Val Thorens: lyžování pod ledovci

  9:40aktualizováno  9:40
Sníh, sníh a zase sníh - tak lze ve zkratce popsat francouzské středisko Val Thorens. Je totiž postavené nejvýše v celé Evropě a ubytovny stojí kousek pod šesti ledovci, které se k němu plazí z okolních hor vysokých přes tři tisíce metrů.

Nejvyhledávanější sjezdovky vedou z úbočí majestátního štítu Peclet. Do výše tří tisíc metrů vás sem vyveze lanovka, která pojme přes sto lyžařů najednou.

Dvě podobné do téměř stejné výšky jezdí ještě na Rosaël a Caron. Svými rozměry připomínají spíše železniční vagony než kabinové lanovky. V místní hantýrce jim říkají funitel. Z jejich horních stanic vedou převážně dobře upravené, ale strmé červené sjezdovky. Pěkné červené jsou nasázené ještě pod sedly 3 marches a Chambre.

Doménou modrých tratí jsou svahy spadající z horského hřebene oddělující Val Thorens od Méribelu. Nejkrásnější tratě této obtížnosti však nekončí ve Val Thorens, ale až v Les Menuires, které leží o dva kilometry níže ve stejném údolí.

Permanentka na Tři údolí se vyplatí
Pokud strávíte týden na lyžích ve Val Thorens, doporučujeme zakoupit permanentku na celá Tři údolí.

ŠESTIDENNÍ PERMANENTKA

Val Thorens 146 Euro (děti 5-12 let 102 Euro)
Les Menuires 151 Euro (děti 5-12 let 105 Euro)
celé Tři údolí 193 Euro (děti 5-12 let 145 Euro).
Od 19. dubna je sleva na permanentky 25 %.

Pokud pojedete s běžným zájezdem, zkontrolujte si, jakou jízdenku vám cestovní kancelář koupila a případně doplaťte necelých tisíc korun za jízdné v celém obrovském areálu s dvěma sty dvaceti vleky a šesti sty kilometry sjezdovek – vyplatí se to. Získáte možnost jezdit do vedlejšího údolí, kde leží Méribel a Mottaret, a dokonce ještě o jedno údolí dál do Courchevelu. 

Freeriding
Hory okolo Val Thorens jsou rájem nejen pro sjezdovkové lyžaře a snowboardisty, ale také pro milovníky jízdy v terénu.

Těžké sjezdy mimo upravené tratě se sjíždějí z Caronu zpět do Val Thorens nebo na druhou stranu do Orelle, a jednodušší ze sedla Chambre širokou kotlinou směrem na Mottaret. Tady pozor na menší, ale o to záludnější lavinky a převěje na závětrných svazích. 

NEJLEPŠÍ OBDOBÍ
Na sjezdovkách leží dostatek sněhu do března, v dubnu ho bývá i přes umělé zasněžování v okolí Menuires méně. Ve Val Thorens se jezdí bez problémů až do konce sezony, který je naplánován na 4. května. Na jaře si s sebou v každém případě vezměte hodně krému na opalování s vysokým ochranným faktorem a účinné tmavé brýle.

CO SE BUDE KONAT
17.- 23.3. mistrovství Francie v alpském lyžování

Skialpinistické túry
V okolí si užijí i skialpinisté. "Nejobvyklejší túry začínají na konečné některé lanovky," říká asi padesátiletý horský vůdce, které se svým klientům představuje pouze jako Max. "Potom jdeme jednu až dvě hodiny do kopce s nalepenými stoupacími pásy a následuje dlouhý sjezd do civilizace."
 
Jedním z nejkrásnějších, ale velmi náročných skialpinistických podniků je výstup na ledovcový Peclet. Alpinisté vyjíždějí lanovkou Peclet Funitel do výšky 2950 m, poté pokračují sněhovo-skalním hřebenem s mačkami na nohou, cepínem v ruce a lyžemi na zádech na Aiguille de Péclet (3561 m). Sjezd odtud vede západní stěnou dolů až do Val Thorens.

Pozor ovšem na obtížnost a délku trasy, ani horský vůdce nevezme na tuhle túru všechny zájemce. Je potřeba dost zkušeností na zvládnutí osmihodinové zátěže,  skalního lezení s lanem a lyžování svahů o sklonu čtyřiceti stupňů. V horolezecké škále je výstup i sjezd hodnocen stupněm AD+.   


UBYTOVÁNÍ NA MÍRU

Údolí, ve kterém je nejvýše postavené středisko Val Thorens, skrývá v nižších partiích ještě několik dalších oblastí. Zatímco dole bydlí především turisté, uprostřed rodiny a sportovně založení lyžaři, nahoře si užívá mládež v čele se snowboardisty. 

Val Thorens (2300 m n.m.)
Symbol celého údolí. Ubytovny jsou jakoby naházené do sněhových plání pod ledovci. Sjezdovky vedou mezi jednotlivými domy, po mostech křižují silnici a lanovky se proplétají pod okny ubytoven.  Středisko má pověst nejdivočejšího místa pro zimní mejdany a večírky západoevropské mládeže.

Le Menuires (1800 m n.m.)
Rezidence tu obývají ve shodě sportovci i rodiny s dětmi. Může za to rozmanitý výběr sjezdovek v okolí.

Le Bettex, Saint Marcel, Praranger (1500-1600 m n.m.)
Tři rekreační vesničky podél silničky z Menuires do Val Thorens. Bydlení v nich je klidnější než ve velkých centrech, ale na sjezdovky je odtud třeba jezdit skibusem.

Saint Martin de Bellevile (1400 m n.m.)
Původní a nejstarší městečko v údolí. Stará zástavba v čele s barokním kostelem se tu střetává s moderními paneláky. Bydlení zde má smysl především pro ty, kteří nechtějí stát na lyžích od rána do večera, ale rádi si užijí i místní atmosféry. Odtud není autem daleko do okolních středisek ani do alpského podhůří.

Le Chatelard (1450 m n.m.)
Rekreační vesnička v bočním údolí nad Svatým Martinem.

Orelle (900 m n.m.)
Výchozí bod pro náročné lyžování na nejvyšší hoře v okolí Cime de Caron (3200 m).

Les Menuires - sjezdovky s výhledem na Mont Blanc

Praranger - celkový pohled

Saint Martin - výlet na sněžnicích

Val Thorens - pod sedlem Chambre.

Val Thorens - lanovky a sjezdovky vedou mezi ubytovnami

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

Ilustrační snímek

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...Najdete na iDNES.cz