Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Venezuele kriminalita kvete

  14:12aktualizováno  14:12
Ve Venezuele není snad nikdo, kdo by nebyl ochotný připustit, že země má hodně velké problémy s kriminalitou. Mnozí k tomu ale dodávají, že zdaleka největší zabijáci jsou místní policisté. Donedávna na venezuelských dálnicích provozoval lupičské řemeslo gang známý jako Los Pegadores (Ranaři), který míval bilanci průměrně tří vyloupených kamiónů týdně. Ale ve čtvrtek 23. srpna měli Ranaři špatný den. Kolem poledne jejich šéf "El Bemba" (Huba) a desítka mužů jako obvykle zinscenovali falešnou havárku a když u ní zastavil náklaďák, snadno dostali řidiče z kabiny. Ale tím jejich štěstí skončilo.

Když začali vykrádat náklad, dorazila na místo speciální tajná jednotka venezuelské soudní policie. Čtyři lupiči leželi během několika minut na místě mrtví s těly rozstřílenými jako řešeto, pět dalších, kterým se povedlo z dálnice ujet, potkal stejný osud ještě tentýž den. Při akci, kterou venezuelská policie označila za "přestřelku" neutržil žádný z policistů ani škrábnutí. Zprávy o incidentu na dálnici byly následující den plné první stránky novin, ovšem pro venezuelskou policii tahle akce nebyla ničím mimořádná - snad jen svým rozsahem.

Tak, jak se zločinnost v Caracasu i v dalších venezuelských městech pomalu vymyká kontrole, přijala místní policie nesmírně tvrdý postoj vůči všem, kteří stojí na špatné straně zákona. V jeho rámci příslušníci bezpečnostních sil důsledně uskutečňují nejen politiku "střílet a zabít", ale v posledních měsících přistoupili podle kritiků také k honbě a popravám osob, které označují za "snadno postradatelné lumpy".

Venezuelské úřady toto tvrzení popírají. "Venezuela není zločinecký stát, který by podporoval politiku vyhlazování," říká náměstek ministra vnitra Luis Camacho Kairuz. Ovšem policisté říkají něco docela jiného. "Jasně že existují lumpové, které je lepší vyřadit z oběhu," říká nejmenovaný policejní důstojník. "Protože když to neuděláme, budou dál vraždit, budou znásilňovat a zabíjet děti, ženy."

Jisté je jedno - zločinnost v zemi roste skutečně znepokojivým způsobem. Podepsal se na tom ekonomický propad, který Venezuela zažívá prakticky posledních dvacet let. Nijak nepřispěla ani skutečnost, že v roce 1998 opustilo věznice téměř 8500 trestanců propuštěných na základě nového trestního zákoníku. Výsledkem je, že za uplynulých deset let se počet násilných trestných činů ztrojnásobil a v hlavním městě Caracasu pětinásobně stoupl počet vražd. Za průměrný víkend ve Venezuele přibyde stovka vražd a za loňský rok policie zaregistrovala více než 8000 mordů.

Ovšem někteří odborníci tvrdí, že nezanedbatelnou část venezuelské násilné úmrtnosti je možné připsat místní policii. Oficiálně jsou tyto vraždy zapisovány do kolonky "vyřizování účtů" mezi zločinci, anebo jako "přestřelka s policií". "Většina těch 'přestřelek' je naprosto o něčem jiném," přiznává bývalý policista. "Spíš seberete nějakýho chlápka a pak ho odvedete pěkně stranou a..."

Reakce veřejnosti na tvrdý přístup policie jsou smíšené. V malém venezuelském státě Portuguesa vzala právo do ruky polopolicejní jednotka, která zářím loňského roku počínaje postřílela nejméně 65 údajných kriminálníků. Tehdy průzkumy veřejného mínění policii jednoznačně podporovaly. Když ale mezi zabité přibyl třiadvacetiletý student práv Jimmy Rodríguez, začal se názor obyvatel měnit.

Jimmyho otec Ramón trval na tom, že celá záležitost se musí vyšetřit. Všechno skončilo federálním šetřením, které dostalo za mříže několik policistů. Ramón se dokonce zúčastnil natáčení v místní televizi, kde vyprávěl o smrti svého syna - těsně poté, co byl program natočen, se na jeho farmě objevilo pět maskovaných mužů a nastříleli do něj devatenáct ran.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Má to ještě smysl? Dan Přibáň a jeho opium dalekých cest

Ani nevím, jestli se mám na tu poslední expedici těšit. Ale po příjezdu do...

Takže přátelé, končíme! Před námi je poslední trabantí výprava. Nikdy by nás před deseti lety nenapadlo, že by se mohl...

Najdete na iDNES.cz