Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve stínu katedrál aneb putování po britských skvostech

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Sedmdesát britských katedrál vás provede tisíciletou historií - od Durhamu, normanské nádhery z 11. století, po majestátní renesanční katedrálu sv. Pavla v Londýně a úchvatnou modernistickou římsko-katolickou katedrálu v Liverpoolu ze 60. let.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Starší britské katedrály jsou výmluvným důkazem dominantního postavení církve v britské společnosti od středověku až po reformaci v 16. století. Vznikaly, aby chválily Boha, ale také proto, aby působily na věřící - a to za nesmírnou cenu, s ohromným vypětím a často i za cenu lidských životů.

Dominují svému okolí jak fyzicky, tak kulturně - žádná návštěva britského města nebude úplná, dokud nestrávíte hodinu nebo dvě v místní katedrále.

Sláva britských katedrál je tak velká, že vybrat a zmínit jen několik z nich by bylo nespravedlivé - následující výčet považujte prosím jen za ochutnávku:

Katedrála ve Winchesteru

Winchester je baštou křesťanství a poutním místem po více než tisíc let a jeho katedrála je jedním z největších středověkých chrámů na světě. Winchesterská bible je nejlepším příkladem bible z 12. století v zemi.

Katedrála sv. Pavla, Londýn

Londýnská katedrála sv. Pavla představuje vrchol renesančního umění. Navrhl ji slavný architekt Sir Christopher Wren. Byla postavena, aby nahradila kostel, který byl zničen při Velkém londýnském požáru v roce 1666. Katedrála stojí v samém srdci oblasti s takřka nejvyšší koncentrací historických kostelů na světě.

Londýnská katedrála sv. Pavla.

Lincolnská katedrála

Impozantní středověká katedrála v Lincolnu, vyšší než egyptské pyramidy, si "zahrála" i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Při prohlídce si rozhodně nenechte ujít slavného lincolnského ďáblíka, který byl podle pověsti vyslán z pekla na zem, kde měl škodit, ale nakonec byl andělem proměněn v sochu.

Impozantní středověká katedrála v Lincolnu.

Liverpoolské katedrály

Panoramatu města dominují hned dvě impozantní katedrály. Liverpoolská anglikánská katedrála je největší katedrálou v Británii a pátou největší na světě. Římsko-katolická katedrála architekta Fredericka Gibberda, postavená v letech 1962 až 1967 se díky futuristickému designu stala hlavním liverpoolským orientačním bodem.

Yorský Minster

Yorký Minster je jednou z největších anglických katedrál a dodnes je jedinečnou dominantou uliček středověkého Yorku. Město bylo biskupstvím již od roku 314 a jednou z prvních bašt křesťanství v Anglii.

Katedrála v Durhamu

Bill Bryson popsal Durham jako "perfektní malé město" a jeho katedrála je považována za jednu z nejkrásnějších staveb na světě. V sousedství najdete další památku světového kulturního dědictví, durhamský hrad.

Katedrála v Durhamu

Katedrála sv. Magna

Věže sv. Magna se tyčí nad městečkem Kirkwall, které leží na jednom z ostrůvků souostroví Orkneje. Sv. Magnus je nejseverněji položenou katedrálou v Británii. Položení základního stavebního kamene se datuje do roku 1137 a díky různobarevným kamenům vyskládaným do vzorů nezapře inspiraci vikingskou kulturou. A je také jedinou britskou katedrálou s vlastní hladomornou.

Katedrála sv. Davida, Dyfed

V 6. století byla katedrála sv. Davida ve waleském Dyfedu klášterem a ve středověku oblíbeným poutním místem - dvě poutě sem se vyrovnaly jedné pouti do Říma. Hlavní loď je zakončena bohatým kazetovým stropem z lakovaného dubu. Jedinečný charakter stavby je zdůrazněn jemně fialovým pískovcem.

Katedrála sv. Davida ve waleském Dyfedu

Řecká ortodoxní katedrála, Londýn

Majestátní pravoslavná řecká ortodoxní katedrála Božské moudrosti (Aghia Sophia) na Moscow Road v Londýně byla postavena v roce 1877 a je jedinou pravoslavnou stavbou svého druhu v Británii.

Úplný přehled britských katedrál naleznete na webových stánkách Pilgrims Association.

Pořiďte si předplatní vstupenku Great British Heritage Pass

Milujete zahrady nebo se chystáte na výlet do britské historie?Nezapomeňte na předplatní vstupenku Great British Heritage Pass, která vám otevře dveře do více než 580 hradů, zahrad a zámečků po celé Británii. Great British Heritage Pass bude vaším klíčem k britským pokladům. Více informací zde www.greatbritishheritagepass.com.

Více informací o Velké Británii naleznete na www.visitbritain.cz.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Najdete na iDNES.cz