Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedra v Evropě neutuchají, vysušují zemi a v Itálii ničí i pláže

  17:01aktualizováno  17:01
Vedra v Evropě neutuchají, jen Španělsko ohlásilo za víkend devět obětí z přehřátí. Nebývalé sucho postihuje stále více zemí, požáry porostu se množí, také celý Balkán zasáhly podobné problémy.

Západní pobřeží Itálie postihla v důsledku nebývalých teplot pohroma v podobě milionů uhynulých medúz, chaluhových koberců a přemnožených komárů útočících na koupající se rekreanty.

Ve Španělsku platí červený stupeň, který označuje teploty ohrožující lidské zdraví, především pro rekreační Baleárské a Kanárské ostrovy, dále katalánskou provincii Gerona a některé oblasti při Středozemním moři na jihu země. Tento Stupeň platí také v Zaragoze na severu země, kde bylo naměřeno přes 38 stupňů.

Poblíž Burgosu musela být v noci na dnešek odstavena jaderná elektrárna, protože voda v řece Ebro, která se používá pro chlazení jejích reaktorů, začala být příliš teplá a hladina navíc klesla pod přijatelnou mez.

Italské západní pobřeží, využívané jako letní rekreační zóna řadou Středoevropanů, stíhá v důsledku veder jedna pohroma za druhou. Již v sobotu se na plážích jižně od Říma objevilo množství chaluh, které na břehu hnily, zapáchaly a odrazovaly koupající.

V moři uhynuly kvůli přehřátí vody, nyní se tato nechutná hmota šíří podél pobřeží na sever k Toskánsku.

Následně zaplavily pobřeží Ligurie, Toskánska, ale i Sardinie a Sicílie statisíce medúz, které také zahubilo přehřátí moře. Medúzy druhu Rizostoma pulmo jsou po tunách vyplavovány na břeh a vodu před plážemi barví do fialova. Místní úřady nasazují všechnu dostupnou mechanizaci, aby "fialový mor" odstranily, protože se bojí odlivu rekreantů.

Meteorologové ale upozorňují, že voda u pobřeží je v některých místech až 28 stupňů teplá, a záplava uhynulých medúz proto může pokračovat dlouho - v moři je těchto živočichů ještě dostatečné množství.

Pláže v okolí Říma postihla navíc další rána v podobě přemnožení komárů druhu Orius niger, jehož bodnutí mohou způsobovat alergické reakce pokožky. Tito komáři se běžně vyskytují především v italském vnitrozemí, díky letošnímu mimořádnému počasí ale přesídlili na pobřeží.

Zejména rekreanti v renomovaném přímořském středisku Fregene severně od Říma, stiženém již záplavou chaluh, čelí přímo mrakům tohoto hmyzu. Avšak i italské vnitrozemí zápasí s důsledky vedra. Jen v Římě musely ambulance za uplynulý týden vyjíždět ke stovkám případů srdeční slabosti a omdlení na ulici.

Dokonce i pro Balkán jsou letošní vedra nebývalá. Rekordní teploty kolem 39 stupňů byly naměřeny v chorvatském Kninu, bosenském Mostaru a černohorské Podgorici. Sucho způsobuje více požárů porostu, než je obvyklé.

Například v Chorvatsku jich bylo za první polovinu července registrováno 380, což je dvakrát více než za stejné období loňska. V Podborici vyjeli hasiči za jeden den k rekordním 33 požárům. Meteorologové předpokládají, že v příštích dnech teploty na Balkáně vzrostou až ke 43 stupňům ve stínu.

Vedra přetrvávají i ve střední Evropě. Koupaliště v rakouské metropoli Vídni zaznamenala za letošek již více návštěvníků než za celý loňský rok.

Za dosavadní červenec navštívil 17 koupališť již přes milion osob, z toho za uplynulý týden to bylo 430.000. Červencový rekord z roku 1993 sice ještě překonán nebyl, ale pokud počasí vydrží, provozovatelé to očekávají.

Z veder lidé někdy jednají neracionálně. Dokumentuje to případ z Lince, kdy otec nechal "na chvilku" svou 1,5 roku starou dceru zavřenou v autě. Pak ale nemohl zaparkovaný vůz najít a z obav o život dítěte sám zavolal policii a hasiče.

Ti vůz našli a dítě vysvobodili doslova na poslední chvíli. Život zkolabovaného děvčátka musel stabilizovat lékař v nemocnici.

V celém středoevropském regionu dochází také k prudkým bouřkám z veder. V Rakousku se taková přehnala v neděli večer nad obcí Harmanschlag u Gmündu u hranic s jižními Čechami.

Rozvodněný potok pak v obci zaplavil 15 domů a způsobil značné škody. Podobné zvraty počasí jsou hlášeny i z dalších míst.

Četnost bouřek prokazují údaje rakouských meteorologů - stanice Aldis zaznamenala za letošek již více blesků než jindy za celý rok. Letos to zatím bylo 223.208 blesků; v dosud rekordním roce 2003 bylo za 12 měsíců zaznamenáno 222.369 blesků.

Počasí, léto, moře

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz