Oprava nejznámějšího zlínského podchodu začala, obchody v něm zůstanou

  11:53aktualizováno  11:53
Rekonstrukce podchodu u náměstí Práce ve Zlíně startuje. Potrvá do příštího léta. Podchod, kterým za časů prosperity obuvnického gigantu Svit procházely denně desítky tisíc lidí, však bude opravený jen zčásti. Prodejny v něm zůstanou netknuty.

Vizualizace podchodu u náměstí Práce podle vítězného návrhu architekta Pavla Chládka. | foto: Kancelář Chládek architekti

Procházet podchodem, který spojuje baťovský areál s náměstím Práce, není nic příjemného. Páchne to v něm a stěny jsou postříkané sprejem, přestože leží v centru města. Někteří lidé se tudy dokonce v noci bojí chodit.

Fotogalerie

"Za tmy tady nemívám příjemný pocit," přiznává Petra Nováková ze Zlína.

V pátek krátce po poledni se u těchto slov sice usmívá, nicméně vesele na ni zdejší prostředí nepůsobí. Ani nemůže.

Několik lidí pomalým tempem prochází zešeřelým prostorem, pár jich stojí u asijského bistra, kterým začíná řada prodejen, jež se táhnou po straně podchodu.

Vypadají jako provizoria, zůstanou zde však nejméně několik desítek let. A to navzdory faktu, že už tento týden k podchodu vyrazí dělníci i těžká technika a místo, jež patří k nejošklivějším ve Zlíně, začnou opravovat.

"Odstraní nadzemní objekty ze strany náměstí Práce. Počítáme s osazením nového výtahu, modernizací některých vnitřních částí, opravou veřejných toalet, novým osvětlením a kamerovým systémem i rekonstrukcí technického zázemí," poznamenal náměstek primátora Jiří Kadeřábek, který se tímto projektem zabývá.

Obchodníci měli přehnané požadavky, tvrdí radnice

Bohužel ale nemohl zmínit obchody. Když s jejich majiteli před několika měsíci jednal, narazil. Nenašel s nimi společnou řeč ohledně finančních kompenzací, takže nevzhledné stěny krámků budou kazit dojem z čistě upraveného podchodu.

U vstupu ze strany od továrního areálu navíc zůstane prapodivná věž.

"Mrzí mě to, ale na podmínky obchodníků jsme nemohli přistoupit," naznačil Kadeřábek.

Podle něho chtěli mít ve smlouvě zakotveno třeba to, že když město nestihne rekonstrukci v termínu, zaplatí každému z nich penále 30 milionů korun.

Požadovali i 30 tisíc měsíčně jako kompenzaci za to, že se bude v podchodu prášit. A chtěli vyšší náhrady za ušlý zisk - zhruba 3 miliony korun, což je více než jim radnice nabídla.

Sami obchodníci se ale považují spíš za oběti města, které je chtělo "odrat". Tvrdí, že pouze hájili své zájmy a že vlastně ani žádné opravy nepožadují.

"Jestli za to někdo může, tak je to právě město," má jasno majitelka obchodu v podchodu Pavla Kadlčková.

"Chtěli jsem jen kompenzaci nákladů, které můžeme doložit fakturami. Nic víc," reagoval majitel zlatnictví Vladimír Stuchlík, který pobočku v podchodu provozuje patnáct let.

Podchod tím utrpí, varuje autor návrhu

Potíž je v tom, že město vlastní pozemky, které obchodníkům pronajalo v roce 1991 na padesát let. Cena byla stanovena na 750 korun za metr čtvereční, přičemž dnes se pohybuje okolo čtyř tisíc.

Nájemci si na nich postavili krámky a město k nim nemá žádné právo. Během oprav, které potrvají do léta příštího roku, bude část podchodu vždy otevřená, aby se jím dalo projít.

Autorem návrhu přestavby je zlínský architekt Pavel Chládek, jehož práci řada obyvatel kritizovala. Nelíbí se jim, že zmizí nadzemní část, včetně jeho zastřešení.

Chládek, jehož návrh vzešel z architektonické soutěže, si však za svým pojetím stojí. Spíše mu vadí, že se město nedohodlo s obchodníky.

"Tím, že se obchody nezrekonstruují, bude podchod trpět," upozornil Chládek. Toho, že výsledek může být poněkud rozpačitý, se obává i zlínská opozice.

První studii na přestavbu podchodu před několika lety vypracovala světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, jež je také autorkou Kongresového a Univerzitního centra ve Zlíně.

Vedení radnice, jež vzešlo z voleb v roce 2010, ho ale odmítlo a vypsalo soutěže. Kromě podchodu rovněž na úpravy Gahurova prospektu (práce začaly letos v létě) a sousedního parku Komenského, který přijde na řadu ještě letos na podzim.

Celkově mělo jít o akce za více než 150 milionů korun, díky veřejným soutěžím se ale daří jejich ceny snižovat. Například u přestavby podchodu radnice počítala s částkou 68 milionů, vítězná firma uspěla s nabídkou 42 milionů.

"Přestože z větší části využijeme na tyto projekty evropské dotace, bude i tak finanční zatížení města značné. A to proto, že dotace se proplácí až zpětně po realizaci," uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

VIDEO: Procházka centrem Prahy je pomalu za trest. Kvůli turistům

Praha je přeplněná turisty

Návštěvnost Prahy pravidelně stoupá již několik let a z centra města se v některých dnech stává téměř neprostupná...

Po stopách železné opony. Výlet do zapovězené oblasti u hranic s Rakouskem

Obec Litschau v rakouském příhraničí

Měří přes deset tisíc kilometrů. Dálková cyklotrasa Eurovelo 13 sleduje dlouhý pás bývalé železné opony z Norska až do...Najdete na iDNES.cz