Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Val d’Isere a Tignes: jedno z nejlepších lyžování na světě

aktualizováno 
Závody na nejtěžších sjezdovkách světa, ale také výborné lyžování nejen pro ty nejzdatnější nabízí propojená střediska Val d’Isere a Tignes ve Francii. Celkem je to 300 km sjezdovek. Dvoje olympijské hry se vážou k proslulosti jedné z nejslavnějších lyžařských oblastí ve Francii.

V roce 1968 si na olympijských hrách v Grenoblu svými třemi zlatými medailemi udělal nesmrtelné lyžařské jméno Jean-Claude Killy.

O čtvrt století později, v roce 1992, se Val d’Isere a Tignes staly nedílnou součástí olympiády, kterou pořádalo Albertville. Ale to už obě střediska konečně dokázala zapomenout na letité spory a vzájemným propojením vytvořila mohutný komplex.

Killy, jeden z nejslavnějších místních rodáků, se o to nemalou mírou zasloužil a také mu propůjčil své jméno - l’Espace Killy se od té doby řadí k tomu nejlepšímu, co může lyžařský svět nabídnout.

Už přes 50 let je pohled pro všechny, kteří se blíží nahoru k oběma střediskům, stejný. Mohutný obr Atlas, zdobící zeď hráze přehrady Lac du Chevril, vítá každého, kdo do l’Espace Killy míří.

Křižovatka u přehrady je pomyslným dělítkem obou vesnic - buď odbočíte doprava, přejedete hráz a jste v Tignes, nebo necháte přehradní jezero po své pravé ruce a po několika stovkách metrů vás přivítá Val d’Isere.

Bez ohledu na to, kterou variantu jste zvolili, máte před sebou nekonečné možnosti výborného lyžování - 300 kilometrů tratí všech druhů a náročností a k tomu nepřeberné možnosti užít si jízdu po bílých, neupravených pláních. L’Espace Killy je mezi vyznavači jízdy mimo sjezdovky velmi ceněno.

Lyžování nejen na ledovci

Srovnání středisek je těžké, přesto ne nemožné. Obě dělí odlišná minulost. Starobylé Val d’Isere s historií sahající do středověku, ze kterého městu zbyla stará část, odvozuje své lyžařské kořeny od roku 1934, kdy zde byla otevřena první škola zimních sportů.

Tignes má svoji historii ukrytu na dně přehradního jezera, které bylo napuštěno na počátku 50. let minulého století. Teprve poté se v údolí začalo budovat středisko a tomu také odpovídá jeho vzhled - hotely, ubytovací komplexy připomínají moderní město.

To však lyžaře a snowboardisty nemusí tak zajímat. Spíše dají na to, co jim nabízejí svahy na okolních kopcích. Obě centra se mohou chlubit možností lyžovat na ledovci.

Na de Pissaillas pod horu du Montet (3488 metrů nad mořem) se dostanete z Le Fornet, nejvýše položené části Val d’Isere, pod Grande Motte do výšky 3456 m zase vyjedete z Val Claret, nejvýše položené části Tignes.Kabinka lanovky v Tignes

Ale i bez ledovců je zde sezona pořádně dlouhá - ta letošní začala ve Val d’Isere na konci listopadu a lyžovat se bude až do začátku května.

Vybírat si tady z nabídky sjezdovek je lákavé, upozornit na ty nejzajímavější těžké. Ve Val d’Isere určitě každý zamíří pod vrchol Rocher de Bellevarde (2827 metrů nad mořem).

Podzemní lanovka Funival nebo kabina l’Olympique vyveze lyžaře do míst, odkud se nejlepší světoví sjezdaři každý rok spouští dolů, aby absolvovali jeden z nejtěžších světových závodů. Pohled na trať pro muže, kterou před olympiádou v roce 1992 navrhl Jean-Claude Killy, vzbuzuje respekt.

Sjezdovka OK vyhrazená ženám je na tom podobně. Ale není třeba se bát, l’Espace Killy není jen pro zdatné lyžaře. Tratí vyhovujících těm, kteří rádi jezdí po méně příkrých, upravených svazích, je také dost.

Také v Tignes se svezete podzemní lanovkou. Takzvaný Funiculaire vás vyveze pod Grande Motte. Občerstvíte se ve zdejší vyhlášené restauraci a buď pokračujete lanovkou dál na ledovec, nebo se pustíte modrou sjezdovkou génépy a budete tak sjíždět nekonečně dlouho dolů.

Nebo vyjedete na protější svah, na vrchol l’Aiguille Percee (2748 metrů nad mořem). Odtud se po sjezdovkách různých náročností můžete prakticky bez zastávky dostat až do Tignes les Brevieres, nejnižší části města, stojící hluboko pod přehradní hrází.

Také Tignes se chlubí olympijskou tratí. Zatímco ve Val d’Isere měli navrch sjezdaři, v Tignes v roce 1992 probíhaly soutěže v akrobatickém lyžování - tento svah najdete hned nad centrálním parkovištěm.

Ubytování v l’Espace Killy záleží jen na tom, kolik za ně chcete zaplatit. Obě střediska nabízejí široký výběr, jen ve Val d’Isere je k dispozici 13 tisíc lůžek, Tignes také přispívá pořádnou porcí od levnějších komplexů až po luxusní hotely.

Nudit se nebudete ani poté, co večer odepnete lyže. Restaurace a bary nechybějí v žádné části obou měst, a kdo ještě neměl dost sportování, může si jít například zaplavat. Letos naposledy to platí jen pro ty, kteří jsou ubytování ve Val d’Isere.

Užitečná informace - pokud si koupíte skipas minimálně na sedm dnů, nemusíte za plavání platit. Tyto radovánky budou návštěvníci Tignes sousedům závidět jen do následující zimy, kdy bude bazén otevřen i tam. Místo toho zatím můžete v Tignes zamířit do muzea, určitě vás expozicí mapující historii střediska nezklame.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Z Česka je nejrychlejší cesta na trase Plzeň-Norimberk-Stuttgart -Basilej-Ženeva-Annecy-Albertville-Bourg St. Maurice a odtud nahoru k přehradě Lac du Chevril. U ní jeďte buď rovně na Val d’Isere, nebo zahněte doprava na Tignes.

Kolik stojí permanentka

Jeden den lyžování vás ve l’Espace Killy vyjde na 40 eur, šestidenní na 192,5 eura. Pokud zaplatíte 220 eur, můžete lyžovat sedm dní a zároveň máte volný vstup do bazénu ve Val d’Isere.

Sjezd v Tignes

Staré Tignes

Tignes: špatné počasí

Tignes: špatné počasí

Snowboardista v Tignes

Ski patrol v Tignes

Skalní okno v Tignes

Lanovka v Tignes

Kabinka lanovky v Tignes

Na lanovce v Tignes

Ráno v Tignes

Val d´Isére - prameniště řeky Isére pod sedlem Iseran

Val d´Isére - oblast Chatelard

Vesnické záhumenky ve Val d´Isére

Val d´Isére - restaurace Casserole

Val d´Isére - nad Daille

Instruktor ve Val d´Isére

Val d´Isére - sjezdovka Face

Val d´Isére - sjezdovka Face2

Val d´Isére - Daile
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

(ilustrační snímek)

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Najdete na iDNES.cz