Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci: Žraloci útočí nejvíc za úplňku a na plavce v černobílých plavkách

aktualizováno 
Žraloci útočí častěji než jindy v neděli za novoluní a v mělkých vodách. Jako terč si prý vybírají plavce v černobílých plavkách. Američtí vědci to zveřejnili v nové studii, shrnující 50 let pozorování a statistik z okresu Volusia na pobřeží Floridy. Oblast je známá jako hlavní místo útoků žraloků na světě.

Bílý žralok | foto: Profimedia.cz

V letech 1999-2008 se každý pátý zaznamenaný útok žraloka odehrál u této 75 kilometrů dlouhé části pobřeží. Vědci zde pozorovali žraloky v oblasti bílých pláží, kde mocné mořské vlny přitahují surfaře i predátory, a to hlavně od května do srpna.

Právě srpen je nejnebezpečnější. Nejvíce útoků je však v srpnu prý i ze "statistických" důvodů, protože na plážích je v této době nejvíce turistů.

V letech 1956-2008 bylo na pobřeží okresu Volusia zaznamenáno 231 útoků žraloků. Oběti, z nichž 60 procent tvořili surfaři, utrpěly zejména kousnutí do nohy. Útoky se stávají především brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy jsou vlny silnější.

Nejvíc útoků za novoluní a úplňku

"Největší počet útoků jsme zaznamenali za novoluní a potom za úplňku," tvrdí vedoucí studie George Burgess z floridské univerzity. "Je pravděpodobné, že měsíční fáze ovlivňují pohyby a reprodukční cykly ryb, které jsou zdrojem potravy pro žraloky," vysvětlil.

Vědci varují, že žraloky přitahuje cákání vody nebo házení kamenů. Rovněž uvádějí, že většina obětí má černobílé nebo žlutočerné plavky. Žraloci totiž dobře vidí kontrasty těchto barev.

Experti vysvětlují, že většina incidentů na Floridě jsou spíše kousnutí než skutečné útoky. Útok je pravděpodobně špatné označení, protože důsledky nejsou většinou vážnější než kousnutí psa, tvrdí George Burgess. Za jiný typ napadení proto považuje kousnutí od tři až šest metrů dlouhých bílých žraloků žijících u pobřeží Kalifornie.

Nejznámější žraloci

ZDROJ: Zvíře, Knižní klub a WIKIPEDIE

Žralok bílý
Bývá někdy označován jako lidožravý. Jeho hlavní kořistí jsou ale tuleni, lachtani, delfíni a velké ryby a paryby. Útočí velmi divoce a jeho trojúhelníkové zuby s hrubě pilovitými hranami jsou účinné zbraně.

Žraloka bílého dlouhodobě systematicky hubí námořníci a rybáři. Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti, takže se v současné době čelí bezprostřední hrozbě vyhubení. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví.

Žralok modravý
I tento žralok je pro člověka velmi nebezpečný. Kolem kořisti většinou dlouho krouží, než zaútočí. Pokud něco uloví, shromažďují se v hejnech a napadají vše v dohledu.

Žralok tygří
Ve skutečnosti je pro člověka nejnebezpečnější právě tento žralok. Je to převážně noční lovec a ze všech žraloků je nejméně vybíravý.

Žralok dlouhoploutvý
Je považován za jednoho z nejagresívnější žraloků ve vztahu k člověku, za druhé světové války mu padlo za oběť mnoho trosečníků. Vyskytuje se v mořích a oceánech subtropického a tropického pásu. Upřednostňuje hluboké vody, ale občas navštěvuje i vody pobřežní.

Kladivoun obecný
Tento žralok je velmi dobře rozpoznatelný díky bizarnímu tvaru hlavy. Má nepředvídatelnou povahu a napadá i lidi. Kladivouni se vyskytují ve velkých hejnech.

Ostroun obecný
Tento velice malý žralok žije u dna v pobřežních vodách. Živí se korýši, sasankami a často tvoří velké hejna.

Máčka skvrnitá
Nejběžnější evropský žralok je aktivní ve dne i v noci a loví těsně u dna mořské červy, měkkýše, korýše a malé ryby.

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz