Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V táboře pod K2 nechybí kuchyň, záchod ani sprcha

  9:19aktualizováno  9:19
Základní tábor se stává horolezcům domovem na mnoho týdnů. Proto vždy se v rámci možností snaží ho postavit tak, aby skýtal co největší pohodlí. Nesmí chybět jídelní stan, toaleta, zvláštní místo pro skladování potravin, sprcha a samozřejmě rituální mohyla.

Expedice K2 | foto: Expedice K2

Té se říká čorten a čeští horolezci, kteří chtějí vylézt na vrchol obávané osmitisícovky K2, ji postavili v pomyslném středu kempu. Šéf expedice Leopold Sulovský ji budoval celý den. "Mohyla slouží v Himalájích obvyklým rituálům, kterými se vyjadřuje úcta a pokora hoře. Drobné obětiny dané k mohyle mají přinést úspěch a taky šťastný návrat všech členů naší výpravy," uvádí jeden z členů výpravy Radovan Marek.

A jak vypadá stavba tábora v pěti tisících metrech nad mořem? "Základní rozvržení je jasné - stan jídelně-společenský se vztyčenou českou vlajkou je naproti stanu kuchyňskému," hlásí Marek.

V jejich blízkosti horolezci postavili kamenný domeček pro elektrocentrálu. "Partička samozvaných elektrotechniků potom zprovoznila nabíjení baterií, osvětlení stanu, provoz notebooku a naše satelitní připojení," libuje si Marek. Okolo těchto velkých stanů stojí dle možností daných sklonem ledovce stany jednotlivých účastníků a barely s výbavou.

"Čistotnější členové Polda teamu se rozhodli vybudovat sprchovací stan, kde v rozřezaném barelu s vlažnou vodou chtějí ostatním dopřát iluzi teplých lázní," píše Radovan marek z právě budovaného základního tábora.

Jiná skupina dokázala během dne přemístit několik tun kamenů, aby vystavěla něco jako kamenné iglů (zatím bez střechy), kde na polovině barelu s proříznutým víkem a výhledem na zatím zachmuřenou K2, lze vykonávat určité základní potřeby. "Mezi budovateli probíhaly těžké ješitné boje o umístění každého kamene. Každý se cítil minimálně stavebním inženýrem, ne-li Bořkem stavitelem," hlásí horolezci.

Práce v základním táboře jsou vlastně součástí aklimatizace, která zatím probíhá úspěšně. To znamená, že lezci po práci neuléhají, ale obsazují kuchyň, aby ze zásob vykouzlili večeři. "Podává se bramborová kaše s uzeným vepřovým masem, které nahradí tradiční zatím každodenní kozí maso na zázvoru a paprikách s čočkou a rýží. Fakt se to povedlo, i když naši muslimští přátelé budou hlady, ale oni si taky něco určitě ukuchtí," dodává z tábora pod druhou nejvyšší hrou Světa horolezec a milovník dobrých čajů Radovan Marek.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz