovců, kteří tu mají ve výšce 1 000 m nad mořem k dispozici například fotbalové hřiště, sem jezdí pravidelně také hvězdáři. Tma k pozorování oblohy je tu prý jedna z nejlepších na Slovensku.

Vzhůru na Klenovský Vepor

Největším turistickým lákadlem Veporských vrchů je pochopitelně Klenovský Vepor – nejvyšší kopec celé oblasti. Vytváří nepřehlédnutelný symbol v podobě jakési nesouměrně ukloněné stolové hory, která vábí zrak ze všech směrů. Při troše fantazie má připomínat ležícího vepře, z čehož je odvozen neobvyklý název Vepor.

Klenovský Vepor od Železné brány

Klenovský Vepor, představující zbytek sopečného lávového proudu, se klene daleko od dopravních komunikací a sídel, takže jednodenní zdolávání je vždy velmi dlouhé a časově náročné.

Nejkratší výstup nabízí lesní lokalita Skorušina na jižním úpatí, kam je povolen vjezd motorových vozidel. O víkendech sem dokonce dvakrát denně zajíždí „chalupářská a houbařská“ autobusová linka z 13 kilometrů vzdáleného Klenovce. Pro většinu turistické veřejnosti je ovšem toto místo komunikačně velmi složitě a zdlouhavě dostupné.

Výstup začíná být poutavý až za loveckou chatou Pod Veprom, kde značená trasa vstupuje na území národní přírodní rezervace. Značně zdevastované a holosečným způsobem obhospodařované bukové lesy Veporských vrchů tu střídá pralesovitý různověký porost na sopečném podloží. Závěrečné strmé metry vedou vzhůru andezitovou skalní stěnou k vyhlídce u dřevěné plastiky Juraje Jánošíka. Nejvyšší bod leží o kousek dál, ten je však zarostlý lesem.

Veporské hřebenovky

Sestup z Klenovského Veporu západním směrem bývá obvykle spojen s blouděním. Terén je nepřehledný, zarostlý a červeně značená Rudná magistrála není zrovna v nejlepším stavu. Na dlouhých úsecích značky zcela chybí. Zdárně a hlavně včas dojít do vybraného cíle nemusí být úplně snadné. Nejkratší sestup k odpolednímu zpátečnímu autobusu ze Skorušiny zajišťuje žlutá značka z kóty Tri chotáre (1 141 m).

Veporské vrchy

Těm, které netlačí čas, se nabízí souvislejší putování po hřebenech Veporských vrchů. Kromě páteřní západovýchodní Rudné magistrály jsou tu i další boční hřebenovky směřující převážně jižním směrem.

Nádherné scenérie se zpětnými pohledy na nikdy neokoukaný Klenovský Vepor skýtá například hřebenovka od kóty Tri chotáre přes Železnou bránu a malebné sedlo Pereš na Cisárskou hoľu a ještě dál k rozhledně Slopovo mezi Kokavou a Klenovcem. I tady je však třeba dávat pozor na značky, hlavně v místech těžby dřeva, která je ke zdejším nádherným bučinám velmi nemilosrdná, ačkoli žádný kůrovec tady neřádí a ani řádit nemůže.

Fascinující podívanou obstarává okolní rozlehlý horský terén, na němž je vidět, že tu skoro nikdo nežije. Mnoho osad, luk a pastvin uvedených ve starších mapách už neexistuje, pohltil je les. Veporské vrchy jsou opravdu prostorem, kde setkání s lidmi je příjemná změna.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Východiskem je město Zvolen, odkud se vydáte směrem na Lučenec. Na konci rychlostní komunikace v Kriváni pak odbočíte na silnici č. 526 směr Hriňová a Hnúšťa. Tato silnice má vyhlídkový charakter a proplétá se v podstatě celým územím Veporských vrchů.
Po této trase jezdí rovněž 3x denně přímá autobusová linka Zvolen – Kokava nad Rimavicou, kterou lze využít k dopravě do blízkosti výše zmíněných míst. Do Lomu nad Rimavicou jezdí autobusové linky od severu z Brezna.

Tipy na výlet
1) Lom nad Rimavicou – Čierťaž (modrá) – pramen řeky Ipeľ (červená) – sedlo Prašivá (červená) – osada Mláky (červená) – osada Grapa (neznačeno) – osada Polianky (neznačeno) – Čierťaž (červená) – Lom na Rimavicou (modrá). Celkem 18 km.
2) Skorušina – sedlo pod Vartou (žlutá) – Klenovský Vepor (červená) – Tri chotáre (červená) – Skorušina (žlutá). Celkem 15 km.

Mapa
1:50 000 VKÚ č. 134 – Veporské vrchy

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...