Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve stopě nejhezčí jesenické hřebenovky

aktualizováno 
Asi 12 kilometrů dlouhé putování z Ovčárny do sedla Skřítek je právem považováno za nejhezčí jesenickou hřebenovku a jednu z nejkrásnějších horských tras u nás vůbec. Na běžkách to prostě nemá chybu, jen si musíme poradit s některými velmi náročnými sjezdy. Výchozím místem výletu je Ovčárna.

Na Ovčárnu vyjedeme autobusem ze sedla Hvězda (parkoviště) nad Karlovou Studánkou. Jinou variantou je, že pokračujeme v už nastoupené cestě od Ramzovského sedla - viz náš minulý výlet - více čtěte ZDE.

Na Ovčárně
Ovčárna je jedním z klíčových míst Hrubého Jeseníku, zdejší lyžařský areál je vyhlášený, sníh se tady drží dlouho do jara.

Už v roce 1863 tady stála chata, která byla oblíbeným místem schůzek lesníků i útočištěm při školních přírodovědeckých vycházkách. V roce 1864 tady byla zřízena salaš a ovčí syrovátku pak podávali jako lék lázeňským hostům v Karlově Studánce. Původní ovčinec vyhořel a později byl postaven nový objekt, který byl v roce 1932 přebudován na horský hotel s restaurací. Od roku 1911 sem vede silnice.

V nedaleké chatě Barborka její správce Myšák v roce 1948 založil Horskou službu Jeseníky.

Pozor na laviny
Od Ovčárny nás povede letní červená turistická značka a především zimní tyčové značení - za nepříznivého počasí dáme pozor, abychom se od trasy neodchýlili, jihovýchodní svahy jsou lavinové!

Čarodějné Petrovy kameny
Stoupáme po svazích Vysoké hole, po pravé ruce vidíme Petrovy kameny (1446 m). Vrchol se skalní hradbou vysokou 25 m je chráněným územím se zákazem vstupu.

Říká se, že ve středověku byly Petrovy kameny místem čarodějnických sabatů. Právě sem se slétaly čarodějnice a obcovaly s ďábly. Lokalitě podle zápisu v dobových kronikách nepomohlo ani vykropení svěcenou vodou a vztyčení mučednického sloupu.

Jiná pověst vypráví o lásce dcery pána z hradu Sovinec a chudého kováře Petra. Milenci uprchli, ale v jejich stopách se blížili pronásledovatelé. Když se zdálo, že bude dvojice dostižena, strhla se v horách strašná bouře, před kterou se mladí lidé ukryli za skálu na hřebeni. Když bouře přešla, po pronásledovatelích nebylo ani potuchy, a tak se Petr s milou dostali bez úhony za hranice panství...

Mapku trasy (autor:SHOCART) si stáhněte ZDE.

Běžky do ruky
Vystoupáme k Vysoké holi (1464 m). Nedaleký pomníček připomíná tragédii z 27. února 1950, kdy dopravní letadlo na lince Ostrava - Praha narazilo v mlze a dešti do svahu, zahynulo pět cestujících.

Není bez zajímavosti, že na konci druhé světové války tu německá armáda budovala letiště, dílo však nedokončila.

PŘEČTĚTE SI

Přes Jeseníky na běžkách - 1.díl

Jizerky: ráj běžkařů

Kupujete běžky? A na co je potřebujete?

Vybíráte běžky? Poradíme vám!

Turistická klasika po hřebenech Krkonoš

Na běžky kousek od Prahy

Pokračujeme přes Kamzičník a Velký Máj, provázejí nás nádherné výhledy. Pak si musíme poradit se sjezdem k Jelení studánce s kamenným útulkem, kolem Břidličné hory přes Pecný a Pece - prý tady leží pecny chleba, kterými se vozka pokoušel podkládat kola svého vozu.

Následuje klesání kolem Ztracených kamenů a Ztracených skal - zimní trasa dělá trochu větší oblouk vpravo oproti letnímu značení, i tak je to dost drsná lyžařská záležitost - v krajním případě se nebudeme stydět vzít běžky raději do ruky.

Pak se cesta konečně narovná a my pohodlně dokloužeme k silnici procházející sedlem Skřítek. Vlevo od nás se prostírá přírodní rezervace Rašeliniště na Skřítku s rozsáhlým porostem rašeliníku a rašeliníkové smrčiny, typická je bříza karpatská, která roste u tajemných tůní.

Běžkařská magistrála z Červenohorského sedla na Praděd. (archiv 1.2.2003)

Vysoká hole v Jeseníkách

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Najdete na iDNES.cz