Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válečná turistika bývá nebezpečná

aktualizováno 
- Motivem, proč si vyjet do vzdáleného kraje, nemusí být jen touha obdivovat tamější přírodní krásy a historické pamětihodnosti. Jsou i lidé, kteří cestují po všech čertech, aby na vlastní oči spatřili to, co jim například prostřednictvím dramatických obrázků nabídne televize. Dejme tomu následky povodní či válku.

A tak dnes neexistuje už jen obyčejná turistika, ale rovnou hned i "povodňová" - mimochodem velmi hanebná, či "válečná", vedená často prostou zvědavostí.
Avšak každý, kdo se rozhodne cestovat do rizikové oblasti, a především té, kde se bojuje, by si měl být vědom nebezpečí, která na něj mohou číhat. A dobře se na ně připravit.
Exemplárním případem toho, co se může stát, je nedávné postřelení českého turisty v Albánii poblíž hranic s Kosovem. Mladík se ze zvědavosti vypravil do míst, kde se bojuje, a zde ho zasáhla kulka ostřelovače. Celou věc navíc zkomplikovala skutečnost, že odjel do ciziny, aniž si sjednal zdravotní pojištění.
Co tedy dělat, aby člověk podobná rizika co nejvíce minimalizoval?
Především by si měl dopředu rozmyslet, zda mu cesta za něco podobného vůbec stojí. V případě, že ano, nezbývá nic než důkladná příprava.
Za prvé. Pokud to jde, nejezděte sami. V případě nesnází si můžete se společníkem lépe navzájem pomoci.
Za druhé. Nikdy neodjíždějte bez sjednání pojistky. Náklady na případné ošetření v cizině většinou dosahují astronomických výšek.
Za třetí. Před vstupem do oblasti zvýšeného rizika vždy zanechte zprávu, kam máte namířeno a kdy se chcete vrátit. Buďte také v kontaktu s příslušným zastupitelským úřadem našeho státu.
Další opatření je třeba dodržovat, jste-li už přímo na místě. Tak především: pohybujte se jen po vyznačených a používaných cestách. Nejlépe je sledovat, kudy chodí místní obyvatelé, kteří dobře znají okolí. Toto pravidlo platí například bezezbytku v bývalé Jugoslávii, kde zůstaly z doby války statisíce nastražených min.
Ze stejného důvodu nevstupujte do opuštěných a chátrajících objektů - nastražené léčky bývají pravidlem. Respektujte výstražná označení, která mohou signalizovat nebezpečnou oblast.
V žádném případě nechoďte na linii dotyku znepřátelených skupin. Pokud se zde nedostanete rovnou do přímé palby, může si vás najít zákeřná kulka ostřelovače. Ostatně to se stalo i zmíněnému mladíkovi v Albánii.
A konečně: nesbírejte žádné zbraně a nebezpečné předměty. Jednak si s nimi můžete ublížit, jednak vás mohou příslušníci některé z bojujících stran v případě zajetí považovat za ozbrojence a podle toho se i chovat.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz