Vedra v Evropě si vybírají další oběti

  17:34aktualizováno  17:34
Evropa stále trpí rozmary počasí. V Německu a Rakousku se tropická vedra střídají s ničivými bouřkami. V Rumunsku se teploty vyšplhaly až na rekordních 43 stupňů Celsia. Na následky veder v pátek zemřeli dva lidé. Stovky dalších jsou v nemocnici. Meteorologové přitom varují, že extrémní horka budou trvat přinejmenším do konce týdne.

Divoké počasí v Německu
V Německu už třetím dnem pokračují silné lijáky a bouřky. Nejvíce postiženou oblastí je Bavorsko. Velká voda zaplavila sklepy, vyvrátila stromy a zatopila silnice. 

Největší škodu napáchala bouřka v dolnobavorském Fürstenzellu, kde blesk zapálil vepřín. Přes 60 zvířat uhořelo a zbývajících 550 nařídil veterinář nouzově porazit.
Blesk také zapálil zemědělskou usedlost v hesenském Ebersburgu a napáchal škodu ve výši půl milionu eur.

Silná vrstva spadlých krup narušila dočasně provoz na dálnicích z Mnichova do Salcburku a do Stuttgartu. V noci na čtvrtek byl několikrát přerušen provoz na stuttgartském letišti.

Lijáky zanechávají po sobě spoušť také v Bádensku-Württembersku, Sasku, Dolním Sasku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Porýní-Falci.

Lijáky v Rakousku
Průtrže mračen stíhají i Rakousko. Na několika místech padaly kroupy velikosti holubích vajec a způsobily škody na polích, automobilech i střechách domů.

Nejsilnější bouřky hlásí spolková země Dolní Rakousy, zvláště oblasti v blízkosti bavorských hranic. Velká voda zatopila mimo jiné i sklepní prostory  v nemocnici v Schärdingu.

ČTVRTEK 20. čtvrtek

Vedra zabíjejí v Chorvatsku
Na následky veder zemřelo ve čtvrtek v chorvatské metropoli Záhřebu dvanáct lidí, mnozí z nich na selhání srdce v rozpálených tramvajích, čekárnách nebo přímo na ulici.

V Polsku zakázaly výjezdy těžkých kamionů
Kvůli vedrům ve středu vedení polských silnic a dálnic zakázalo na jihu země v sousedství České republiky výjezdy kamionů nad 12 tun.

Teploty na polském území se pohybují od 24 do 33 stupňů Celsia, chladněji je na pobřeží Baltského moře a v Tatrách. Výrazné oteplování vzduchu se neočekává ani v nejbližších dnech, zato nad polským pobřežím jsou možné bouře.

Dánská letoviska praskají ve švech
Trvající nádherné počasí s rekordními teplotami vede v Dánsku k náporu lidí v tamních letoviscích. Meteorologové poprvé zaznamenávají v zemi teploty přes 30 stupňů Celsia.

Operátoři prodávající zájezdy na jih Evropy si ale stěžují na prudké snížení zájmu klientů; volná místa jsou prý nuceni prodávat za směšné ceny. Mezi Dány jsou teď populární především pobyty pod stanem nebo v karavanu v táborech na dánském pobřeží.

Tropická vedra v Francii
V Paříži není před tropickými vedry takřka úniku. Ti, kteří nemají domácnosti vybavené klimatizací, sotva lapají po vzduchu.

V noci na úterý se teploty pohybovaly kolem 24 stupnů. Vedra jsou o to hroznější, že téměř nefouká vítr a tím se zhoršuje znečištění vzduchu přízemním ozónem. Pařížská radnice se proto snaží přimět řidiče, aby používali metro, a tak mají držitelé residenčních karet dočasně parkování zdarma. 

Itálie v žáru slunce
Horké počasí panuje i v Itálii a potrvá nejméně do konce týdne. Teploty se pohybují po celé zemi kolem 35 stupňů Celsia a více.

Švýcarská města sálají
Také ve Švýcarsku dosáhují teploty rekordních výšek. V pondělí naměřili meterologové 34 stupňů - nejvíce za posledních 50 let. V Basileji kvůli úmorným vedrům dostali školáci volno.

Zatímco ve městě Interlaken v Bernských Alpách v pondělí naměřili 31,4 stupně Celsia, na nedalekém alpském velikánu Jungfrau o 3000 metrů výše bylo jen 9,8 stupně Celsia. Vysoké teploty ve Švýcarsku mají podle meteorologů ještě pár dní vydržet.

Batolata se osvěžovala ve fontáně v nizozemském Arnhemu, kde 17. června teplota dosahovala rekordních hodnot přes 30 stupňů Celsia. (18. června 2002)

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Další z rubriky

Turistický svět objevuje Srbsko. Nejvíce se v zemi líbí Číňanům

Bělěhrad je jako tavící kotel Balkánského poloostrova. Nebude to trvat dlouho a...

Srbsko letos čeká rekordní příjmy z turistiky. Podle ministra obchodu, cestovního ruchu a telekomunikací Rasima Ljajiče...

Půl milionu letadel za pět dní. Letecký provoz o svátcích klidný nebude

Létání o Vánocích

Jestli někdo určitě nebude mít pohodové a klidné vánoce, tak jsou to letoví dispečeři a zaměstnanci na nejvíce...

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Najdete na iDNES.cz