Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve staré tvrzi má být muzeum války

  10:26aktualizováno  10:26
Před deseti lety památkáři zjistili, že mohutná čtyřpodlažní sýpka v Dohalicích, určená ke zbourání, je zbytkem gotické tvrze ze čtrnáctého století, přestavěné na barokní zámeček a později na obilní sklad. Tento objev tak změnil plány a památkáři hodlají v prostorách tvrze zřídit muzeum války 1866 a životního stylu té doby. Zatím ale na celkovou opravu památky chybí peníze.

Osud dohalické tvrze ještě před několika lety visel na vlásku. Patřila zemědělskému družstvu Mžany, které se zbavovalo nepotřebného majetku a v roce 1997 ji předalo obci. "Špejchar chátral, ale peníze na opravu jsme neměli a začali jsme uvažovat o jeho zbourání," přiznal dohalický starosta Jaroslav Erben a dodal, že obec mohla od státu žádat peníze jen pro chráněnou památku. "Sýpku prozkoumali památkáři a zjistili, že v Dohalicích máme unikát, jedinou zachovanou gotickou tvrz na Hradecku," řekl Erben.

O rok později ministerstvo kultury zařadilo dohalickou tvrz do seznamu kulturních památek. Stavební práce na záchraně památky si zatím vyžádaly tři miliony korun. Většinu zaplatil stát, obec přispěla sto padesáti tisíci. "Sýpka je dočasně zachráněna. Dostala novou střechu a zpevnilo se zdivo, ale další úpravy se provedou až podle využití objektu," uvedl Václav Pražák z oddělení památkové péče Okresního úřadu v Hradci Králové. "Sháníme dalších dvě stě tisíc korun, možná je dostaneme z fondů Evropské unie, ale na celkovou opravu je potřeba asi patnáct milionů, které zatím nikdo neslíbil," sdělil dohalický starosta.

Hradečtí památkáři navrhli umístit do objektu muzeum války z roku 1866 a životního stylu konce devatenáctého století. "Válka 1866 byla událostí evropského významu, ale stále ji neumíme využít v turistickém ruchu," míní Pražák. Vzorem pro úpravy památky by prý mohla být historická sýpka u Osové Bitýšky, kde vznikla galerie. Ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Zdeněk Zahradník je k návrhu zatím zdrženlivý. "Musíme posoudit, zda má smysl vytvářet v regionu třetí expozici o válce 1866, když je jí věnován památník na Chlumu a od příštího roku dostane prostor také v hradeckém muzeu. Záleží na tom, zda bychom do Dohalic dokázali přivést návštěvníky a zaplatit náročný provoz tvrze. Nevím ani, jak nám v příštím roce rozpočet dovolí hospodařit v obnovené muzejní budově v Hradci," uvedl Zahradník.

Dohalická sýpka je mohutnou stavbou o půdorysu třicet tři krát dvanáct metrů. Až do devítimetrové výšky se dochovalo zdivo tvrze místních vladyků ze 14. století, část budovy bývala také sroubena ze dřeva. Při paláci stál hospodářský dvůr, který i s tvrzí obepínal vodní příkop. V roce 1667 nechal Václav Záruba z Hustířan tvrz přestavět na barokní zámeček s přízemními arkádami, o sto padesát let později byla velká okna zazděna, nahrazena malými ležatými okénky, a z gotické tvrze se stala sýpka.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

TEST DNES: Kompletní výsledky testu kempů pro rodiny s dětmi

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct kempů po celém Česku, od západočeského Brodu nad Tichou až po severomoravský Příbor. Výběr...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Najdete na iDNES.cz