Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary chtějí bránit šíření nesmyslů o městě. Průvodce budou školit

  15:08aktualizováno  15:08
Turističtí průvodci v Karlových Varech často šíří o městě špatné informace. Mylně například označují sochu T. G. Masaryka za sochu Lenina či komolí názvy léčivých pramenů. Karlovarskému magistrátu už však došla trpělivost, a tak pro průvodce připravil dobrovolné kurzy, v nichž získají korektní znalosti o lázních.

Proškolení průvodci dostanou kromě certifikátu i vlaječku a odznak, ve městě by se měli objevit již na začátku sezony. | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

V ulicích Karlových Varů to bývá běžný obrázek: rusky hovořící průvodce vysvětluje turistům, že od hlavní pošty v centru města až za Mlýnskou kolonádu vše patří Rusům. S takovými "znalostmi" se pak u svých klientů setkávají pracovníci sanatorií a hotelů.

Magistrát teď vyslyšel jejich stížnosti a připravil pro průvodce speciální kurzy, v nichž získají správné informace o městě. Po úspěšně absolvovaném semináři dostanou od města certifikát.

"Takový průvodce obdrží po přezkoušení znalostí v testu odznak, vlaječku a kartičku - osvědčení o certifikaci," řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek. Poukázal také na některé průvodcovské mystifikace, například záměnu názvů léčivých pramenů.

Na průvodce si stěžují hoteliéři

Někteří průvodci zase tvrdí o soše prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, že to je památník ruského revolucionáře Vladimíra Iljiče Lenina. Případně turisty informují, že historický dům určitého názvu stojí v lázeňském centru Karlových Varů. Ve skutečnosti takovou budovu obdivují návštěvníci Mariánských Lázní.

"Jedním z hlavních důvodů, proč certifikaci zavádíme, je mediální skandál se záměnou Masaryka za Lenina," vysvětlila ředitelka karlovarského infocentra Jitka Štěpánková. Dodala, že stížnosti na některé průvodce zaznívaly při setkání primátora s hoteliéry.

Osobní zkušenost s dezinformacemi má náměstek primátora Jiří Klsák, který rozumí rusky. "Když jsem slyšel jednoho průvodce, jak tvrdí, že úplně všechno ve Varech je ve vlastnictví Rusů, tak jsem měl sto chutí se pohádat. Uvědomil jsem si ale, že si to jako náměstek nemůžu dovolit, takže jsem raději odešel."

Certifikát dostane průvodce nadoživotí

Doživotní certifikace průvodců je dobrovolná, stojí 500 korun. První školení pro zájemce s příslušným živnostenským listem je přichystané na duben. Průvodci s vlaječkou a odznakem se tak objeví ve městě už na začátku lázeňské sezony.

Certifikát obdrží absolvent, který správně zodpoví minimálně 85 procent otázek z těchto oblastí: aktuální údaje o městě, přírodní léčivé zdroje lázeňství, geografie a slavní návštěvníci.

Test oznámkuje hodnotící komise, složená z historiků karlovarského muzea, zástupců města a infocentra. V současné době infocentrum eviduje čtyři desítky aktivně působících průvodců.

"Nemáme nástroj, jak zbavit město průvodců, kteří poskytují nekorektní informace zahraničním turistickým skupinám. Budeme se ale snažit vytvořit prostředí pro jejich kvalitní a odborné služby. Věřím, že průvodci s certifikátem budou na trhu vyhledávaní," uvedl primátor Kulhánek.
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Žijeme v nádherné zemi s úžasnou přírodou a lidmi, říká Iveta Toušlová

Iveta Toušlová

Rodačka z Vimperka má cestování v genech. Proto není divu, že před 14 lety stála u zrodu úspěšného pořadu České...

Najdete na iDNES.cz