Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedra v Evropě neutuchají, vysušují zemi a v Itálii ničí i pláže

  17:01aktualizováno  17:01
Vedra v Evropě neutuchají, jen Španělsko ohlásilo za víkend devět obětí z přehřátí. Nebývalé sucho postihuje stále více zemí, požáry porostu se množí, také celý Balkán zasáhly podobné problémy.

Západní pobřeží Itálie postihla v důsledku nebývalých teplot pohroma v podobě milionů uhynulých medúz, chaluhových koberců a přemnožených komárů útočících na koupající se rekreanty.

Ve Španělsku platí červený stupeň, který označuje teploty ohrožující lidské zdraví, především pro rekreační Baleárské a Kanárské ostrovy, dále katalánskou provincii Gerona a některé oblasti při Středozemním moři na jihu země. Tento Stupeň platí také v Zaragoze na severu země, kde bylo naměřeno přes 38 stupňů.

Poblíž Burgosu musela být v noci na dnešek odstavena jaderná elektrárna, protože voda v řece Ebro, která se používá pro chlazení jejích reaktorů, začala být příliš teplá a hladina navíc klesla pod přijatelnou mez.

Italské západní pobřeží, využívané jako letní rekreační zóna řadou Středoevropanů, stíhá v důsledku veder jedna pohroma za druhou. Již v sobotu se na plážích jižně od Říma objevilo množství chaluh, které na břehu hnily, zapáchaly a odrazovaly koupající.

V moři uhynuly kvůli přehřátí vody, nyní se tato nechutná hmota šíří podél pobřeží na sever k Toskánsku.

Následně zaplavily pobřeží Ligurie, Toskánska, ale i Sardinie a Sicílie statisíce medúz, které také zahubilo přehřátí moře. Medúzy druhu Rizostoma pulmo jsou po tunách vyplavovány na břeh a vodu před plážemi barví do fialova. Místní úřady nasazují všechnu dostupnou mechanizaci, aby "fialový mor" odstranily, protože se bojí odlivu rekreantů.

Meteorologové ale upozorňují, že voda u pobřeží je v některých místech až 28 stupňů teplá, a záplava uhynulých medúz proto může pokračovat dlouho - v moři je těchto živočichů ještě dostatečné množství.

Pláže v okolí Říma postihla navíc další rána v podobě přemnožení komárů druhu Orius niger, jehož bodnutí mohou způsobovat alergické reakce pokožky. Tito komáři se běžně vyskytují především v italském vnitrozemí, díky letošnímu mimořádnému počasí ale přesídlili na pobřeží.

Zejména rekreanti v renomovaném přímořském středisku Fregene severně od Říma, stiženém již záplavou chaluh, čelí přímo mrakům tohoto hmyzu. Avšak i italské vnitrozemí zápasí s důsledky vedra. Jen v Římě musely ambulance za uplynulý týden vyjíždět ke stovkám případů srdeční slabosti a omdlení na ulici.

Dokonce i pro Balkán jsou letošní vedra nebývalá. Rekordní teploty kolem 39 stupňů byly naměřeny v chorvatském Kninu, bosenském Mostaru a černohorské Podgorici. Sucho způsobuje více požárů porostu, než je obvyklé.

Například v Chorvatsku jich bylo za první polovinu července registrováno 380, což je dvakrát více než za stejné období loňska. V Podborici vyjeli hasiči za jeden den k rekordním 33 požárům. Meteorologové předpokládají, že v příštích dnech teploty na Balkáně vzrostou až ke 43 stupňům ve stínu.

Vedra přetrvávají i ve střední Evropě. Koupaliště v rakouské metropoli Vídni zaznamenala za letošek již více návštěvníků než za celý loňský rok.

Za dosavadní červenec navštívil 17 koupališť již přes milion osob, z toho za uplynulý týden to bylo 430.000. Červencový rekord z roku 1993 sice ještě překonán nebyl, ale pokud počasí vydrží, provozovatelé to očekávají.

Z veder lidé někdy jednají neracionálně. Dokumentuje to případ z Lince, kdy otec nechal "na chvilku" svou 1,5 roku starou dceru zavřenou v autě. Pak ale nemohl zaparkovaný vůz najít a z obav o život dítěte sám zavolal policii a hasiče.

Ti vůz našli a dítě vysvobodili doslova na poslední chvíli. Život zkolabovaného děvčátka musel stabilizovat lékař v nemocnici.

V celém středoevropském regionu dochází také k prudkým bouřkám z veder. V Rakousku se taková přehnala v neděli večer nad obcí Harmanschlag u Gmündu u hranic s jižními Čechami.

Rozvodněný potok pak v obci zaplavil 15 domů a způsobil značné škody. Podobné zvraty počasí jsou hlášeny i z dalších míst.

Četnost bouřek prokazují údaje rakouských meteorologů - stanice Aldis zaznamenala za letošek již více blesků než jindy za celý rok. Letos to zatím bylo 223.208 blesků; v dosud rekordním roce 2003 bylo za 12 měsíců zaznamenáno 222.369 blesků.

Počasí, léto, moře

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz