Velká lyžařská střediska? Často jen na papíře, se zfalšovanými čísly

  7:00
Na velikosti samozřejmě lyžařům záleží, zvláště těm zdatnějším. Jenže někdy jsou údaje o rozsahu terénů ve střediscích spíš marketingovou hrou než realitou.
Údajně největší lyžařský komplex na Zemi, Portes du Soleil, má podle Christopha Schrahe jen 402 km místo oficiálních 650 km sjezdovek, čímž padá až na čtvrtou příčku světového žebříčku.

Údajně největší lyžařský komplex na Zemi, Portes du Soleil, má podle Christopha Schrahe jen 402 km místo oficiálních 650 km sjezdovek, čímž padá až na čtvrtou příčku světového žebříčku. | foto: Look Sharp! CC-BY-SACreative Commons

Zdatní lyžaři vyhledávají co největší střediska. Aby se nenudili na stále stejných tratích, ale třeba i proto, aby si udělali radost, co všechno za den zvládnou projezdit. Stejně jako vnímáme atraktivněji pětikilometrovou sjezdovku než dvoukilometrovou, tak i areál se 100 km tratí bude platit za lákavější oproti polovičnímu. A to je samozřejmě marketingová výhoda, které si jsou provozovatelé dobře vědomi.

Není bez zajímavosti, že délku jednotlivých sjezdovek, natožpak rozsah celé sítě sjezdovek, dokáže odhadnout jen poměrně zkušený lyžař. Ti ostatní se rádi spokojí s čísly, která jim prozradí prospekty či kamarádi. Ačkoliv nemálo alpských tratí je opředeno legendou o jejich délce 14, 16 i více kilometrů, většina z nich je ve skutečnosti výrazně kratší. A našimi nedokonalými smysly se necháme snadno oklamat i co do celkového rozsahu – je-li středisko dostatečně pestré, rozprostřené na různých svazích, budeme spokojeně vnímat, že je opravdu "velké".

V Alpách už mizí sjezdovky

Hra s čísly ale pomalu končí. V Alpách už před letošní sezonou zmizely stovky kilometrů sjezdovek – těch, které vlastně ani neexistovaly.

Tip na dovolenou

Vybírejte z pestré nabídky lyžařských zájezdů na dovolena.iDNES.cz.

Důvodem je zpráva německého kartografa Christopha Schraheho, který je vášnivým lyžařem a při hledání největších středisek světa zjistil, že některá "velká" zas tak velká nejsou. Provozovatelé dobře vědí, že čím více, tím lépe, a tak do celkové délky tratí zahrnují vše možné i nemožné, skutečné i neskutečné. V německy mluvících zemích jeho zjištění způsobilo už začátkem roku značné vzrušení. A to přesto, že nebyl zdaleka první, kdo si rozdílu mezi plánky sjezdovek a skutečností všiml.

Schrahe vzbudil pozornost médií tím, že zpracoval opravdu precizní studii. Z ní vyšlo, že ve své fantazii se nenechávají omezovat ani renomovaná alpská centra – v některých z nich Schrahe naměřil sotva polovinu udávané délky sjezdovek. Údajně největší lyžařský komplex na Zemi, Portes du Soleil, má podle něj jen 402 km místo oficiálních 650 km sjezdovek, čímž padá až na čtvrtou příčku světového žebříčku.

Hříšníkem je i italské Sestriere, které počet km sjezdovek mělo navýšené o 50 procent. Na snímku pohled na Sestriere z Monte Rotta.

Hříšníkem jsou podle jeho studie i švýcarská Čtyři údolí (oficiálně 412 km tratí), italské Sestriere se svou Mléčnou dráhou (oficiálně 400 km), francouzské Les Sybelles (oficiálně 310 km) anebo rakouský ledovec Stubai (až do jara oficiálně 110 km). Ve všech zmíněných naměřil odchylku více než 50 %. Rekordmani pak překročili dokonce 150% hranici, což znamená, že se chlubí až dvaapůlkrát větší délkou sjezdovek, než jim přisoudil přísný německý kartograf.

Mnohá velká centra jako francouzská Tři údolí nebo Sella Ronda v Itálii vykázala odchylku jen okolo 20 až 30 % , což Schrahe považuje za akceptovatelné.

Považujete počet kilometrů sjezdovek za orientační ukazatel, vypovídající o kvalitě lyžování v daném středisku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 1. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2165
NE
NE 1354

Jak se dají sjezdovky papírově prodloužit

V Evropě sešněrované někdy až neuvěřitelnými předpisy docela překvapí, že vlastně neexistuje žádná metodika, která by stanovila, jak délku sjezdovek měřit. Zdá se to sice jasné – prostě středem trati po spádnici, ale jen na první pohled. V zásadě existují čtyři rozdílnosti, chcete-li finty, jak délku sjezdovek natáhnout.

V celkovém součtu mohou figurovat neupravované nebo dokonce neznačené tratě, což je třeba případ italského Passo Tonale, kde ze 100 km sjezdovek připadá i podle oficiálního plánku sjezdovek 40 km na neznačené sjezdy ve volném terénu.

Pak tu máme široké tratě. Je jasné, že obrovská pláň je lyžařsky hodnotnější než nějaká vodovodní cesta, ale jejich dvoj, tří či čtyřnásobné započítávání se nezdá Schrahemu úplně fér. Je to podobné, jako kdyby někdo vydával velké jablko za dvě jablka.

Častou "chybou" je i vícenásobné započítávání úseků, jimiž prochází více sjezdovek současně.

Nejzajímavější je poslední případ, protože jím se dají sjezdovky natáhnout v podstatě donekonečna. Délka tratě totiž nemusí znamenat délku v přímém směru po spádnici, jak ji měřil Schrahe, ale třeba cik-cak, jako byste sjezdovku sjížděli od jednoho kraje ke druhému a měřili skutečně ujetou vzdálenost. Některá střediska právě tímto vysvětlují značný rozdíl v oficiálních a změřených číslech – běžný lyžař totiž po sjezdovce kličkuje a najede tak více, než kdyby se pohyboval přímo. Údajně to může být dvakrát, ale i třikrát více.

I švýcarská Čtyři údolí, která oficiálně uváděla 412 km tratí, nadsazovala délku tratí min. o 50 procent.

V oblíbeném údolí Zillertal svá celková čísla srazili zhruba o 30 % z 671 na 478 km. Na snímku Hara-Kiri

Jak z toho ven? Třeba v Americe areály neudávají délku sjezdovek, ale jen upravovanou plochu či celkovou plochu včetně volného terénu v hektarech. To je samozřejmě přesné, nezpochybnitelné, jenže evropský lyžař na tento údaj není zvyklý, a tak je nepravděpodobné, že bychom se ho dočkali.

Rakousko dbá o svou pověst

Ačkoliv kauza se týká všech alpských zemí, největší humbuk se kolem ní roztočil v Rakousku. A tam jsou vidět i největší výsledky. Jednak se v lanovkářském svazu shodli na měření délky středem trati po spádnici a jednak mnohá střediska údaje promptně zkorigovala.

Časopis SNOW

Tématu sjezdovek, které existují jen na papíře, se podrobně věnuje listopadové číslo časopisu SNOW (č. 77). Kromě toho v něm najdete vše o slalomkách včetně redakčního testu nebo zákulisí olympijského byznysu. A vše završují čtyři skipasy zdarma do českých středisek. Více: www.snow.cz/casopis

Třeba v oblíbeném údolí Zillertal celková čísla srazili zhruba o 30 % z 671 na 478 km, přitom v některých lokalitách byl rozdíl i dvojnásobný. V obřím komplexu Ski amadé krátili mírněji z 860 na 760 km. Stubaiský ledovec nyní uvádí dvě délky sjezdovek – jak tu přímou po spádnici (40 km), tak virtuální podle trajektorie jízdy (70 km), zvlášť jsou pak vyčleněné i ski-route, tedy neupravované sjezdy volným terénem. Stejně tak údaje opravil i Ischgl (172 km v přímé délce, 238 km při jízdě).

O tom, že velikost je důležitý parametr, není pochyb. Mnoho malých alpských středisek se kvůli tomu potápí do červených čísel a kde je to jen trochu možné, snaží se propojovat původně samostatná centra do větších komplexů. A ačkoliv se lyžaři rozhodují o tom, kam pojedou, podle čísel, zjevně jim na nich ve skutečnosti zas tak nezáleží. Běžný rekreační lyžař to totiž stejně nepozná a nakonec nejdůležitější je, jestli se mu tam líbí – a na tom čísla nic nezmění, to prostě změřit nejde.

Změřte si velikost střediska kliknutím

  • Hrubou představu o velikosti lyžařské oblasti si můžete udělat sami v internetové aplikaci Snowhit.com, kde jsou u desítek nejznámějších středisek jejich sjezdovky zakreslené do mapy Google, kterou si můžete prohlížet jak ve 2D, tak 3D.
  • Pomocí nástroje měření ("čtvereček") označíte libovolnou obdélníkovou oblast, v níž budou sečteny horizontální délky všech sjezdovek.
  • V mapě jsou zakresleny všechny tratě, které středisko uvádí ve svém oficiálním plánku – chybět tedy teoreticky mohou přejezdy a spojky, které třeba v plánku chybí. Vypočtená hodnota platí pro horizontální délku tratí neboli pro jejich „obtisk“ do dvojrozměrné mapy. Skutečná šikmá délka je větší, zpravidla však rozdíl nepřekročí 10 % a nejčastěji je jen okolo 5 %.
  • Více na: www.snowhit.com
Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Výlet do thajského ráje. Některé ostrovy tu většina Čechů ještě neobjevila

27. března 2024

Premium Když se řekne dovolená v Thajsku, většina lidí si představí ruch a vřavu největšího z ostrovů...

Znovuzrozená z popela. Navzdory děsivé minulosti má Varšava co nabídnout

26. března 2024

Premium Kdo se rád toulá křivolakými uličkami s kamennou dlažbou a obdivuje hlavně středověká náměstíčka s...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...