Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve stínu katedrál aneb putování po britských skvostech

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Sedmdesát britských katedrál vás provede tisíciletou historií - od Durhamu, normanské nádhery z 11. století, po majestátní renesanční katedrálu sv. Pavla v Londýně a úchvatnou modernistickou římsko-katolickou katedrálu v Liverpoolu ze 60. let.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Starší britské katedrály jsou výmluvným důkazem dominantního postavení církve v britské společnosti od středověku až po reformaci v 16. století. Vznikaly, aby chválily Boha, ale také proto, aby působily na věřící - a to za nesmírnou cenu, s ohromným vypětím a často i za cenu lidských životů.

Dominují svému okolí jak fyzicky, tak kulturně - žádná návštěva britského města nebude úplná, dokud nestrávíte hodinu nebo dvě v místní katedrále.

Sláva britských katedrál je tak velká, že vybrat a zmínit jen několik z nich by bylo nespravedlivé - následující výčet považujte prosím jen za ochutnávku:

Katedrála ve Winchesteru

Winchester je baštou křesťanství a poutním místem po více než tisíc let a jeho katedrála je jedním z největších středověkých chrámů na světě. Winchesterská bible je nejlepším příkladem bible z 12. století v zemi.

Katedrála sv. Pavla, Londýn

Londýnská katedrála sv. Pavla představuje vrchol renesančního umění. Navrhl ji slavný architekt Sir Christopher Wren. Byla postavena, aby nahradila kostel, který byl zničen při Velkém londýnském požáru v roce 1666. Katedrála stojí v samém srdci oblasti s takřka nejvyšší koncentrací historických kostelů na světě.

Londýnská katedrála sv. Pavla.

Lincolnská katedrála

Impozantní středověká katedrála v Lincolnu, vyšší než egyptské pyramidy, si "zahrála" i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Při prohlídce si rozhodně nenechte ujít slavného lincolnského ďáblíka, který byl podle pověsti vyslán z pekla na zem, kde měl škodit, ale nakonec byl andělem proměněn v sochu.

Impozantní středověká katedrála v Lincolnu.

Liverpoolské katedrály

Panoramatu města dominují hned dvě impozantní katedrály. Liverpoolská anglikánská katedrála je největší katedrálou v Británii a pátou největší na světě. Římsko-katolická katedrála architekta Fredericka Gibberda, postavená v letech 1962 až 1967 se díky futuristickému designu stala hlavním liverpoolským orientačním bodem.

Yorský Minster

Yorký Minster je jednou z největších anglických katedrál a dodnes je jedinečnou dominantou uliček středověkého Yorku. Město bylo biskupstvím již od roku 314 a jednou z prvních bašt křesťanství v Anglii.

Katedrála v Durhamu

Bill Bryson popsal Durham jako "perfektní malé město" a jeho katedrála je považována za jednu z nejkrásnějších staveb na světě. V sousedství najdete další památku světového kulturního dědictví, durhamský hrad.

Katedrála v Durhamu

Katedrála sv. Magna

Věže sv. Magna se tyčí nad městečkem Kirkwall, které leží na jednom z ostrůvků souostroví Orkneje. Sv. Magnus je nejseverněji položenou katedrálou v Británii. Položení základního stavebního kamene se datuje do roku 1137 a díky různobarevným kamenům vyskládaným do vzorů nezapře inspiraci vikingskou kulturou. A je také jedinou britskou katedrálou s vlastní hladomornou.

Katedrála sv. Davida, Dyfed

V 6. století byla katedrála sv. Davida ve waleském Dyfedu klášterem a ve středověku oblíbeným poutním místem - dvě poutě sem se vyrovnaly jedné pouti do Říma. Hlavní loď je zakončena bohatým kazetovým stropem z lakovaného dubu. Jedinečný charakter stavby je zdůrazněn jemně fialovým pískovcem.

Katedrála sv. Davida ve waleském Dyfedu

Řecká ortodoxní katedrála, Londýn

Majestátní pravoslavná řecká ortodoxní katedrála Božské moudrosti (Aghia Sophia) na Moscow Road v Londýně byla postavena v roce 1877 a je jedinou pravoslavnou stavbou svého druhu v Británii.

Úplný přehled britských katedrál naleznete na webových stánkách Pilgrims Association.

Pořiďte si předplatní vstupenku Great British Heritage Pass

Milujete zahrady nebo se chystáte na výlet do britské historie?Nezapomeňte na předplatní vstupenku Great British Heritage Pass, která vám otevře dveře do více než 580 hradů, zahrad a zámečků po celé Británii. Great British Heritage Pass bude vaším klíčem k britským pokladům. Více informací zde www.greatbritishheritagepass.com.

Více informací o Velké Británii naleznete na www.visitbritain.cz.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Egypt je nejdřív pohádka, po roce začnete vnímat realitu, říká Hanka

Hanka chtěla ve svém životě změnu a našla jí v Egyptě.

Původním zaměstnáním je učitelka matematiky a fyziky, ale v Egyptě teď pracuje jako realitní makléřka. Do Afriky ji...

Najdete na iDNES.cz