Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V táboře pod K2 nechybí kuchyň, záchod ani sprcha

  9:19aktualizováno  9:19
Základní tábor se stává horolezcům domovem na mnoho týdnů. Proto vždy se v rámci možností snaží ho postavit tak, aby skýtal co největší pohodlí. Nesmí chybět jídelní stan, toaleta, zvláštní místo pro skladování potravin, sprcha a samozřejmě rituální mohyla.

Expedice K2 | foto: Expedice K2

Té se říká čorten a čeští horolezci, kteří chtějí vylézt na vrchol obávané osmitisícovky K2, ji postavili v pomyslném středu kempu. Šéf expedice Leopold Sulovský ji budoval celý den. "Mohyla slouží v Himalájích obvyklým rituálům, kterými se vyjadřuje úcta a pokora hoře. Drobné obětiny dané k mohyle mají přinést úspěch a taky šťastný návrat všech členů naší výpravy," uvádí jeden z členů výpravy Radovan Marek.

A jak vypadá stavba tábora v pěti tisících metrech nad mořem? "Základní rozvržení je jasné - stan jídelně-společenský se vztyčenou českou vlajkou je naproti stanu kuchyňskému," hlásí Marek.

V jejich blízkosti horolezci postavili kamenný domeček pro elektrocentrálu. "Partička samozvaných elektrotechniků potom zprovoznila nabíjení baterií, osvětlení stanu, provoz notebooku a naše satelitní připojení," libuje si Marek. Okolo těchto velkých stanů stojí dle možností daných sklonem ledovce stany jednotlivých účastníků a barely s výbavou.

"Čistotnější členové Polda teamu se rozhodli vybudovat sprchovací stan, kde v rozřezaném barelu s vlažnou vodou chtějí ostatním dopřát iluzi teplých lázní," píše Radovan marek z právě budovaného základního tábora.

Jiná skupina dokázala během dne přemístit několik tun kamenů, aby vystavěla něco jako kamenné iglů (zatím bez střechy), kde na polovině barelu s proříznutým víkem a výhledem na zatím zachmuřenou K2, lze vykonávat určité základní potřeby. "Mezi budovateli probíhaly těžké ješitné boje o umístění každého kamene. Každý se cítil minimálně stavebním inženýrem, ne-li Bořkem stavitelem," hlásí horolezci.

Práce v základním táboře jsou vlastně součástí aklimatizace, která zatím probíhá úspěšně. To znamená, že lezci po práci neuléhají, ale obsazují kuchyň, aby ze zásob vykouzlili večeři. "Podává se bramborová kaše s uzeným vepřovým masem, které nahradí tradiční zatím každodenní kozí maso na zázvoru a paprikách s čočkou a rýží. Fakt se to povedlo, i když naši muslimští přátelé budou hlady, ale oni si taky něco určitě ukuchtí," dodává z tábora pod druhou nejvyšší hrou Světa horolezec a milovník dobrých čajů Radovan Marek.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz