Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Velehradě zněly nejen duchovní skladby

  10:06aktualizováno  10:06
V předvečer svátku slovanských věrozvěstů zazněly na nádvoří před bazilikou sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě nejen duchovní skladby. Koncert Lidí dobré vůle uvedla zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů s cimbálovou muzikou Hradišťan. Na pódiu se objevil i rocker Jožo Ráž či zpěvák Daniel Hůlka.
Podívejte se na fotografie a poslechněte si úryvek písně Ráj.

První lidé přijížděli do Velehradu už během dne. V podvečer už parkovaly tisíce aut všude v obci i na příjezdových cestách. Těsně před začátkem koncertu se dokonce utvořila dvoukilometrová kolona aut.

Na nádvoří se tísnily tisíce poutníků, stánky s občerstvením byly plné. Lidé se nebavili o ničem jiném. "A víš to, že přijede i Ráž. Jsem zvědavý, jak vypadá," povídala asi třicetiletá žena.

Před novým podiem seděli na vozíčcích tělesně postižení, vedle nich pozvaní hosté. Byl mezi nimi například i trenér hokejistů Josef Augusta a spousta politiků - ministr zemědělství Jan Fencl, senátor Jan Ruml, šéf Čtyřkoalice Karel Künhl, poslanec Petr Pleva.

Koncert pod patronací arcibiskupa
Koncert, který přenášel Český rozhlas přímým přenosem a zkrácený záznam z něj uvede v pátek večer Česká televize, zahájil proslovem olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten nad teprve druhým koncertem v dlouholeté historii poutí převzal záštitu.

"Přijdou na podium lidé, které to stálo spoustu sil. A jsem rád, že oni se teď chtějí s námi o to, co umějí, podělit," poznamenal Graubner.

Hradišťan a Jiří Pavlica
Koncert začal dvěma barokními tanci z poloviny 17. století, které vznikly právě na Velehradě. Cimbálovou muziku Hradišťan Jiřího Pavlici doprovázela zlínská filharmonie pod vedením Tomáše Koutníka.

Z oken velehradské baziliky vyhlíželi obyvatelé zdejšího ústavu sociální péče, na nádvoří už nebylo téměř k hnutí.

Své vystoupení zakončil Hradišťan lidovou písní Ze země na zem.

Sestry Steinovy
Po Hradišťanu přišly na podium sestry Steinovy, objev loňské folkové scény. S dvěmi klasickými kytarami zahrály tři skladby.

Při jejich vystoupení přišel i očekávaný Jožo Ráž. S kulhavým pohybem se hned schoval do zákulisí. Jeho chvíle měla přijít.

Jožo Ráž
Převor břevnovského benediktínského kláštera Petr Siostrzonek, který celým koncertem prováděl, přivítal na podiu jednu z největších hvězd - Jožo Ráže. "Omluvte, prosím, že nám zazpívá jen jednu píseň. Jožo Ráž totiž přijel přímo z nahrávacího studia a ještě ho čeká dlouhá cesta domů. Přesto věřím, že jeho píseň nás všechny bude držet nad vodou," řekl mnich.

Slovenský rocker kulhavým krokem vystoupal na podium a se zaťatou pěstí pozdravil poutníky: "Zdravím Cyrila a Metoděje a všechny, kteří jsou tady."

Zjevně unavený muzikant zazpíval svůj hit poslední doby Voda, čo ma držíš na vodou. A jako jediný měl puštěný playback.

Závěr se nesl v bouřlivém potlesku. Jožo Ráž pak kvapně opustil Velehrad.

Pavel Nedvěd
Pozván na pouť byl i nejlepší český fotbalista Pavel Nedvěd. Věřícím se omluvil osobním dopisem, v němž vysvětlil, že musel z pracovně-existenčních důvodů opustit republiku a odletět do Itálie. Celý jeho dopis převor Petr Siostrzonek přečetl.

Eva Dřízgová-Jirušová
Na podiu velehradské baziliky se představila i česká operní hvězda Eva Dřízgová-Jurišová. "S Evou jsme nastudovali árii ze Svatebních košil Antonína Dvořáka a Jenúfy z Janáčkovy opery Její Pastorkyňa," řekl Marek Obdržálek, šéf zlínské filharmonie, která pěvkyni doprovázela.

Největší ohlas měla píseň Ave Maria od Charlese Gounoda.

Lenka Filipová
Folková zpěvačka Lenka Filipová se pořadatelům omluvila až odpoledne. "Je nám to moc líto, že nemůže přijet. Lenku Filipovou ovšem přepadla nečekané hlasové problémy," vysvětlil moderátor.

Daniel Hůlka
Největší prostor tak dostal populární zpěvák Daniel Hůlka, který nejdříve za doprovodu orchestu zazpíval dvě Biblické písně od Antonína Dvořáka.

Potom nadšeným posluchačům společně se svou kapelou a sborem zazpíval písně z vlastní repertoáru včetně skladby Ten právě příchozí z muzikálu Monte Christo. Vystoupení zakončil písní od Vangelise Ráj, jejíž ukázku si můžete poslechnout zde.

Závěr s vodou a modlitbou
Protože ještě chybělo do konce koncertu asi dvacet minut a všichni hosté se už představili, vrátil se na podium Jiří Pavlica a jeho Hradišťan.

"Zahrajeme vám píseň Modlitba za vodu. Pokud jste ji v poslední době často slýchali v reklamě, tak to bylo proto, že výtěžek z této akce byl věnován na dětskou onkologii v Brně," uvedl skladbu primáš cimbálové muziky Jiří Pavlica.

Na závěr přišli všichni učinkující a společně s více než dvaceti tisíci poutníky si zazpívali modlitbu.

Setkání před koncertem
Ve Velehradě se ve středu odpoledne setkalo asi čtyřicet vozíčkářů s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, Danielem Hůlkou a Jiřím Pavlicou. Besedovat s nimi měl i fotbalista Pavel Nedvěd, který je znám jako věřící člověk, ale musel narychlo zrušit dovolenou a odletěl do Itálie.

"Hovořili o lidských věcech a životě postižených," řekl hlavní organizátor Josef Kořenek. Dodal, že setkání uspořádali za pomoci Suverénního řádu maltézských rytířů, který reprezentovali hrabata Bedřich Strachwicz a Norbert Kinský.

Jiří Pavlica na prvním velkém koncertě na Velehradě v roce 2000

Z koncertu na Velehradě v roce 2000

První velký koncert před poutí na Velehradě v roce 2000.

První velký koncert před mší na Velehradě se konal v roce 2000

Ve Velehradě se v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, setkalo 40 vozíčkářů s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem (vpravo) a hudebníky Danielem Hůlkou a Jiřím Pavlicou. (4. července 2001)

Ve Velehradě se v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, setkalo 40 vozíčkářů s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem (druhý zprava) a hudebníky Danielem Hůlkou (třetí zprava) a Jiřím Pavlicou (vpravo). (4. července 2001)

S křížem a mobilním telefonem dorazil v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, mladý poutník na nádvoří poutního domu domu Stojanov na Velehradě. (4. července 2001)

Autoři: , ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz