Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoce na horách v Česku: kde si dobře zalyžujete

  13:41aktualizováno  13:41
Důležitá zpráva pro lyžaře, kteří se rozhodli strávit Vánoce či Silvestr na horách: sněhu si užijí až až. Vyplývá to z nejnovější dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Ještěd | foto: Roman ČejkaMF DNES

Meteorolog František Šopko předpokládá, že do úterka sníh na horách padat nebude. Pak by ho ale mělo postupně přibývat.

V Krkonoších či Jeseníkách dosahuje už nyní sněhová pokrývka od padesáti centimetrů do jednoho metru. A podobné je to na Šumavě. Sjezdovky jsou kromě toho uměle zasněžovány a rolbami je upravena většina oblíbených běžeckých tratí. Lyžování tedy podle Šopka neublíží ani dočasné oteplení počátkem příštího týdne.

Po loňské rekordně teplé zimě nyní v Česku zavládly průměrné zimní teploty. "Přes svátky tedy neočekávejme ani velké mrazy, ani žádné oblevy. Bude snesitelné, vcelku příjemné počasí," vysvětluje František Šopko. A potvrzují to obsluhy lyžařských horských vleků: všude jsou ideální podmínky. A Pec pod Sněžkou k tomu navíc dává štědrovečerní bonus - lyžování zdarma.

Loni se o Vánocích lyžovalo jen na dvou místech v republice: na Černé hoře nad Janskými Lázněmi a potom ještě v Branné v Jeseníkách.

Lyžařské podmínky na horách v Čechách a na Moravě

Krkonoše


Na hřebenech Krkonoš leží podle pracovníků Horské služby přibližně 125 cm sněhu. V lavinových katastrech platí 2. nejnižší stupeň lavinového nebezpečí, při kterém hrozí laviny jen na strmých svazích při mechanickém zatížení sněhové vrstvy.

Mrazivé počasí uplynulých dnů vlekaři využili k umělému zasněžení sjezdovek, na kterých nyní leží od 20 do 100 cm sněhu. Nejvíce sněhu leží na sjezdovkách v areálech Horní Mísečky - Medvědín a Černá hora u Janských Lázní.

"Mrazy nám umožnily technicky zasněžit kritická místa spodních částí sjezdovek. Podmínky jsou ideální. K dispozici bude pět lanovek, 11 vleků a 25 kilometrů sjezdovek," řekl ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran.

V sobotu ve Špindlerově Mlýně začnou platit ceny hlavní sezony, kdy jednodenní skipas pro dospělého stojí 750 Kč. V Peci pod Sněžkou, kde leží na sjezdovkách kolem 40 cm sněhu, bude lyžování na Štědrý den od 9 do 13 hodin tradičně zdarma. "Na všech hlavních sjezdovkách je výborné lyžování, všechna přepravní zařízení jsou v provozu," řekl ředitel peckých vleků František Vambera.

Ochlazení umožnilo rozjezd vleků i v menších střediscích, která byla ještě před týdnem mimo provoz. Vleky tak pojedou i v Prkenném Dole, na Kněžickém vrchu a ve Velké Úpě. Od soboty bude v provozu také vlek Duncan ve Svobodě nad Úpou. Mimo provoz je zatím areál Pěnkavčí vrch.

Jizerky


Na Ještědu leží na tratích kolem dvou lanovek přibližně půl metru sněhu a v pátek tam začíná večerní lyžování. Sjezdovku Pláně však Snowhill o víkendu kvůli nedostatku sněhu ještě neotevře.

U lanovky na tanvaldském Špičáku (30 cm technický) slouží lyžařům červená i modrá sjezdovka, mimo provoz zůstává nejtěžší černá trasa. V Bedřichově (30 cm technický) a na Severáku (50 cm technický) mohou lyžaři využívat všechny tratě s výjimkou Pastvin a Louček.

Mimo provoz je Desná-Parlament a Josefův Důl.

V Jizerských horách najdou běžkaři o tomto víkendu 110 kilometrů upravených tratí na Jizerské magistrále.

Střední Čechy

V současné době se sjezdovky zasněžují. Lyžovat se bude tento víkend na Monínci, na ostatních místech to nechtějí slíbit napevno.

Orlické hory a Pardubický kraj


V Orlických horách hlásí výborné podmínky k lyžování obě hlavní střediska Deštné a Říčky, kde na sjezdovkách leží kolem 40 cm technického sněhu. "Díky technickému sněžení se podmínky výrazně zlepšily. Nyní je v provozu lanovka a vlek. Od víkendu bude v provozu celé středisko," řekl šéf vlekařů v Říčkách Stanislav Havel.

V Čenkovicích v Orlických horách leží na svazích asi 5 cm technického sněhu. "Částečný provoz s jedním vlekem začal včera, v sobotu a v neděli již bude fungovat celé středisko až do večera," uvedl Miloslav Dvořák ze Ski klubu Česká Třebová, který provozuje dva vleky.

Zalyžovat si budou moci lidé i na Štědrý den od 9 -14 hodin, do konce roku pak budou sjezdovky otevřené celý den. Dvořák také upozornil na stále slušné podmínky pro běžecké lyžování na Bukové hoře a Suchém vrchu. Trasy v celkové délce přesahující 65 kilometrů bude pokrývat kolem 15 cm sněhu.

Postupně začne rozšiřovat nabídku pro lyžaře také areál Ski Sněžník v Dolní Moravě, který má k dispozici asi 40 cm umělé sněhové pokrývky. "U nás panuje inverze, v 1000 metrech nad mořem je slunečno a sedm stupňů nad nulou, dole naopak minus sedm. Mělo by to vydržet i o víkendu. V provozu je půl kilometru červené sjezdovky, v sobotu chceme otevřít černou a kolem 26. prosince i další sjezdovku," řekl manažer střediska pod Králickým Sněžníkem Oldřich Štos.

Zatím zůstává uzavřena sjezdovka v Přívratu na Orlickoústecku s pěticentimetrovou pokrývkou sněhu. V sobotu a v neděli by se mělo lyžovat i v areálu Peklák u České Třebové v témže okrese.

Šumava


Dostatek sněhu, jasnou oblohu a také mráz nabízejí lyžařům areály v západočeské části Šumavy. Výjimku tvoří nejvýše položená místa, kde jsou díky inverzi teploty nad nulou.

O předvánočním víkendu pojedou všechny vleky a lanovky na Železnorudsku, kvalitní lyžování slibuje rovněž areál v Kašperských Horách. Bez sněhu je sjezdovka v Přimdě v Českém Lese.

Na Železnorudsku leží 30 až 50 cm sněhu. V lyžařských areálech, kde mají sněhová děla, se navíc vyrábí technický sníh.

Na Špičáku jsou v provozu všechny sjezdovky a vleky. Ve vyšších polohách je sice nad nulou, podle správce areálu Vladimíra Kasíka to ale lyžování nevadí. Díky mrazu vlekaři vydatně vylepšili sněhovými děly svahy, včetně takzvaného padáku na nejprudší české sjezdovce Šance. "Za těchto podmínek inverze sněhu neublíží. Naopak se dá lyžovat za slunečného počasí," říká Kasík.

Upravené stopy budou čekat i na běžkaře. Na Železnorudsku se budou rolbou projíždět stopy v pátek, kromě trasy Gerlova Huť - Stará hájovna, kde ještě lesníci manipulují se dřevem. Také v okolí Modravy se bude většina tras upravovat v pátek. Výjimkou je cesta Modrava - Vchynice, Tetov - Rokyta a Srnský okruh, kde je zatím málo sněhu.

Krušné hory


Všechna významná lyžařská střediska v Krušných horách budou o Vánocích a na Silvestra v provozu. Největší lyžařské centrum, Ski areál Klínovec na severní i jižní straně Klínovce, dokonce poprvé v letošní zimní sezoně plánuje spustit všech dvanáct lyžařských vleků včetně zánovní třísedačkové lanovky.

"O tomto víkendu budeme samozřejmě v provozu. Na Vánoce se pak chystáme spustit kompletně celý areál. Lyžaři u nás zaplatí za celodenní permanentku 530 korun," řekla zaměstnankyně infocentra na Klínovci.

Vleky budou mít spuštěné i vlekaři na Božím Daru, Neklidu, v Nových Hamrech, na Bublavě či Perninku, Abertamech a v Potůčkách.

Vysočina


Bude se lyžovat hlavně na technickém sněhu.

Jako první v kraji se už ve středu od 15 hodin rozjela sjezdovka na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. "Zvykem je dopolední lyžování na Štědrý den," říká Jiří Pálka ze Ski klubu Velké Meziříčí.

Další ski areály v kraji chtějí postupně otevírat během pátka a soboty. V pátek se na Harusově kopci u Nového Města na Moravě spustí v letošní sezoně vůbec poprvé také nová dvousedačková lanovka.

Vysočina je rovněž rájem běžeckých lyžařů ze širokého okolí. Běžkaři si ale budou muset počkat na větší příděl sněhu. Na stráních je místy od 2 do 7 sentimetrů přírodního sněhu. "Souvislý sněhový povrch je od 800 metrů nad mořem," vysvětluje Jiří Bradáč předseda žďárského lyžařského oddílu.

Přesto dává pro běžkaře jeden tajný tip. "Je to místo u Fryšavy nedaleko Třech Studní. Říkáme tomu Fryšavský ledovec. Tam si lidi vyšlapali stopu a tam se ještě běžkaří," říká.


Jeseníky


Jeseníky hlásí před příchodem Vánoc ve svých nejvyšších partiích až 85 cm sněhu. Téměř ze všech lyžařských středisek se v těchto dnech ozývá hučení sněhových děl. Také tamní provozovatelé se připravují na nápor lyžařů během svátků.

Například na Ovčárně je 85 cm sněhu a v provozu Malý a Velký Václavák. "Budeme určitě jezdit i na Štědrý den dopoledne," řekl Josef Figura z místního lyžařského areálu. V provozu budou i všechny sjezdovky na Červenohorském sedle, a to dokonce i zadní oblíbený černý svah.

Také běžkaři se nemusí obávat. Upravené budou všechny hlavní trasy z Ramzové na Paprsek a z Červenohorského sedla na Švýcárnu a Ovčárnu a také na druhou stranu směrem na Vřesovou studánku. "Na vánoční svátky budou všechny trasy bezvadně připravené," podotkl Zdeněk Lysák ze Ski Klubu Šumperk.

Beskydy


V Beskydech je nyní deset až 60 cm sněhu. Nejvíce ho je na Lysé hoře. Ve střediscích, kde mají možnost provozovatelé zasněžovat technickým sněhem, je pokrývka asi čtyřiceticentimetrová.

Vleky jezdí kromě Javorového vrchu všude. Velmi dobré podmínkyjsou na Soláni (40 cm) a v Mostech u Jablunkova (60 cm). Částečný provoz je na Pustevnách a v Bílé.

Pěší turisty horští záchranáři varují před hrozbou zranění při procházkách. Horské chodníky jsou místy namrzlé.

Některé areály jako Ski Vítkovice Bílá budou mít o Vánocích dražší jízdné, některé nechtějí dělat rozdíly mezi provozem v běžné sezóně a svátky. Některé areály omezí provoz a na Štědrý den a Silvestra ruší noční lyžování. Některé naopak žádné změny nechystají.

Běžecké trasy budou v provozu pouze na hřebenech, například na Pustevnách.

Více o horských střediscích v ČR - ZDE

. PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Aktuální předpověď počasí najdete na pocasi.idnes.cz

Autoři: ,Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Turisté naházeli za rok do římské fontány 36 milionů, charita je nedostane

Před římskou fontánou jsou každý den takové davy, že je velice těžké se k jejím...

Peníze, jež turisté nahází do slavné římské fontány di Trevi, už nebude automaticky dostávat katolická charitativní...Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se na novinky lyžařských areálů. Kde zdražili?

Zahájení lyžařské sezony ve skiareálu na šumavském Špičáku.

Lyžaři si v nadcházející zimní sezoně připlatí za permanentky v průměru o čtyři procenta víc než loni. Vyplývá to z...

Další z rubriky

Dřevěné lyže jsou nestárnoucí hit, říká cestovatelka. Skládá o nich básně

Mandulová s kamarády pravidelně vyráží na historických lyžích na přechod...

Stopem projela americký západ, Rusko, Tibet i Indii. Zlezla velikány v Andách, Karakoramu i Ťan Šanu. A před několika...

Skialpový závod jako recept, jak vidět nejhezčí místa švýcarských Alp

Na trati závodu

Láká vás skialpový výlet mezi nejvyšší alpské vrcholky? Pohled na Matterhorn, Dent Blanche i Weisshorn? Pro lyžaře s...

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.