Živé obrazy v Kunsthalle

Živé obrazy v Kunsthalle - Eleanor Antin ze série Poslední dny Pompejí (2001) | foto: Compress

Ve Vídni ožívají obrazy

Líbí se vám živé obrazy neboli tableaux vivants? Umělecký žánr, který se pohybuje někde mezi sochařstvím, filmem a divadlem představuje od 23. května do 25. srpna vídeňská galerie Kunsthalle. Živé obrazy napodobují díla známých umělců jako je Marcel Duchamp, Man Ran nebo René Magritte.

Živé obrazy představují osobitou uměleckou formu pohybující se na pomezí; dramatického a výtvarného umění, pohybu a klidu, minulosti a přítomnosti. Vývoj tohoto žánru nyní dokumentuje výstava ve vídeňské galerii Kunsthalle.

Vývoj živých obrazů
První živé obrazy jsou známy už z antiky. V období renesance často představovaly součást slavnostních průvodů, v časech baroka pak katolických procesí. Během osvícenství byly živé obrazy oblíbenou společenskou zábavou měšťanských kruhů. A v 19. století se staly doménou fotografů: v rekvizitách připomínajících slavná plátna starých Mistrů se nechávali zvěčnit umělci i měšťané.

Výstava v Kunsthalle potrvá od 23. května do 25. srpna. Adresa: náměstí Museumsplatz 1, v 7.vídeňském obvodu. Otevřena je denně od 10 do 19 hodin, ve čtvrtek až do 22 hodin. Vstupné: 6,50 EUR, snížené 5 EUR.

Na začátku 20. století nabízely živé obrazy mnoha nonkonformním výtvarníkům způsob, jak napadnout tradiční představy o umění. V 60. a 70. letech pak tableaux vivants symbolizovaly konflikt mezi uměním a všední každodenností.

V současné době je tento žánr otevřen nejrůznějším přístupům a pojetím včetně parodie.

Po stopách historie živých obrazů návštěvníka výstavy doprovázejí díla celkem 35 umělců, jako jsou Marcel Duchamp, Man Ray, René Magritte, Gilbert & George, Cindy Sherman, Hitoshi Sugimoto a mnozí další.