Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary chtějí bránit šíření nesmyslů o městě. Průvodce budou školit

  15:08aktualizováno  15:08
Turističtí průvodci v Karlových Varech často šíří o městě špatné informace. Mylně například označují sochu T. G. Masaryka za sochu Lenina či komolí názvy léčivých pramenů. Karlovarskému magistrátu už však došla trpělivost, a tak pro průvodce připravil dobrovolné kurzy, v nichž získají korektní znalosti o lázních.

Proškolení průvodci dostanou kromě certifikátu i vlaječku a odznak, ve městě by se měli objevit již na začátku sezony. | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

V ulicích Karlových Varů to bývá běžný obrázek: rusky hovořící průvodce vysvětluje turistům, že od hlavní pošty v centru města až za Mlýnskou kolonádu vše patří Rusům. S takovými "znalostmi" se pak u svých klientů setkávají pracovníci sanatorií a hotelů.

Magistrát teď vyslyšel jejich stížnosti a připravil pro průvodce speciální kurzy, v nichž získají správné informace o městě. Po úspěšně absolvovaném semináři dostanou od města certifikát.

"Takový průvodce obdrží po přezkoušení znalostí v testu odznak, vlaječku a kartičku - osvědčení o certifikaci," řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek. Poukázal také na některé průvodcovské mystifikace, například záměnu názvů léčivých pramenů.

Na průvodce si stěžují hoteliéři

Někteří průvodci zase tvrdí o soše prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, že to je památník ruského revolucionáře Vladimíra Iljiče Lenina. Případně turisty informují, že historický dům určitého názvu stojí v lázeňském centru Karlových Varů. Ve skutečnosti takovou budovu obdivují návštěvníci Mariánských Lázní.

"Jedním z hlavních důvodů, proč certifikaci zavádíme, je mediální skandál se záměnou Masaryka za Lenina," vysvětlila ředitelka karlovarského infocentra Jitka Štěpánková. Dodala, že stížnosti na některé průvodce zaznívaly při setkání primátora s hoteliéry.

Osobní zkušenost s dezinformacemi má náměstek primátora Jiří Klsák, který rozumí rusky. "Když jsem slyšel jednoho průvodce, jak tvrdí, že úplně všechno ve Varech je ve vlastnictví Rusů, tak jsem měl sto chutí se pohádat. Uvědomil jsem si ale, že si to jako náměstek nemůžu dovolit, takže jsem raději odešel."

Certifikát dostane průvodce nadoživotí

Doživotní certifikace průvodců je dobrovolná, stojí 500 korun. První školení pro zájemce s příslušným živnostenským listem je přichystané na duben. Průvodci s vlaječkou a odznakem se tak objeví ve městě už na začátku lázeňské sezony.

Certifikát obdrží absolvent, který správně zodpoví minimálně 85 procent otázek z těchto oblastí: aktuální údaje o městě, přírodní léčivé zdroje lázeňství, geografie a slavní návštěvníci.

Test oznámkuje hodnotící komise, složená z historiků karlovarského muzea, zástupců města a infocentra. V současné době infocentrum eviduje čtyři desítky aktivně působících průvodců.

"Nemáme nástroj, jak zbavit město průvodců, kteří poskytují nekorektní informace zahraničním turistickým skupinám. Budeme se ale snažit vytvořit prostředí pro jejich kvalitní a odborné služby. Věřím, že průvodci s certifikátem budou na trhu vyhledávaní," uvedl primátor Kulhánek.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Najdete na iDNES.cz