Vedra v Evropě si vybírají další oběti

  17:34aktualizováno  17:34
Evropa stále trpí rozmary počasí. V Německu a Rakousku se tropická vedra střídají s ničivými bouřkami. V Rumunsku se teploty vyšplhaly až na rekordních 43 stupňů Celsia. Na následky veder v pátek zemřeli dva lidé. Stovky dalších jsou v nemocnici. Meteorologové přitom varují, že extrémní horka budou trvat přinejmenším do konce týdne.

Divoké počasí v Německu
V Německu už třetím dnem pokračují silné lijáky a bouřky. Nejvíce postiženou oblastí je Bavorsko. Velká voda zaplavila sklepy, vyvrátila stromy a zatopila silnice. 

Největší škodu napáchala bouřka v dolnobavorském Fürstenzellu, kde blesk zapálil vepřín. Přes 60 zvířat uhořelo a zbývajících 550 nařídil veterinář nouzově porazit.
Blesk také zapálil zemědělskou usedlost v hesenském Ebersburgu a napáchal škodu ve výši půl milionu eur.

Silná vrstva spadlých krup narušila dočasně provoz na dálnicích z Mnichova do Salcburku a do Stuttgartu. V noci na čtvrtek byl několikrát přerušen provoz na stuttgartském letišti.

Lijáky zanechávají po sobě spoušť také v Bádensku-Württembersku, Sasku, Dolním Sasku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Porýní-Falci.

Lijáky v Rakousku
Průtrže mračen stíhají i Rakousko. Na několika místech padaly kroupy velikosti holubích vajec a způsobily škody na polích, automobilech i střechách domů.

Nejsilnější bouřky hlásí spolková země Dolní Rakousy, zvláště oblasti v blízkosti bavorských hranic. Velká voda zatopila mimo jiné i sklepní prostory  v nemocnici v Schärdingu.

ČTVRTEK 20. čtvrtek

Vedra zabíjejí v Chorvatsku
Na následky veder zemřelo ve čtvrtek v chorvatské metropoli Záhřebu dvanáct lidí, mnozí z nich na selhání srdce v rozpálených tramvajích, čekárnách nebo přímo na ulici.

V Polsku zakázaly výjezdy těžkých kamionů
Kvůli vedrům ve středu vedení polských silnic a dálnic zakázalo na jihu země v sousedství České republiky výjezdy kamionů nad 12 tun.

Teploty na polském území se pohybují od 24 do 33 stupňů Celsia, chladněji je na pobřeží Baltského moře a v Tatrách. Výrazné oteplování vzduchu se neočekává ani v nejbližších dnech, zato nad polským pobřežím jsou možné bouře.

Dánská letoviska praskají ve švech
Trvající nádherné počasí s rekordními teplotami vede v Dánsku k náporu lidí v tamních letoviscích. Meteorologové poprvé zaznamenávají v zemi teploty přes 30 stupňů Celsia.

Operátoři prodávající zájezdy na jih Evropy si ale stěžují na prudké snížení zájmu klientů; volná místa jsou prý nuceni prodávat za směšné ceny. Mezi Dány jsou teď populární především pobyty pod stanem nebo v karavanu v táborech na dánském pobřeží.

Tropická vedra v Francii
V Paříži není před tropickými vedry takřka úniku. Ti, kteří nemají domácnosti vybavené klimatizací, sotva lapají po vzduchu.

V noci na úterý se teploty pohybovaly kolem 24 stupnů. Vedra jsou o to hroznější, že téměř nefouká vítr a tím se zhoršuje znečištění vzduchu přízemním ozónem. Pařížská radnice se proto snaží přimět řidiče, aby používali metro, a tak mají držitelé residenčních karet dočasně parkování zdarma. 

Itálie v žáru slunce
Horké počasí panuje i v Itálii a potrvá nejméně do konce týdne. Teploty se pohybují po celé zemi kolem 35 stupňů Celsia a více.

Švýcarská města sálají
Také ve Švýcarsku dosáhují teploty rekordních výšek. V pondělí naměřili meterologové 34 stupňů - nejvíce za posledních 50 let. V Basileji kvůli úmorným vedrům dostali školáci volno.

Zatímco ve městě Interlaken v Bernských Alpách v pondělí naměřili 31,4 stupně Celsia, na nedalekém alpském velikánu Jungfrau o 3000 metrů výše bylo jen 9,8 stupně Celsia. Vysoké teploty ve Švýcarsku mají podle meteorologů ještě pár dní vydržet.

Batolata se osvěžovala ve fontáně v nizozemském Arnhemu, kde 17. června teplota dosahovala rekordních hodnot přes 30 stupňů Celsia. (18. června 2002)

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...Najdete na iDNES.cz